Skip to main content

Jak dbać o higienę w pracy?

| tekst sponsorowany | Zdrowie

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy jest bardzo ważne. Niemniej istotne jest także dbanie o higienę osobistą pracownika poprzez zapewnienie mu dostępu do zwykłych środków czystości, takich jak chociażby mydło i ręcznik papierowy.

Dbanie o higienę i bezpieczeństwo pracy to podstawa w każdym zakładzie pracy. Za przestrzeganie ich zasad odpowiada pracodawca, ale także każdy pracownik ma obowiązek przestrzegania przepisów BHP. W szczególności pracownik powinien: znać przepisy BHP, wykonywać pracę w sposób zgodny z tymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, dbać o należyty stan maszyn, urządzeń i sprzętu oraz o porządek w miejscu pracy, stosować środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, poddawać się badaniom lekarskim, niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o zauważonym wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz współdziałać z pracodawcą w wypełnianiu obowiązków dotyczących BHP.

Bardzo ważne jest także dbanie o higienę rąk w pracy.

Higiena w pracy jest bardzo ważna

Dbanie o higienę rąk jest istotne przez cały rok, a tym bardziej w sezonie jesienno-zimowym, czyli sezonie grypowym. Wielu infekcji można by uniknąć dzięki częstszemu myciu rąk. Bardzo często bakterie i wirusy przenosi się właśnie na dłoniach. Dlatego mycie rąk jest kluczowe w miejscach, w których ma się styczność z wieloma osobami, np. w pracy czy szkole. Tylko częste mycie rąk może uchronić przed zakażeniami. Pracownicy w zakładach pracy powinni mieć możliwość skutecznego umycia rąk np. po skorzystaniu z toalety czy przed zjedzeniem posiłku. Skuteczne oczyszczenie dłoni daje zwykłe mydło albo płyn do dezynfekcji, a także ręcznik papierowy lub suszarka elektryczna. Takie akcesoria powinny znaleźć się w każdej łazience w zakładzie pracy.

Ale bakterie i wirusy przenoszą się nie tylko na rękach, gdyż zostają także na wszelkich sprzętach, które dotykają pracownicy, np. na telefonach, drukarkach, klawiaturach, czajnikach, ekspresach do kawy itd. Pozornie czysto wyglądające urządzenia mogą być siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego po korzystaniu z takich sprzętów należy myć ręce, a poza tym czyścić także same sprzęty, np. przy pomocy specjalnych czyściw przemysłowych czy nawet preparaty stosowane w domu.

Higiena osobista pracownika

Do higieny osobistej, zwłaszcza rąk, służą mydła w płynie oraz piankowe do dozowników, płyny odkażające oraz ręczniki papierowe. To niezbędne minimum do zapewnienia pracownikom higienicznych warunków pracy. A jak wiadomo, częste mycie rąk jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania przenoszeniu się chorób.

Rękawice ochronne

Rękawice chronią dłonie osób pracujących w warunkach przemysłowych i nie tylko przed różnymi szkodliwymi czynnikami, zapewniając bezpieczeństwo pracy. Są to m.in. rękawice: jednorazowe lateksowe do wielu zastosowań, bawełniane do prac w czystych, higienicznych warunkach, nakrapiane jednostronnie i dwustronnie do prac magazynowych, powlekane poliuretanem, kevlarowe do trudnych prac wymagających precyzji i niosących ryzyko skaleczenia, nitrylowe i winylowe do prac w domu i warsztacie, wzmocnione skórą do trudnych prac na zewnątrz i rękawice docker do prac transportowo-magazynowych.

Szeroki wybór środków czystości i artykułów zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy można znaleźć na stronie: https://www.rajapack.pl/higiena-catering_C20.html. Sklep ten oferuje bogaty asortyment środków czyszczących i dezynfekcyjnych, w tym worki na odpady, wózki do sprzątania, odkurzacze wodne i tradycyjne, czyściwa celulozowo-papierowe, ręczniki papierowe, papier toaletowy, dozowniki do mydła, podajniki do ręczników papierowych, stojaki na worki, a także środki ochrony indywidualnej, tj. rękawice i maski ochronne, odzież roboczą i obuwie.

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.