fbpx

Prosto w serce… - zapalenie serca po koronawirusie

Koronawirus atakuje nie tylko płuca, ale i serce. Potwierdzają to wyniki badań płynące do nas zza granicy jak i nasze rodzime analizy.

O ile do tej pory o wpływie koronawirusa na nasz organizm wiedzieliśmy zasadniczo mało, o tyle w ostatnich miesiącach karty tej tajemnicy odkrywane są systematycznie jedna po drugiej. Dziś z całą pewnością stwierdzić można, że płuca jak i serce to dwa organy, które wystawione są na pierwszy front w starciu z infekcją koronawirusa. O ile pierwszy z nich daje dość bezpośredni objawy, o tyle drugi – serce – może długo nie dawać nam żadnego znaku, że coś jest z nim nie w porządku, a to tylko pogarsza rozpoznanie i diagnozę.

 

Najważniejsze informacje ze świata

Negatywny pływ wirusa COVID-19 na miesień sercowy sygnalizowano już od początku pandemii. Nawet w Wuhan wskazywano go jako jeden z często wymienianych przez pacjentów problemów zdrowotnych. Prawdą jest jednak, że równie często ukrywał się on pod przykryciem ogólnego spadku kondycji i wydolności organizmu, którego przyczyny często nie można było jednoznacznie określić. Pierwsze badania wpływu COVID-19 na serce przedstawili Niemcy. Zespół kardiologów z Frankfurtu zbadał serca 100 pacjentów, którzy przeszli zakażenie COVID-19. U niespełna 80% z nich wykryto infekcję serca, a u 60% badanych stan zapalny mięśnia sercowego. Co szczególnie ważne, infekcje te były diagnozowane u pacjentów z różnym przebiegiem choroby – zarówno „ciężkim” jak i „lekkim”.

12 miesięcy po pierwszym zdiagnozowanym w Polsce przypadku COVID-19 pojawiły się kolejne badania, tym razem dotyczące modelu infekcji serca. Pokazują one, że wirus COVID-19 wnika do komórek mięśnia sercowego i replikuje się, równocześnie niszcząc komórki serca zakażonego. Co szczególnie istotne, nie zawsze zniszczenia tkanek serca implikowały w zapalenie mięśnia sercowego. Schodzenia te występowały niezależnie od siebie.

Przebieg zakażenia serca został przeprowadzony także na specjalnie wyhodowanych w tym celu tkankach serca z komórek macierzystych. Ich infekcja zawsze kończyła się uszkodzeniem mięśnia sercowego.

Polskie badania nad COVID-19

Jak wynika ze statystyk udostępnianych przez Ministerstwo Zdrowia w roku 2020 diagnozowano niemal 17% przyrost zgonów, względem roku 2019. Schodzenia serca były wiodącą przyczyną zgonów wśród pacjentów po 65 roku życia. Nasze rodzime, choć dużo mniejsze badania, przeprowadzone były na grupie 39 pacjentów zmarłych z powodu COVID-19. Sekcja zwłok wykazała obecność SARS-CoV-2 w komórkach serca 24 pacjentów, aż 40 % z nich doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku replikacji komórek wirusa.

Profilaktyka najlepsza strategią

Oczywiście w przypadku, gdy podejrzewamy u siebie infekcję koronawirusem lub po prostu stwierdzono u nas zakażenie, leczenie ciężko nazwać profilaktyką. W przypadku jeśli COVID-19 udało nam się przejść łagodnie lub bezobjawowo mieć się musimy na baczności. Tlące się w naszym organizmie zakażenie może być tragiczne w skutkach. Stąd serce i płuca warto dla zasady prześwietlić. Jednym z podstawowych, a przy tym dającym dużo informacji badaniem będzie badanie echo serca. Dzięki niemu kardiolog może ocenić zarówno budowę jak i pracę serca, a przez to wykryć dwa omawiane powyżej schorzenia. Jak wynika z opublikowanych badań schorzenia te dotyczyć mogą każdego zainfekowanego koronawirusem, także kilka miesięcy po przebytym zakażeniu. Czując spadek samopoczucia, kondycji organizmu warto gruntownie zbadać nie tylko płuca, ale i serce.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (17.10.20…

17-10-2021 | Wyświetleń:502

Coraz więcej zakażeń i coraz mniej osób szczepiących się. Miniony tydzień to drastyczny spadek liczby os&oa...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (10.10.20…

10-10-2021 | Wyświetleń:599

W tygodniu między 4 a 10 października 2021 roku,  w powiecie obornickim stwierdzono kolejne zakażenia.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (03.10.20…

03-10-2021 | Wyświetleń:814

 Miniony tydzień (27.09 - 3.10.2021)  przyniósł w naszym powiecie kolejne zakażenia i spadek liczby ...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (26.09.20…

26-09-2021 | Wyświetleń:875

Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby zakażeń COVID-19, w powiecie obornickim w minionym tygodniu stwie...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (19.09.20…

19-09-2021 | Wyświetleń:753

W minionym tygodniu (13-19.2021) w powiecie obornickim stwierdzono jedno zakażenie na COVID-19 i dalszy spadek liczby o...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (12.09.20…

12-09-2021 | Wyświetleń:566

Czy jesteśmy już w tzw. czwartej fali pandemii, czy może ona dopiero nadejdzie? Prezentujemy kolejny raport covidowy ...

Pozostałe - zdrowie ...