Jak dbać o higienę w pracy?

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy jest bardzo ważne. Niemniej istotne jest także dbanie o higienę osobistą pracownika poprzez zapewnienie mu dostępu do zwykłych środków czystości, takich jak chociażby mydło i ręcznik papierowy.

Dbanie o higienę i bezpieczeństwo pracy to podstawa w każdym zakładzie pracy. Za przestrzeganie ich zasad odpowiada pracodawca, ale także każdy pracownik ma obowiązek przestrzegania przepisów BHP. W szczególności pracownik powinien: znać przepisy BHP, wykonywać pracę w sposób zgodny z tymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, dbać o należyty stan maszyn, urządzeń i sprzętu oraz o porządek w miejscu pracy, stosować środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, poddawać się badaniom lekarskim, niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o zauważonym wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz współdziałać z pracodawcą w wypełnianiu obowiązków dotyczących BHP.

Bardzo ważne jest także dbanie o higienę rąk w pracy.

Higiena w pracy jest bardzo ważna

Dbanie o higienę rąk jest istotne przez cały rok, a tym bardziej w sezonie jesienno-zimowym, czyli sezonie grypowym. Wielu infekcji można by uniknąć dzięki częstszemu myciu rąk. Bardzo często bakterie i wirusy przenosi się właśnie na dłoniach. Dlatego mycie rąk jest kluczowe w miejscach, w których ma się styczność z wieloma osobami, np. w pracy czy szkole. Tylko częste mycie rąk może uchronić przed zakażeniami. Pracownicy w zakładach pracy powinni mieć możliwość skutecznego umycia rąk np. po skorzystaniu z toalety czy przed zjedzeniem posiłku. Skuteczne oczyszczenie dłoni daje zwykłe mydło albo płyn do dezynfekcji, a także ręcznik papierowy lub suszarka elektryczna. Takie akcesoria powinny znaleźć się w każdej łazience w zakładzie pracy.

Ale bakterie i wirusy przenoszą się nie tylko na rękach, gdyż zostają także na wszelkich sprzętach, które dotykają pracownicy, np. na telefonach, drukarkach, klawiaturach, czajnikach, ekspresach do kawy itd. Pozornie czysto wyglądające urządzenia mogą być siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego po korzystaniu z takich sprzętów należy myć ręce, a poza tym czyścić także same sprzęty, np. przy pomocy specjalnych czyściw przemysłowych czy nawet preparaty stosowane w domu.

Higiena osobista pracownika

Do higieny osobistej, zwłaszcza rąk, służą mydła w płynie oraz piankowe do dozowników, płyny odkażające oraz ręczniki papierowe. To niezbędne minimum do zapewnienia pracownikom higienicznych warunków pracy. A jak wiadomo, częste mycie rąk jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania przenoszeniu się chorób.

Rękawice ochronne

Rękawice chronią dłonie osób pracujących w warunkach przemysłowych i nie tylko przed różnymi szkodliwymi czynnikami, zapewniając bezpieczeństwo pracy. Są to m.in. rękawice: jednorazowe lateksowe do wielu zastosowań, bawełniane do prac w czystych, higienicznych warunkach, nakrapiane jednostronnie i dwustronnie do prac magazynowych, powlekane poliuretanem, kevlarowe do trudnych prac wymagających precyzji i niosących ryzyko skaleczenia, nitrylowe i winylowe do prac w domu i warsztacie, wzmocnione skórą do trudnych prac na zewnątrz i rękawice docker do prac transportowo-magazynowych.

Szeroki wybór środków czystości i artykułów zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy można znaleźć na stronie: https://www.rajapack.pl/higiena-catering_C20.html. Sklep ten oferuje bogaty asortyment środków czyszczących i dezynfekcyjnych, w tym worki na odpady, wózki do sprzątania, odkurzacze wodne i tradycyjne, czyściwa celulozowo-papierowe, ręczniki papierowe, papier toaletowy, dozowniki do mydła, podajniki do ręczników papierowych, stojaki na worki, a także środki ochrony indywidualnej, tj. rękawice i maski ochronne, odzież roboczą i obuwie.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Oddaj krew w Obornikach

05-02-2020 | Wyświetleń:541

W piątek 7 lutego odbędzie się w Obornikach akcja honorowego krwiodawstwa.

Kremy pod oczy

30-01-2020 | Wyświetleń:159

Skóra pod oczami to jedno z bardziej wrażliwych miejsc, dlatego warto szczególnie o nie zadbać i zastoso...

Trwa akcja honorowego krwiodawstwa w Bogdanowie

25-01-2020 | Wyświetleń:337

W świetlicy wiejskiej w Bogdanowie trwa akcja honorowego krwiodawstwa.

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:229

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:124

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:119

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Pozostałe - zdrowie ...