Potrzeby żywieniowe w czasie ciąży

Zmiany fizjologiczne w organizmie matki podczas ciąży oraz metaboliczne wymagania płodu skutkują zwiększonymi potrzebami żywieniowymi. Prawidłowa dieta jest najważniejszym elementem zarówno dla zdrowia kobiety, jak i rozwijającego się malucha.

Istotną rolę odgrywa także suplementacja prenatalna, która będąc częścią diety stanowi swoiste zabezpieczenie – stosując właściwe suplementy mamy pewność, że do organizmu dostarczana jest odpowiednia ilość niezbędnych składników odżywczych.

Suplementacja diety w okresach zwiększonego zapotrzebowania

Okres zwiększonego zapotrzebowania na dobroczynne składniki odżywcze to nie tylko ciąża. O właściwą suplementację, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinny także zadbać kobiety, które dopiero planują ciąże, oraz te, które są już po porodzie i karmią dziecko w sposób naturalny. Składniki, o których dostarczenie koniecznie należy się zatroszczyć to:

  • Kwas foliowy – reguluje proces wytwarzania krwi, wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego, bierze udział w procesie podziału komórek
  • Jod – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i rozwój funkcji poznawczych
  • Kwas DHA z grupy Omega-3 – wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz narządu wzroku u płodu
  • Witamina D – wzmacnia kości i wspomaga prawidłowy rozwój mięśni oraz układu immunologicznego
  • Magnez – normuje przewodnictwo nerwowo mięśniowe oraz wspomaga gospodarkę mineralną kości

Jakie suplementy diety wybrać?

Wpływ wszystkich powyższych składników został jednoznacznie udowodniony jako pozytywny dla zdrowia matki i dziecka, dlatego wysokiej jakości suplementy prenatalne powinny być uzupełnieniem diety ogólnej. Preparaty wzbogacone dodatkowo o L-metylofolian wapnia, który jest lepiej przyswajalną formą kwasu foliowego, są stosowane także przez kobiety, które zagrożone są wcześniejszym rozwiązaniem ciąży. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie przyjmowania jakichkolwiek suplementów powinno być poprzedzone wizytą u lekarza.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież