Skip to main content

Gdy ukąsi nas kleszcz

| eoborniki | Zdrowie

borelioza

Kiedy ukąsi nas kleszcz, powinniśmy go jak najszybciej usunąć za pomocą sterylnych metod. Warto do tego celu założyć rękawiczki, zwłaszcza jeżeli usuwamy kleszcza komuś. Kontakt pasożyta z naszą skórą może być bowiem niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Borelioza - choroba przenoszoną przez kleszcze

Po ukąszeniu kleszcza powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy o niej również jeżeli do ukąszenia nie doszło, ale pasożyt miał kontakt z naszą skórą. Powinniśmy być świadomi, że kleszcze przenoszą chorobę zwaną boreliozą, która może być bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, a czasem nawet i życia. Jeżeli ukąsi nas kleszcz, nie powinniśmy jednak panikować. Pamiętajmy, że istnieje możliwość zakażenia, jednak nie znaczy to, że musiało do niego dojść. Nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, a jeżeli nawet kleszcz, z którym mieliśmy kontakt jest zakażony bakterią odpowiedzialną za tę chorobę, nie musieliśmy zostać zarażeni.

To czy dotknie nas borelioza zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od stanu naszego układu odpornościowego. Organizm dorosłego, zdrowego człowieka jest w stanie sobie z tą chorobą nierzadko poradzić. Bardziej zagrożone są dzieci i osoby starsze, w przypadku których należy zachować szczególną ostrożność.

Pamiętajmy, że nie należy wykluczać objawów boreliozy w sytuacji, kiedy do ukąszenia nie doszło, ale kleszcz miał kontakt z naszą skórą. W takiej sytuacji objawy boreliozy mogą również wystąpić, ponieważ czasem wystarczy jedynie kontakt treści przewodu pokarmowego pasożyta z powierzchnią naszej skóry, żeby doszło do zakażenia.

Objawy boreliozy

Borelioza jest chorobą, która może dać widoczne objawy po kilku godzinach, a także po kilku tygodniach. Jest to zależne od ogólnej kondycji naszego organizmu. Każdy może zareagować inaczej. Kiedy dojdzie do zakażenia, w niektórych przypadkach pojawia się charakterystyczny rumień, świadczący o obecności tej choroby. W takich sytuacjach leczenie boreliozy jest oczywiste. Problem pojawia się wówczas, kiedy nie mamy tak przekonujących dowodów choroby.

Objawy boreliozy zwykle nie są charakterystyczne i można je przypisać innej jednostce chorobowej. Często są to objawy typowe dla grypy. Odczuwamy dreszcze, pojawia się gorączka, ból głowy, zawroty głowy, ból gardła. Mogą to być również zaburzenia wzroku, bóle stawów. Lista jest długa, a wymienione w niej objawy niczego nam nie sugerują.

Testy na boreliozę

Zanim zdecydujemy się na leczenie boreliozy, możemy zdecydować się na przeprowadzenie testu, mającego wykryć tę chorobę. Należy jednak pamiętać, że wszelkie testy na obecność boreliozy charakteryzują się ograniczoną skutecznością. Są one w stanie wykryć chorobę, jednak nie we wszystkich przypadkach, więc nie powinniśmy wykluczać istnienia choroby, kiedy wynik testu okaże się negatywny, a my jesteśmy zaniepokojeni objawami.

Leczenie boreliozy

Sposób leczenia boreliozy wydaje się znacznie łatwiejszy od zdiagnozowania tej choroby. Polega on na podaniu pacjentowi serii antybiotyków, które mają unieszkodliwić bakterię. Jeżeli choroba zostanie szybko i trafnie zdiagnozowana, proces leczenia w większości przypadków przebiega sprawnie i jest skuteczny.

Jeżeli jednak nie ma wyraźnych powodów do rozpoczęcia kuracji antybiotykowej, należy jej unikać. Częste podawanie tego typu leków obniża ich skuteczność. Ważna w takich sytuacjach jest obserwacja swojego ciała i ewentualnych symptomów, które mogłyby sygnalizować zakażenie boreliozą. Pamiętajmy jednak, że do zakażenia dochodzi tylko w minimalnej liczbie przypadków ukąszenia przez kleszcza.

Więcej informacji na temat boreliozy, na stronie wyleczborelioze.pl

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.