Skip to main content

Jak zapobiegać dolegliwościom kręgosłupa?

| nadesłane do eoborniki.pl | Zdrowie

Kręgosłup utrzymuje całe ciało w pozycji wyprostowanej, przez co jest ciągle obciążony. Nic dziwnego, że choroby kręgosłupa są bardzo częstymi przypadłościami.

Bóle pleców stały się tak poważnym problemem, że w 2016 roku przeprowadzono nawet kampanię „Nie odwracaj się plecami od bólu”, by zwrócić uwagę na narastający problem z dolegliwościami kręgosłupa. Z raportu „Ja Pacjent”, wynika, że do 150 000 Polaków cierpi na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a dane SW RESEARCH pokazują, że 98% badanych zadeklarowało, odczuwanie bólu pleców.

 

Najczęstsze choroby kręgosłupa

  • ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) – schorzenie reumatyczne, któremu towarzyszą poranne bóle pleców i sztywność, w początkowym stadium pojawiają się jedynie w dolnej części kręgosłupa, później również w okolicach szyi. Celem leczenia jest jak najdłuższe utrzymanie elastyczności kręgosłupa.
  • zwyrodnienie kręgosłupa – najczęstszą przyczyną dolegliwości jest brak ruchu i nadwaga. Przez brak aktywności fizycznej zanika płyn maziowy znajdujący się między chrząstkami stawowymi kręgosłupa, przez co dochodzi do uszkodzenia kości. Pojawia się ból i przykurcz więzadeł.
  • osteoporoza – to łamliwość i kruchość kości, która wynika z deficytu wapnia w organizmie. Schorzenie jest związane z naturalnym procesem starzenia się, ale warto opóźnić jego wystąpienie, przez stosowanie diety bogatej w wapń.
  • lumbago – przypadłość pojawiająca się nagle, przy wykonywaniu czynności w dużym stopniu obciążających kręgosłup. Charakteryzuje się ostrym bólem pleców, uczuciem mrowienia w nogach, sztywnością ciała, drętwieniem nóg. Powodem jest pęknięcie krążka międzykręgowego i jego przesunięcie w bok lub do tyłu.

Jak dbać o kręgosłup?

Przy pracy biurowej należy pamiętać o odpowiednim ustawieniu monitora, tak, by podczas siedzenia nie garbić pleców. Doskonałym rozwiązaniem jest pływanie w basenie, które odciąża kręgosłup i pozwala na regenerację. Poza tym, przy pracy siedzącej warto postarać się o odpowiednie krzesło, które będzie dobrze wyprofilowane i odciąży kręgosłup. Należy pamiętać, że zły wpływ na stan kręgosłupa ma również nadwaga, dodatkowe kilogramy jedynie przeciążają układ osiowy.

Ćwiczenia odciążające kręgosłup

Warto zadbać o kręgosłup poprzez aktywność fizyczną. Istnieją trzy rodzaje ćwiczeń: mobilizujące, wzmacniające i rozciągające. Wiele z nich można wykonywać w domu, gdyż bazują na aktywności z własnym ciałem i nie potrzeba do nich dodatkowych sprzętów. Można również zaopatrzyć się w drabinkę gimnastyczną, która służy do wielu ćwiczeń wzmacniających kręgosłup. Wysokiej jakości osprzęt znajduje się na specialfitness.pl/80-drabinki-gimnastyczne. Firma oferuje nie tylko tradycyjne drewniane drabinki, ale również bardziej nowoczesne, metalowe z dodatkowymi akcesoriami: drążkiem, kółkami gimnastycznymi i linami. Poza tym drabinki gimnastyczne służą do wykonywania ćwiczeń wzmacniających inne partie mieści np. brzucha czy ramion. Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który nie zajmuje wiele miejsca, a pozwala zadbać o ciało, w szczególności o kręgosłup.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...