Skip to main content

I trymestr ciąży

| nadesłane do eoborniki | Zdrowie

pregnant 534471 640

Od momentu zapłodnienia zaczyna się bardzo intensywny rozwój płodu. W pierwszym trymestrze dynamika wzrostu jest największa, w tym okresie dochodzi też do rewolucyjnych zmian w organizmach kobiet.

Kalendarz ciąży można dzielić na trymestry, miesiące czy tygodnie, w każdym z nich wskazując poszczególne etapy rozwoju dziecka. W tym artykule skupimy się na części kalendarza – I trymestrze.

Pierwszy miesiąc ciąży

Po zapłodnieniu, do którego dochodzi w jajowodzie, komórka jajowa natychmiast zaczyna się dzielić i wolno wędruje do macicy, w której zagnieżdża się, w środowisku idealnym dla rozwoju dziecka. Już w pierwszym miesiącu zapłodnione jajeczko dysponuje całą informacją genetyczną. Właśnie wtedy natura programuje płeć i wygląd maluszka. Tygodniowy embrion z pełną informacją genetyczną zagnieżdża się w macicy. Pod koniec kolejnego tygodnia zaczyna wykształcać się układ nerwowy,  a w trzecim tygodniu (dwadzieścia jeden dni po zapłodnieniu) zaczyna pracować serce dziecka.

Drugi miesiąc ciąży

W drugim miesiącu tworzą się zalążki pozostałych organów. Zaczyna kształtować się żołądek, jelita, wątroba i płuca. Stopniowo wykształcają się też organy zewnętrzne – widoczne są usta i nos. Już w siódmym tygodniu, u rozwijającego się w macicy dziecka, pojawiają się zawiązki zębów, podniebienia i szczęk. Układy nerwowy i mięśniowy są już wykształcone na tyle dobrze, że zaczynają normalnie pracować. Dziecko powoli przestaje przypominać fasolkę, a przybiera wygląd małego człowieczka.

Trzeci miesiąc ciąży

W trzecim miesiącu u małego człowieczka można już wyraźnie wskazać jego indywidualne cechy. Narządy wewnętrzne, których zalążki powstały w miesiącu poprzednim, podejmują regularną pracę. Żołądek dziecka zaczyna wydzielać soki trawienne, trzustka wytwarza insulinę, a nerki filtrują krew i wychwytują z niej kwas moczowy. W dziewiątym tygodniu dziecko staje się ruchliwe – może już się przeciągać, obracać głowę, poruszać kończynami, a nawet paluszkami rąk i nóg. Matka tych ruchów nie wyczuwa, bo dziecko wciąż jest bardzo malutkie.

Kalendarz ciąży w I trymestrze – zmiany w kobiecym organizmie

Moment zajścia w ciążę jest niewyczuwalny i niezauważalny, ale już po kilku tygodniach pojawia się ospałość, mdłości, zmęczenie lub wahania nastrojów. To efekt wydzielania ciążowych hormonów. Ciąża w trzech pierwszych miesiącach jest niewidoczna, choć brzuch może się leciutko powiększyć. Najbardziej zauważalnym objawem zewnętrznym jest wyraźne powiększenie się piersi.

Więcej na: kalendarz ciąży

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.