Przejdź do głównej treści

Rola sportu w zapobieganiu uzależnieniom

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Według danych, jakie przedstawiono w „Raporcie o stanie narkomanii w Polsce 2020”, aż 5,4% populacji naszego kraju sięga po narkotyki. Niedozwolone substancje psychoaktywne, niezależnie od tego, czy mówimy o marihuanie, heroinie, LSD czy ecstasy, mogą wywoływać różnego rodzaju negatywne skutki, zaczynając od pogorszenia samopoczucia, a kończąc na ciężkim uzależnieniu i zagrożeniu życia. Specjaliści regularnie podkreślają, jak dużą rolę w zapobieganiu uzależnieniom odgrywa sport: zarówno profesjonalny, jak i amatorski.

Jakie są przyczyny sięgania po narkotyki?

Żeby zrozumieć, jak aktywność fizyczna i uprawiania sportu może przyczynić się do zapobiegania uzależnieniom, trzeba wiedzieć, dlaczego w ogóle sięga się po narkotyki i inne substancje psychoaktywne. Wśród najczęstszych przyczyn u młodzieży wymienia się między innymi:

  • poczucie odrzucenia przez rówieśników, trudności z funkcjonowaniem w społeczności oraz brak akceptacji ze strony innych osób;
  • obawę przed wykluczeniem, co wiąże się z łatką outsidera;
  • ucieczka przed problemami wieku dojrzewania i odpowiedzialnością;
  • ciekawość i brak wiedzy na temat narkotyków, często połączone z nadmiarem wolnego czasu i brakiem zobowiązań oraz chęcią zrelaksowania się.

To oczywiście tylko niektóre przyczyny wpadania w szpony nałogu. Wiele zależy też od towarzystwa, w jakim przebywa osoba młodsza. Jeśli w grupie znajomych przeważają osoby niemające zobowiązań i zainteresowań, łatwiej „sens codzienności” odnaleźć w odurzających środkach psychoaktywnych.

Sport a zapobieganie uzależnieniom

Błędem byłoby wychodzenie z założenia, że sport stanie się cudownym remedium na wszystkie problemy i na pewno pozwoli zapobiec uzależnieniu. Niemniej faktycznie aktywność fizyczna przynosi korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego i pomaga zaspokoić podobne potrzeby, które skłaniają do sięgnięcia po narkotyki.

Zacznijmy od tego, że sport pomaga zaspokoić potrzebę ekscytujących doznań, stymulacji czy osiągnięcia akceptacji od grupy rówieśników. Są to te same powody, które skłaniają osoby młode do sięgania po używki. Jednak co więcej, uprawianie sportów zespołowych pozwala doskonalić umiejętności społeczne – komunikację, pracę zespołową, budowanie relacji z innymi osobami – których braki też przyczyniają się do wyobcowania i zwrotu w stronę narkotyków. Zwróćmy też uwagę na pewien rygor, który jest wymagany przy uprawianiu sportu – konieczność dbania o organizm powoduje, że sportowcy są mniej skłonni do sięgania po substancje psychoaktywne i cechują się większą asertywnością.

Najlepsze jest jednak to, że wcale nie trzeba zapisywać się do sekcji sportowej w profesjonalnym klubie. Już sam regularny jogging czy wizyty na siłowni zmniejszają stres i poprawiają nastrój oraz pewność siebie.

Narkotest SIMON – pomoc dla sportowców

Osoby uprawiające sport powinny też wykazywać się zwiększoną świadomością na temat potrzeb, wymagań i ograniczeń swojego organizmu. W obliczu różnego rodzaju skandali dopingowych ważne jest regularne badanie przyjmowanych substancji, w czym mogą pomóc narkotesty dostępne na stronie https://protestkit.pl/. Przykładem może tu być narkotest SIMON, o którym więcej można przeczytać na stronie https://protestkit.pl/simon-pro-test/.

Kampania Movember to międzynarodowa akcja, która co roku w listopadzie promuje profilaktykę zdrowotną w zakresie męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i raka jąder, a także zdrowia psychicznego mężczyzn. Do badań zachęca Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
Bezpłatne badania mammograficzne w Obornikach – warto się badać!
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i cieszyło się dobrym zdrowiem. Zdarza się jednak, że pewne objawy mogą budzić niepokój i wymagać konsultacji ze specjalistą. W jakich sytuacjach warto udać się do neurologa dziecięcego? W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym prz...
Wiesz, czym jest adaptogen? Mówi Ci coś termin medycyna ajurwedyjska? Oba te pojęcia związane są z bohaterką tego artykułu, czyli ashwagandhą. To roślina, której przyjmowanie wpływa na redukcję stresu, poprawia odporność i działa przeciwzapalne. W jakiej formie można suplementować ashwagandhę? Kt...
W obornickim szpitalu rozważa się zamknięcie jednego z oddziałów, ostateczna decyzja jest w rękach władz Powiatu.
Kolejny raz w Obornikach odbędą się bezpłatne badania mammograficzne!
Dbałość o zęby i higienę jamy ustnej, to nie tylko kwestia estetyki. Warto bowiem wiedzieć, że stan zębów i przyzębia ma bardzo duży wpływ cały organizm. Choroby przyzębia mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, a także wpływać na powikłania przy cukrzycy.