Skip to main content

Jak segregować śmieci?

| tekst sponsorowany | ECO newsy

Temat segregowania śmieci w polskim społeczeństwie wzbudza wiele wątpliwości i dyskusji. Choć na początku, po wprowadzeniu nowych przepisów, odczuwać można było duży opór przed tym procesem to obecnie sytuacja ulega stopniowej poprawie. Okazuje się, że aby móc prawidłowo segregować odpady wystarczy podstawowa wiedza i akcesoria takie jak worki i pojemniki na śmieci.

Na czym polega segregowanie śmieci?

Segregowanie odpadów to nic innego jak dzielenie ich na mniejsze, określone kategorie. Początkowo zobowiązani byliśmy rozdzielać jedynie odpady plastikowe i metalowe, papierowe i szklane. Obecnie liczba kategorii jest większa i znajdują się tutaj bioodpady z podziałem na dwie mniejsze frakcje, odpady pozostałe oraz odpady w postaci popiołu obecne w budownictwie jednorodzinnym. Duża ilość kategorii może powodować wrażenie, że segregowanie jest trudne i uciążliwe. W praktyce wcale tak nie jest wystarczy tylko nauczyć się, które odpady przynależą, do jakiej kategorii. Żeby było jeszcze łatwiej poszczególne kategorie mają określony kolor pojemników i w takim samym kolorze możemy mieć także worki na śmieci. Aby ułatwić sobie cały proces warto nabyć odpowiednie worki na śmieci segregowane, które można kupić tutaj: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci/worki-na-smieci-tradycyjne Dostępne są dzisiaj worki w wielu kolorach i rozmiarach. Różne są też ich systemy zamykania. Oprócz worków tradycyjnych można kupić worki z uszami albo worki z taśmą.

Co jeszcze warto wiedzieć o segregowaniu?

Aby ułatwić sobie organizację przestrzeni, zwłaszcza w małej kuchni warto też postarać się o osobne pojemniki na każdy typ odpadów. Do każdego z takich pojemników włożymy odpowiedni worek na śmieci. Udział poszczególnych odpadów będzie inny w każdym gospodarstwie domowym, dlatego warto to dostosować do wielkości kosza. Powinniśmy pamiętać także o tym, że są szczególne rodzaje odpadów, których nie wolno nam wyrzucać do kontenerów ustawionych pod domami czy blokami. Chodzi tu o odpady medyczne, świetlówki i sprzęt AGD.

Kiedy wejdzie w życie system kaucyjny?

System kaucyjny w Polsce, zgodnie z ustawą, powinien zacząć działać od 2025 roku. To sposób na motywowanie konsumentów do zwrotu zużytych butelek i puszek, by zwiększyć poziom recyklingu.

Protest śmieciowy w Gminie Oborniki

Już za kilka dni będziemy obchodzić Międzynarodowego Dnia Ziemi. Co TY jesteś w stanie zrobić dla Ziemi?

Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim

Dla klas 5-6 uczniów szkół podstawowych przygotowane zostały warsztaty pt. "Posadź las wspólnie z Powiatem Obornickim”.

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mik...

Moda się zmienia, a problem zostaje. Oto, jak fast fashion wpływa na środowisko

W wirze nieustannie zmieniających się trendów apetyt konsumentów wciąż rośnie. Niestety za barwnymi kolekcjami kryje się mniej atrakcyjna prawda – ogromny ślad ekologiczny.

20.02.2024 - ogólnopolski prostet rolników - dlaczego myśliwi protestują razem z rolnikami?

Polityka Ministerstwa Klimatu i Środowiska rządu Donalda Tuska doprowadziła do ogromnego wzburzenia środowiska myśliwych z całej Polski. Myśliwi wspierają rolników, walcząc również o swoje prawa!

Mokradła mają moc – warsztaty dla nauczycieli

Zachęcamy nauczycieli do udziału w warsztatach „Mokradła mają moc!”. Warsztaty organizowane są przez wielkopolskich leśników na terenie Ośrodka Edukacji Leśnej – Łysy Młyn w Biedrusku.