Skip to main content

Skąd się biorą zmarszczki i jak z nimi walczyć?

| MP | Zdrowie

skin

 

Czas jest nieubłagany i prędzej czy później odciśnie on swoje piętno na każdej twarzy. Ze zmarszczkami można jednak walczyć, bo choć proces jest nieodwracalny, to współczesna medycyna i kosmetologia świetnie radzą sobie z tym problemem, opóźniając efekty starzenia się.

 

Zmarszczki mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Są one efektem utraty przez skórę jędrności i elastyczności. Powstają w wyniku osłabienia się struktury skóry, jej wewnętrznego szkieletu i wzmocnień tworzonych przez włókna kolagenowe i elastylowe. To dzięki nim skóra jest napięta i sprężysta. Z czasem ulegają one jednak degradacji i wtedy na skórze pojawiają się wyraźnie widoczne załamania. Przyczyna ich powstawania nie musi być wyłącznie naturalna. Istnieją bowiem czynniki, które proces ten przyspieszają i pogłębiają, np. w związku z dietą czy trybem życia.

Zmarszczki mogą mieć powierzchowny albo głęboki charakter. Te pierwsze są drobne, nie przekraczają 0,05 mm głębokości. Można je spotkać na przykład w okolicach oczu jako tak zwane „kurze łapki”. Te drugie są oczywiście głębsze, to widoczne, grube, zarówno poziome, jak i pionowe bruzdy, zlokalizowane najczęściej na policzkach, czole czy szyi.

Jest wiele rodzajów zmarszczek, ale wyróżnić można głównie trzy ich rodzaje. Pierwszy, zmarszczki mimiczne, ma swoje źródło w mimice twarzy. Są efektem uśmiechania się, marszczenia brwi, zdziwienia, itd. Wszystko przez powtarzające się ruchy mięśni i utratę naturalnych właściwości rozkurczania się skóry w niektórych miejscach. Część linii ulega po prostu utrwaleniu. Warto wszakże zauważyć, że ten typ zmarszczek nie wiąże się z uszkodzeniem włókien kolagenowych i elastylowych. Ich struktura niszczeje później, wraz z procesem starzenia się biologicznego. Oprócz zmarszczek mimicznych mamy także zmarszczki grawitacyjne. Okazuje się bowiem, że przyciąganie ziemskie ma znaczący efekt na skórę ze zdegradowaną elastyną i kolagenem. Ostatni główny rodzaj zmarszczek to zmarszczki strukturalne. Są one efektem trybu życiu, uwarunkowań genetycznych, działania promieni słonecznych.

Zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze. Najczęściej znajdziemy je wokół oczu, czoła, ust, pomiędzy brwiami. Potem dochodzą do tego pozostałe zmarszczki, na policzkach, szyi, twarzy. Osłabienie włókien kolagenowych i elastenowych wiąże się m.in. ze zmniejszaniem się substancji, które wpływają na produkcję kolagenu – witaminę A, E, C. Z wiekiem zmniejsza się także aktywność gruczołów łojowych i potowych w skórze, co obniża poziom lipidów i wilgotność skóry. Sucha skóra sprzyja zaś powstawaniu zmarszczek. Skóra regularnie poddawana promieniowaniu UV, zanieczyszczeniom i dymowi tytoniowemu też będzie się szybciej starzeć.

Jednym ze sposobów zapobiegania i niwelowania zmarszczek są odpowiednie kosmetyki ochronne i regenerujące, przeciwzmarszczkowe i liftingujące. Na rynku jest wiele kremów, które pomogą skórze zachować odpowiednią jędrność i nawilżenie, a odpowiednia pielęgnacja to podstawa. W tym kontekście dobrze też zadbać o dietę bogatą w witaminy i przeciwutleniacze. Zdecydowanie warto unikać nadmiernego opalania się, a jeśli już mu się poddajemy, to należy korzystać z kremów z filtrem przeciwsłonecznym, także zimą. Korzystna będzie także aktywność fizyczna, zmuszająca organizm do lepszego metabolizmu. Pomóc może nawet pozbycie się takich nawyków jak marszczenie czoła czy podpierania brody ręką. Co jakiś czas można też skorzystać z usług kosmetologa, który może zaoferować np. peeling twarzy i ciała.

Są też gabinety lekarskie, takie jak Centrum Medyczne Plus Med (http://plusmed.info.pl/medycyna-estetyczna/), w których stosowane są zabiegi medycyny estetycznej. Oferowany w nich jest cały wachlarz różnego rodzaju nieinwazyjnych zabiegów poprawiających urodę i zatrzymujących procesy starzenia się organizmu, w tym tych, które pozwalają radzić sobie ze zmarszczkami. Pacjenci mogą na przykład poddać się peelingowi, poprawiającemu napięcie skóry. Mogą też poprosić o zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej. Dzięki temu możliwe jest modelowanie owalu twarzy, pozbycie się zmarszczek i bruzd od wewnątrz, a także redukcja nadpotliwości.

Osoby stresujące się pojawiającymi się na ich twarzach zmarszczkami mają więc szereg środków, które pozwalają radzić sobie z tym problemem. Można więc działać, opóźniając pojawienie się efektów starzenia się lub po prostu je osłabiając.

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.