Przejdź do głównej treści

" Zauważ mnie" w Obornikach

| Zdrowie

Członkowie stowarzyszenia Włóczykije wzięli udział w akcji Zauważ mnie, która to zawitała do Obornik 6 lutego br. Spontaniczna decyzja o uczestnictwie w akcji przyniosła ogromną radość i uznanie dla organizatorów. Celem była chęć zaznaczenia w naszym środowisku problemów ludzi borykających się z epilepsją i konsekwencjami tej choroby.

Włóczykije wprowadzili do Obornik grupę wolontariuszy,  która o 8:30 wyruszyła z Poznania - do naszego miasta. Osobom które pokonują całą trasę z kijami (z Wrocławia do Koszalina!) towarzyszą na poszczególnych etapach zwolennicy tej akcji i pasjonaci Nordic Walking.

O godz.12:00 w środę 6.02.2013 r, oborniccy Włóczykije wyruszyli na spotkanie grupie maszerującej z Poznania. Ten odcinek w całości to 31 km. Do spotkania doszło na wysokości Wargowa/ Świerkówek. To było bardzo serdeczne spotkanie. Dalej cała grupa ruszyła do Obornik.

Wejście na rynek w nastąpiło o godz.14:00 i tam grupa została powitana przez p. Krzysztofa Srokę (Kierownika Referatu Promocji UM w Obornikach). Krótka informacja organizatorki i inicjatorki akcji "Zauważ mnie" pani Jadwigi Grochowalskiej rozbudziła zainteresowanie słuchających i na pewno zachęciła do udziału w popołudniowym spotkaniu w Bibliotece Publicznej. Tak mało wiemy o epilepsji... - tak mało potrafimy zrobić w obliczu ataku tej choroby - tak okrutne jest życie ludzi borykających się nie tylko z cierpieniem lecz także z ignorancją społeczeństwa , "zaściankowymi" i średniowiecznymi poglądami.

Akcja ta ma na celu zwrócenie uwagi na ludzi chorych, zrozumienie i pochylenie się nad problemem. "Zauważ mnie"! Jestem taki jak ty! Naucz się pomagać ! Naucz się żyć z problemem... Tak właśnie określała swoją działalność - na krótkim spotkaniu przy herbatce i kawie -pani Grochowalska.  Jej marzeniem jest aby problem epilepsji, udzielanie pomocy w trakcie ataku - nie wywoływało uczucia strachu. Chciałaby żeby szkolenia i informacje na ten temat stały się powszechnym obowiązkiem. Chciałaby żeby wszyscy mogli godnie żyć.

7 lutego uczestnicy akcji pomaszerowali do Wągrowca przez Rogoźno.

źródło KaJa/ nw-wloczykije.pl

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich dziecko potrzebuje odrobaczania. Temat ten budzi niepokój, zwłaszcza gdy maluch zaczyna uczęszczać do żłobka lub przedszkola.
Współczesny styl życia często prowadzi do zaniedbywania podstawowej potrzeby, jaką jest sen. Ile więc godzin powinieneś spać, aby czuć się wypoczętym i funkcjonować optymalnie? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.