fbpx

Otwierają hotele i lokale gastronomiczne. Koniec z maseczkami?

W maju ma nastąpić otwarcie częściowe hoteli i gastronomii.

W środę 28 kwietnia odbyła się konferencja ministra Adama Niedzielskiego. Zapowiedział on luzowanie obostrzeń. Już w maju mają zostać otwarte częściowo hotele. Podobnie ma być z lokalami gastronomicznymi. Ważna informacja pojawiła sie dla branży weselnej. Od połowy maja bowiem będzie możliwośc organizacja wesel z udziałem maksymalnie 50 osób. Ta decyzja dotyczy także komunii.

Luzowanie obostrzeń w Polsce - 1 maja
- Od pierwszego maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w części obiektów zamkniętych - powiedział premier Morawiecki. Kryte obiekty sportowe i baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży będą mogły mieć obłożenie na poziomie 50 proc.

Luzowanie obostrzeń w Polsce - 4 maja
Galerie handlowe
- Od 4 maja w reżimie sanitarnym do pełnej działalności wrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe i handel detaliczny - powiedział Mateusz Morawiecki. Jednak warto zaznaczyć, że będą one otwarte w reżimie sanitarnym - 1 osoba na 15 m kw.
Kultura i sztuka
Galerie sztuki i muzea zostaną otwarte w reżimie sanitarnym - 1 osoba na 15 m kw.
Kościoły
Miejsca kultu religijnego również będą objęte obostrzeniami w postaci możliwości uczestnictwa w nabożeństwa 1 osoby na 15 m kw.
Edukacja
- Do szkół po przerwie majowej wrócą też dzieci z klas 1-3 - potwierdził Mateusz Morawiecki.
Luzowanie obostrzeń w Polsce - 8 maja
Otwarte zostaną hotele z maksymalnym obłożeniem na poziomie do 50 proc. W obiektach nie będą mogły być otwarte strefy restauracyjne oraz wellness&spa.
Luzowanie obostrzeń w Polsce - 15 maja
Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki poinformowali o dużych zmianach od 15 maja.
Maseczki
Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Na razie bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
Gastronomia - częściowe otwarcie barów i restauracji
- Od 15 maja otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach - zapowiada Morawiecki. - Usługi gastronomiczne będzie można świadczyć również wewnątrz lokali gastronomicznych w reżimie sanitarnym - zapowiedział.
Oznacza to, że wciąż wymagane będzie by m.in. zachowany został bezpieczny dystans między stolikami, oraz limit osób na stolik.
Kina i teatry
Otwarte zostaną kina i teatry - na świeżym powietrzu. Maksymalne obłożenie będzie mogło wynosić do 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc. Te instytucje również będą musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym.
Imprezy okolicznościowe
Od 15 maja imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie, będzie można organizować na zewnątrz z limitem do 25 osób - poinformował Morawiecki podczas konferencji prasowej. Jak jednak wynika ze słów premiera - będzie można bawić się jedynie na świeżym powietrzu.
Sport - publiczność
Dla wielu fanów sportu ważną wiadomością będzie również fakt, że w obiektach sportowych na świeżym powietrzu znaleźć będzie mogła znaleźć się publiczność. Trybuny będą mogły być zapełnione maksymalnie w 25 proc.
Luzowanie obostrzeń w Polsce - 29 maja
Gastronomia - możliwość otwarcia restauracji i barów wewnątrz budynku
O ile ogródki zostaną otworzone przez branżę gastronomiczną 15 maja, o tyle dwa tygodnie później restauracje i bary będą mogły zapraszać gości do środka od 29 maja. Będą musiały jednak zachować zasady narzucone przez Ministerstwo Zdrowia. Maksymalne obłożenie będzie mogło wynieść 50 proc. dostępnych miejsc w lokalu.
Prowadzenie działalności będzie musiało odbywać się również w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.
Imprezy okolicznościowe wewnątrz
Premier podał, że możliwe będzie zorganizowanie imprez okolicznościowych takich jak wesela i komunie. Ograniczenia, jakie czekają podczas takich wydarzeń to limit do 50 osób.
Te wydarzenia będą musiały odbywać się również w reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej)
Otwarte kina i teatry
Od 29 maja do działalności będę mogły wrócić także kina i teatry wewnątrz budynków. Korzystać z nich będzie można w 50 proc. obłożeniu. Ich działalność również będzie musiała odbywać się w reżimie sanitarnym.

Więcej na onet.pl

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (17.10.20…

17-10-2021 | Wyświetleń:499

Coraz więcej zakażeń i coraz mniej osób szczepiących się. Miniony tydzień to drastyczny spadek liczby os&oa...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (10.10.20…

10-10-2021 | Wyświetleń:599

W tygodniu między 4 a 10 października 2021 roku,  w powiecie obornickim stwierdzono kolejne zakażenia.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (03.10.20…

03-10-2021 | Wyświetleń:812

 Miniony tydzień (27.09 - 3.10.2021)  przyniósł w naszym powiecie kolejne zakażenia i spadek liczby ...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (26.09.20…

26-09-2021 | Wyświetleń:874

Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby zakażeń COVID-19, w powiecie obornickim w minionym tygodniu stwie...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (19.09.20…

19-09-2021 | Wyświetleń:753

W minionym tygodniu (13-19.2021) w powiecie obornickim stwierdzono jedno zakażenie na COVID-19 i dalszy spadek liczby o...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (12.09.20…

12-09-2021 | Wyświetleń:566

Czy jesteśmy już w tzw. czwartej fali pandemii, czy może ona dopiero nadejdzie? Prezentujemy kolejny raport covidowy ...

Pozostałe - zdrowie ...