Skip to main content

Jak zdrowo i skutecznie modelować sylwetkę?

| MP | Zdrowie

Dane przekazywane przez Światową Organizację Zdrowia są więcej, niż niepokojące. Według raportu WHO, ilość osób z nadwagą w Polsce może przekraczać nawet 15 milionów.

Dlaczego Polacy tyją?


Nadwaga i otyłość to przypadłości, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Defekty te wywoływane mogą być przez szereg różnych czynników, najważniejsze z nich to bez wątpienia: brak ruchu oraz nieodpowiednie nawyki żywieniowe.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że problemy z wagą mogą być również wynikiem:

  • nadmiernego spożywania alkoholu
  • nieregularnego rytmu dobowego
  • genetyki

Niezależnie od przyczyn, problem można wyeliminować poprzez procesy redukcyjne (odchudzające). Należą do nich: wszelkiego rodzaju treningi, jadłospisy oraz suplementacja.

Jak wymodelować sylwetkę?


Piękna, zgrabna, wolna od tkanki tłuszczowej sylwetka to marzenie każdego, kto dba o własny wizerunek. Niestety, osiągnięcie takowych rezultatów jest niezwykle trudne. Wszak, aby chudnąć musimy poddać metamorfozie niemal całe swoje życie. Dlaczego?

Otóż, aby odchudzanie było bezpieczne dla naszego organizmu - należy zadbać o to, by tryb życia był zdrowy. Odradzamy korzystania z rygorystycznych rozwiązań, takich jak dieta 1000 kcal czy leki ingerujące w metabolizm (nie mylić z suplementami!).

Metamorfoza stylu życia, tj. zmian w diecie i aktywności fizycznej powinna przebiegać powoli. Nie można z dnia na dzień „wywrócić wszystkiego do góry nogami”, gdyż może spotkać się z nieprzychylną reakcją organizmu (tj. osłabieniem, zawrotami głowy itp.).

Jak powinna wyglądać dieta na odchudzanie?
Zdrowa dieta na odchudzanie to dieta: zbilansowana, regularna i oparta na naturalnych, niemodyfikowanych składnikach. W Internecie, książkach traktujących o redukcji i innych źródłach – znaleźć możemy wiele różnych gotowych rozwiązań. Należy podchodzić do nich jednak ze sporym dystansem. Wszak, sugerowany bilans kaloryczny w przypadku każdej jednostki jest inny. Zależy od takich czynników jak: wskaźnik aktywności fizycznej, wiek, waga oraz płeć.

W zdrowej diecie odchudzającej powinno znaleźć się miejsce przede wszystkim dla pełnowartościowego białka (morskie ryby, chude mięso, nabiał, jaja). Ograniczyć za to należy cukry proste oraz niezdrowe tłuszcze. Nie oznacza to jednak, że dieta ma być niepełnowartościowa. Kluczowe jest zachowanie zdrowego rozsądku.

Jak powinien wyglądać trening na odchudzanie?
Poprzez termin „treningu na odchudzanie” rozumie się wszelakie formy aktywności fizycznej, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Sama forma treningowa nie jest zbyt istotna. Kluczowe jest to, aby aktywność fizyczna spełniła kilka warunków, które dotyczą:

  • Intensywności (wskazania: 60-80% maksymalnego tętna)
  • Objętości (wskazania: trening o długości 30-75 minut)
  • Ogólnorozwojowości (wskazania: trening musi angażować wszystkie grupy mięśniowe)

Do najpopularniejszych form redukcyjnych zaliczamy: bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, jazdę na rolkach, zajęcia fitnessu, taniec, nordic-walking.

Jak powinna wyglądać suplementacja na odchudzanie?
W ostatnim czasie można zauważyć wzrost roli suplementacji w procesach odchudzania. Podkreślają to nawet najbardziej sceptyczni lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje?

Nadwaga to problem ponad połowy cywilizowanego społeczeństwa. Producenci, mając na uwadze ogromną skalę zjawiska prześcigają się w „nowościach” i badaniach. Dzięki temu, konsumenci otrzymują coraz to skuteczniejsze środki wspomagające odchudzanie. Przestrzegamy jednak przed traktowaniem tabletek na odchudzanie jako vademecum na całe zło. Otóż, jak sama nazwa wskazuje – suplementy stanowią UZUPEŁNIENIE diety, a nie jej substytut.

Pragniemy przy tym zauważyć, że nadal w sprzedaży jest wiele suplementów, których skuteczność jest bliska zeru. Dlatego też, przed wyborem środka wspomagającego Twoje odchudzanie – przejrzyj opinie, recenzje i oceny.

Potrzebujesz więcej informacji na temat odchudzania? Szukasz gotowych diet, planów treningowych czy recenzji suplementów diet? Już teraz odwiedź serwis być-zdrowym.pl. Znajdziesz tu wszystko czego potrzeba, aby wymodelować sylwetkę!

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...

Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci

Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów...

Catering dr Dąbrowskiej- posiłki, które pozwolą przywrócić doskonały stan zdrowia

Post Dąbrowskiej, to menu, które docenia niezwykle szerokie grono odbiorców. Już dziś oferta może poszczyć się bogatym dorobkiem i znaczącymi osiągnięciami.

Diagnostyka wzroku przy pomocy tablic Ishihary

Tablice Ishihary pozwalają sprawdzić, czy pacjent cierpi na zaburzenia związane z rozpoznawaniem barw. Są podstawowym narzędziem diagnostyki okulistycznej zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.

Polska jest państwem o największej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka gruczołu krokowego w całej UE

Rak prostaty to najczęściej diagnozowany nowotwór występujący u mężczyzn i druga przyczyna zgonów w populacji męskiej. Zarówno liczba zachorowań jak i zgonów niepokojąco rośnie.