Skip to main content

Wkładki laktacyjne - czy warto?

| Tekst sponsorowany | Zdrowie

baby 17327 640

Karmienie dziecka piersią to cud natury. Ma wiele zalet, ale o problemach się już tak głośno nie mówi. Młode mamy nie wiedzą więc m.in. Że niekontrolowane wycieki mleka z piersi to coś zupełnie normalnego. Szczególnie na początku. Stąd dobrze zawsze mieć pod ręką wkładki laktacyjne. Sprawdź, jak wybrać najlepsze dla siebie.

Sama natura

Niekontrolowany wyciek mleka z piersi, plamy na bluzce w okolicach piersi, mogą być krępujące. Świeżo upieczone mamy wiedzą jednak, to normalna sprawa. Laktacja może nastąpić nawet w najbardziej niespodziewanych sytuacjach – na przejściu dla pieszych, w pracy, w szkole. Reguły nie ma, a czynników wyzwalających przepływ mleka jest sporo. Być może wystarczy, że pomyślisz o dziecku. Może po prostu zbyt długo nie karmiłaś. Czynniki mogą być bowiem zarówno i fizyczne, jak i psychiczne.

Weź sprawy w swoje ręce

U niektórych kobiet przepływ pokarmy poprzedza lekkie kłucie lub mrowienie w piersiach. W takim wypadku można spróbować zatrzymać laktację, delikatnie przyciskając rękę do piersi. Nie powinno się tego jednak robić często, zwłaszcza w pierwszych tygodniach laktacji. Może bowiem dojść do zatkania przewodu mlecznego, co prowadzić może nawet do zapalenia piersi.

Dlatego warto mieć przy sobie wkładki laktacyjne. To krążki – bawełniane lub z wkładem żelującym – które wkłada się do stanika. Absorbują mleko, przez co zapobiegają plamieniu ubrań. Obecnie na rynku dostępnych jest nawet kilkadziesiąt różnych wkładek, stąd każda mama powinna znaleźć coś dla siebie.

Jak wybrać te najlepsze?

Zastanów się, jaki rodzaj wkładek laktacyjnych będzie dla Ciebie najlepszy. Jednorazowe, które po jednym użyciu wyrzuca się do kosza czy wielorazowe, które wystarczą na dłużej, ale należy je regularnie i dokładnie prać? Zastanów się także nad kształtem wkładek. Płaskie będą mniej odznaczać się pod bielizną, ale mogą podrażniać sutki. Z kolei stożkowate wkładki będą bardziej widoczne, ale część kobiet uważa je za bardziej komfortowe.

Jeśli Twoja skóra ma skłonności do podrażnień, wybierz wkładki laktacyjne z aloesem. Zawarte w nich ekstrakty działają łagodząco. Wybieraj także krążki o dużej powierzchni. Nawet jeśli pierś przemieści się w biustonoszu, to mleko dzięki temu i tak trafi na wkładkę. Nie bez znaczenia będzie też wielkość powierzchni klejącej. Im większa, tym lepiej. Wkładka powinna bowiem dobrze trzymać się bielizny, na wąskim paseczku to nie możliwe.

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.