Przejdź do głównej treści

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

| Marcin | ECO newsy

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Jedną z form uczczenia Dnia Ziemi jest zaproponowana przez Gminę Oborniki akcja „Protest śmieciowy”. Akcja rozpoczęła się 12 kwietnia i potrwa do 23 kwietnia 2024. Jesteś zainteresowany?

Jak wziąć udział w akcji ?

  1. Wypełnij zgłoszenie dostępne na stronie www.oborniki.pl lub www.gok.oborniki.pl
  2. Dostarcz dokumenty do Straży Miejskiej lub Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Oborniki (pokój 237, godz. pon. 8:00-16:00, wt.-pt. 7:00-15:00) w terminie 18.03-19.04.2024r.
  3. Odbierz worki przy składaniu zgłoszenia.
  4. Wykonaj sprzątanie w terminie 12.04-23.04.2024. Posegreguj śmieci i zgłoś miejsce pozostawienia worków i ich ilość poprzez napisanie sms na numer 697 433 020

W akcji można uczestniczyć indywidualnie lub w grupie. W czasie zbiórki śmieci trzeba zachować zasady segregacji. Gmina Oborniki zapewnia worki w odpowiednich kolorach, można jednak użyć swoje z zachowaniem odpowiedniej kolorystyki.

Zgłoszenie do akcji można wykonać za pośrednictwem załączonego pliku ->

Dzień Ziemi pierwszy raz obchodzono 22.04.1970 roku, kiedy to 20 mln Amerykanów wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko ignorancji środowiskowej. Święto to obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

Dzień Ziemi to nie wpłacanie pieniędzy na akcje organizacji, fundacji reklamujących się działaniami „ekologicznymi”, to dzień, w którym można zamanifestować swoją troskę o naszą planetę! Akcja ta powinna zachęcać nas wszystkich do działań na co dzień nie tylko od święta!

 

Gwarancja przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju czy też wspieranie ekologii w trakcie codziennego funkcjonowania to zdecydowanie jedne z najważniejszych cech charakterystycznych w przypadku technologii rotomouldingu.
Od wielu lat w Rogoźnie toczy się batalia w sprawie progu piętrzącego na ujściu jeziora Rogoźno do rzeki Małej Wełny. Gmina Rogoźno wystosowała pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PWiK Oborniki realizuje kolejny projekt, który polega na gromadzeniu deszczówki. Wdrożono inwestycje w cenie około 61 tysięcy.
W ciągu niespełna dwóch dekad ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały około 115 mld zł bezpośrednich strat – wynika z analizy IOŚ-PIB. To rocznie średnio 6 mld zł strat.  Najbardziej kosztowne są susze i powodzie, które ze względu na zmiany klimatu mogą pojawiać się coraz częściej. To rodzi wie...
Mimo postępu technologicznego i obierania przez wiele firm ekologicznych strategii zarządzania firmą, w funkcjonowanie zakładów przemysłowych wciąż wpisane jest generowanie zanieczyszczeń.
Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby. Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2.
Trwające opady wpłynęły na zmianę oceny suszy hydrologicznej w części naszego powiatu. Niestety spory obszar naszego regionu nadal cierpi na brak wody!