Uzależnienie od leków: objawy i leczenie

nerwice

Niektórzy twierdzą, że uzależnić się można od wszystkiego. Może to lekka przesada, ale na pewno nie należy bagatelizować uzależnienia od leków.

Najczęściej dochodzi do uzależnienia od leków nasennych, uspakajających oraz przeciwbólowych. Są też osoby, które szukają pigułki od wszystkiego, każda przypadłość, każda dolegliwość musi być natychmiast uśmierzona i ostatecznie zlikwidowana przez przyjmowanie tabletek.

Do uzależnienia dochodzi zazwyczaj, gdy przyjmujemy leki codziennie, w tych samych lub coraz większych dawkach, przez okres przynajmniej 4-6 tygodni i dłuższy.

 

Objawy uzależnienia

Do typowych objawów należą:

- zwiększająca się odporność organizmu na działanie leku, co wymusza ciągłe zwiększanie dawki, by odczuć efekty leczenia,

- psychiczna potrzeba zażywania leku, tzw. głód,

- przyjmowanie leku, pomimo występowania efektów ubocznych, widocznych szkodliwych efektów, a także pomimo świadomości, że lek w tej dawce i częstotliwości przyjmowania może nam zaszkodzić,

- poświęcanie dużej ilości czasu i energii na zdobycie leków, zdobywanie ich za wszelką cenę, często nielegalnie,

- łagodzenie kompleksów, poprzez zażywanie leków mających za zadanie nas upiększyć i wyszczuplić, czy w inny sposób udoskonalić,

- dodawanie sobie nimi odwagi,

- dowolne mieszanie i dawkowanie leku, niezgodnie z zaleceniami,

- przyjmowanie leku w celu doznań psychotropowych,

- mieszanie leków z alkoholem.

 

Leczenie uzależnienia

Leczenie polega przede wszystkim na bezpiecznym odstawieniu leku i oczyszczeniu organizmu. W przypadku uzależnienia od leków przeciwbólowych, szczególnie opiatowych, często niezbędna jest detoksacja w szpitalu psychiatrycznym. Równolegle stara się znaleźć przyczynę uzależnienia i w tym wypadku zazwyczaj niezbędna jest psychoterapia. Eliminuje się również inne czynniki sprzyjające uzależnieniom (np. unikanie alkoholu).

 

Kto jest podatny na tego typu uzależnienie?

Osobami wysokiego ryzyka są osoby cierpiące na depresję, nerwicę, hipochondrię i wszelkie zaburzenia osobowości. Z badań wynika, że najczęściej są to kobiety w wieku 35-50 lat.

W znacznym stopniu do lekomanii przyczyniają się kampanie reklamowe koncernów farmaceutycznych, które starają się nam wmówić, że branie tabletek jest lepszym rozwiązaniem, niż dbanie o zdrowie, aktywny tryb życia czy zrównoważona dieta. Obiecują cudowne efekty i zachęcają do leczenia się na własną rękę. Zarabiają na naszych lękach krocie, dlatego stać ich, by w każdej przerwie reklamowej pojawiły się reklamy związane z lekami.

 

Sprawdź leczenie lekomanii, alkoholizmu i współuzależnień w klinice leczyc.pl

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież