Skip to main content

Potrzeby żywieniowe w czasie ciąży

| tekst sponsorowany | Zdrowie

Zmiany fizjologiczne w organizmie matki podczas ciąży oraz metaboliczne wymagania płodu skutkują zwiększonymi potrzebami żywieniowymi. Prawidłowa dieta jest najważniejszym elementem zarówno dla zdrowia kobiety, jak i rozwijającego się malucha.

Istotną rolę odgrywa także suplementacja prenatalna, która będąc częścią diety stanowi swoiste zabezpieczenie – stosując właściwe suplementy mamy pewność, że do organizmu dostarczana jest odpowiednia ilość niezbędnych składników odżywczych.

Suplementacja diety w okresach zwiększonego zapotrzebowania

Okres zwiększonego zapotrzebowania na dobroczynne składniki odżywcze to nie tylko ciąża. O właściwą suplementację, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinny także zadbać kobiety, które dopiero planują ciąże, oraz te, które są już po porodzie i karmią dziecko w sposób naturalny. Składniki, o których dostarczenie koniecznie należy się zatroszczyć to:

  • Kwas foliowy – reguluje proces wytwarzania krwi, wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego, bierze udział w procesie podziału komórek
  • Jod – wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i rozwój funkcji poznawczych
  • Kwas DHA z grupy Omega-3 – wspomaga prawidłowy rozwój mózgu oraz narządu wzroku u płodu
  • Witamina D – wzmacnia kości i wspomaga prawidłowy rozwój mięśni oraz układu immunologicznego
  • Magnez – normuje przewodnictwo nerwowo mięśniowe oraz wspomaga gospodarkę mineralną kości

Jakie suplementy diety wybrać?

Wpływ wszystkich powyższych składników został jednoznacznie udowodniony jako pozytywny dla zdrowia matki i dziecka, dlatego wysokiej jakości suplementy prenatalne powinny być uzupełnieniem diety ogólnej. Preparaty wzbogacone dodatkowo o L-metylofolian wapnia, który jest lepiej przyswajalną formą kwasu foliowego, są stosowane także przez kobiety, które zagrożone są wcześniejszym rozwiązaniem ciąży. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie przyjmowania jakichkolwiek suplementów powinno być poprzedzone wizytą u lekarza.

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.