Przejdź do głównej treści

Nowoczesne metody diagnostyki w planowanym leczeniu zębów

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Współczesne możliwości stomatologiczne wymagają nowoczesnych i specjalistycznych technik diagnostycznych – postępujący rozwój w dziedzinie medycyny zdecydowanie im to ułatwia. Dziś badania radiologiczne to nieodłączny element współczesnej stomatologii. Badanie RTG pozwala ocenić stan uzębienia oraz tkanek, co pomaga szybciej zdiagnozować problem. Dzięki kompleksowemu badaniu radiologicznemu można ocenić stopień zaawansowania choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie. Chociaż wiązki promieniowania generowane przez nowoczesne aparaty wykorzystywane typowo w diagnostyce stomatologicznej są niewielkie, z tego względu nie ma powodów do obaw, jakoby badanie radiologiczne zębów było uznawane za niebezpieczne.

Kiedy należy udać się do radiologa i jakie badania czekają w gabinecie?

Istnieje wiele wskazań, przy których zaleca się wizytę u radiologa. Diagnostyka ma szczególne znaczenie w endodoncji, ortodoncji czy szeroko pojętej implantologii. Możesz potrzebować wizyty w gabinecie, jeżeli ostatnimi czasy zaobserwujesz u siebie:

  • występowanie stanów zapalnych występujących przy korzeniach zębów
  • zaawansowaną próchnicę
  • wadę zgryzu
  • zmiany w jamie ustnej i na dziąsłach.

Wizyta u radiologa przyda się także osobom, które planują wczepienie implantów czy u których wystąpiły nagłe urazy w obrębie twarzoczaszki. Badanie przebiega z wykorzystaniem techniki cyfrowej – pozwala ona na podgląd trójwymiarowego obrazu, jego wielokrotne powiększanie i obróbkę. Dzięki tym czynnościom można wychwycić nawet najmniejsze nieprawidłowości. Badanie RTG zębów jest bezbolesne i nie wymaga żadnego znieczulenia; pacjent nie musi być na nie szczególnie przygotowany, dzięki czemu nie ma się czym stresować. Obecnie wyróżnia się cztery podstawowe badania obrazowe:

  • zdjęcie pantomograficzne – umożliwiające ocenę całego stanu uzębienia wraz z kośćmi szczęki i żuchwy;
  • stożkowa tomografia komputerowa 3D zębów lub zatok – zapewniająca precyzyjny obraz struktur kostnych, które występują w jamie ustnej;
  • cefalometria – zdjęcie rentgenowskie czaszki w pozycji bocznej, najczęściej wykorzystywane w celu zbadania zgryzu pacjenta i późniejszym leczeniu ortodontycznym;
  • RTG zęba – pozwalające na punktowe zobrazowanie stanu zęba i jego wewnętrznych struktur.

Obecne wymogi dotyczące gabinetów ze sprzętem RTG

Gabinety stomatologiczne, w których wykorzystuje się aparaty rentgenowskie, muszą mieć co najmniej 9m2 i wysokość minimalną od 2,5 metra wzwyż. Oznacza to, że nie każdy stomatolog może wykonać u siebie zabiegi związane z użyciem sprzętu RTG. Ponadto nie wszyscy lekarze stomatologii posiadają uprawnienia do wykonywania scharakteryzowanych wyżej badań. Eksperci podkreślają, jak ważne jest używanie tylko sprawdzonych sprzętów radiologicznych, dostosowanych do obecnie panujących norm. Wielu stomatologów ma dziś szansę zakupić profesjonalny sprzęt na stronach takich jak lubdent.com.pl. Sprzedawca jakim jest LUBDENT to sprawdzony przedsiębiorca, oferujący wysokogatunkowe akcesoria i urządzenia przeznaczone stricte do gabinetów stomatologicznych. Samo badanie przebiega zazwyczaj szybko, a błyskawiczna diagnoza pozwala na rozpoczęcie prawidłowego leczenia. A ty? Kiedy ostatnio badałeś swoje zęby?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…