Skip to main content

Każdy jest kowalem własnego… zdrowia!

| eoborniki | Zdrowie

health

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy przepracowani, zabiegani, skupieni głównie na wypełnianiu obowiązków. W takich warunkach nietrudno zapomnieć o odpowiedniej trosce o swój organizm, zaniedbać kwestie dotyczące zdrowia. Często po macoszemu traktujemy na przykład nasze kręgosłupy – a to błąd, i to duży, o czym boleśnie przekonujemy się zazwyczaj po latach. Jak zapobiec przykrym konsekwencjom?

Wiele osób swoje obowiązki zawodowe wykonuje za biurkiem, korzystając z komputera. Co najmniej osiem godzin dziennie spędzamy więc w pozycji siedzącej. Jednak po zakończeniu pracy wcale nie jest lepiej – sprzed laptopa przesiadamy się do samochodu, a po powrocie do domu uznajemy, że jedyne, na co jeszcze mamy siłę, to wieczór z serialem lub meczem ukochanej drużyny. I tak dzień za dniem. Czy powinniśmy więc być zdziwieni, gdy nasz kręgosłup w końcu zaprotestuje?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Otrzeźwienie przychodzi zazwyczaj w momencie, gdy zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Początkowo możemy je lekceważyć, udawać, że nie istnieją, z czasem jednak musimy przyznać się sami przed sobą do problemu. Wybieramy się do specjalisty, pada diagnoza. Następnym krokiem jest rehabilitacja, później leki przeciwbólowe, masaże. Czego jednak byśmy nie robili, nasz kręgosłup już nigdy nie wróci do dawnej, idealnej kondycji. A wystarczyło wcześniej przestrzegać kilku prostych zasad.

Jak więc postępować, by przez długie lata cieszyć się zdrowym układem kostnym? Podstawą jest oczywiście aktywność fizyczna. Postaraj się przynajmniej 3-4 razy w tygodniu zmusić swój organizm do wysiłku. Chociażby w Internecie znajdziesz mnóstwo urozmaiconych i skutecznych (oraz bezpłatnych) programów treningowych. Wystarczy tylko chcieć.

Mądry Polak po szkodzie

Jednak stało się – problemy z kręgosłupem już Cię dopadły, a ból z dnia na dzień jest coraz bardziej uciążliwy. Co robić? Przede wszystkim nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Im dłużej będziesz czekał, tym dla Ciebie gorzej. Lekarz wyśle Cię na odpowiednie badania, a następnie prawdopodobnie skieruje do fizjoterapeuty. Niezbędne mogą się okazać również leki przeciwbólowe, zbawienne wręcz w przypadku nasilenia się dolegliwości. Z pewnością zalecony Ci zostanie wysiłek fizyczny – jednak przy kłopotach z układem kostnym nie każdy jego rodzaj jest wskazany. Koniecznie wypytaj więc o to lekarza, a następnie bezwzględnie zastosuj się do jego wskazówek.

Ciekawostką są niekonwencjonalne metody, według niektórych skutecznie eliminujące ból kręgosłupa. Pomocne mają być na przykład akupunktura, wytwarzane przez specjalny aparat drgania czy też… marihuana, o czym więcej można przeczytać na stronie Newsweeka.

Ten ostatni sposób z pewnością jeszcze długo nie przestanie być kontrowersyjny – ze względu na fakt, że posiadanie i zażywanie konopi wciąż jest w Polsce zakazane. Legalnie można jedynie sprzedawać i kupować nasiona marihuany, w dodatku nic nie zapowiada, by ten stan rzeczy miał wkrótce ulec zmianie.

W natłoku codziennych spraw dbanie o swój organizm często wydaje nam się tą najmniej ważną, schodzi na drugi plan. Refleksja i opamiętanie przychodzą czasem niestety zbyt późno. Pamiętaj więc – inwestycja w zdrowie to ta, która zawsze się opłaca. Bądź dla swojego kręgosłupa dobry, a ten z pewnością się odwdzięczy – służąc Ci jeszcze przez długie lata.

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.