Skip to main content


Jak rozpoznać objawy uzależnienia?

| nadesłane do eoborniki.pl | Zdrowie

piwo

Jednym z powszechniej występujących uzależnień jest alkoholizm. Jak każda choroba, ma on charakterystyczne dla siebie objawy, które pozwalają w porę zidentyfikować zagrożenie nałogiem.

Nie każdy chory potrafi jednak przyznać się przed sobą do uzależnienia. Wtedy ważna może okazać się ingerencja osoby bliskiej, która pomoże choremu w uświadomieniu problemu. W jaki sposób rozpoznać występowanie choroby alkoholowej?

Brak kontroli w spożywaniu trunków

Osoby uzależnione, w przeciwieństwie do tych, które piją alkohol sporadycznie, mają problem z kontrolowaniem ilości oraz częstotliwości picia. Nawet mała dawka alkoholu jest w stanie spowodować u nich utratę panowania nad kolejnymi wypijanymi porcjami trunku. Trudność sprawia nie tylko samo odmówienie picia, ale i zaprzestanie go. Często więc małe dawki są tylko pretekstem do sięgnięcia po większe ilości trunków.

Zmieniona tolerancja na alkohol

Odpowiednio wysoka tolerancja na alkohol, czyli stosowne reagowanie organizmu na jego obecność, utrzymuje się często przez długi czas, jeśli trunki nie są spożywane w przesadnie dużych ilościach. Tolerancja ta, wskutek picia częstego oraz obfitego, w łatwy jednak sposób ulec może obniżeniu. Wtedy też alkohol przyjmowany w takich samych ilościach jak dotychczas, nie powoduje jednakowej reakcji organizmu. Oznacza to, że osobie pijącej towarzyszy poczucie, iż wypiła za mało i może pozwolić sobie na jeszcze więcej.

Głód alkoholowy oraz objawy odstawienia

Pierwsze objawy odstawienia pojawiają się już po około 24 godzinach od zaprzestania picia. Wtedy też pogarsza się samopoczucie, nastrój, pojawia się osłabienie, bóle głowy, mięśni, a także drżenie rąk. Zauważalna jest także nadpobudliwość, lęk oraz niepokój, które prowadzą do występowania trudności ze snem. Charakterystyczne jest też ogólne rozdrażnienie, które ostatecznie, powodowane silną potrzebą napicia się, prowadzi do sięgnięcia po kolejne dawki alkoholu.

Utrata zainteresowania

Jednym z wyraźnych objawów poddania się chorobie alkoholowej, jest zaniedbywanie relacji z najbliższymi, ale i pracy, lekceważenie dotychczasowych zainteresowań oraz hobby. Trudność zaczyna sprawiać również podejmowanie nawet mało wymagających aktywności. Innymi słowy, wszystko, co wcześniej było w jakiś sposób znaczące, traci swą dotychczasową wartość. Jedynym celem oraz sposobem na ucieczkę od spraw codziennych, staje się alkohol.

Gdzie szukać pomocy?

Pierwszym krokiem w walce z chorobą alkoholową jest uświadomienie sobie problemu przez uzależnionego. Decyzja o tym, by rzucić destrukcyjne uzależnienie i podjąć się skutecznego leczenia, wymaga nie tylko siły, ale i odwagi. Po podjęciu decyzji, kolejnym krokiem jest znalezienie ośrodka leczenia uzależnień, a kolejno rozpoczęcie terapii. Ta, konsekwentnie stosowana, ma szansę pomóc osobie chorej w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem oraz utrzymaniu abstynencji po skończeniu leczenia. (źródło: http://www.mandalawroc.pl/)

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...

Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci

Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów...

Catering dr Dąbrowskiej- posiłki, które pozwolą przywrócić doskonały stan zdrowia

Post Dąbrowskiej, to menu, które docenia niezwykle szerokie grono odbiorców. Już dziś oferta może poszczyć się bogatym dorobkiem i znaczącymi osiągnięciami.