fbpx

Żurawina – skład, właściwości, zastosowanie

Żurawina niesie za sobą wiele korzyści związanych z jej spożywaniem. Najczęściej jednak słyszy się, iż jest ona stosowana podczas leczenia infekcji dróg moczowych. Tak naprawdę żurawina posiada wiele właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Jest ona skuteczna zarówno w terapii leczenia pęcherza moczowego, jak i w przypadku wrzodów żołądka. Jakie właściwości wykazuje żurawina? 

 

Żurawina – ogólna charakterystyka

Żurawina to zimozielona krzewinka, która dobrze wykształca się na podmokłym, bagiennym terenie. Jej zbiory trwają od połowy września, aż do początku listopada. Żurawina zawiera mnóstwo proantocyjanidynów. Są to związki cechujące się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, a więc takimi, dzięki którym organizm wolniej się starzeje. Proantocyjanidyny sprawiają również obniżenie cholesterolu (redukują elastyczność stawów oraz przyczyniają się do spadku stężenia cholesterolu (obniżają stężenie frakcji LDL, podnosząc stężenie frakcji HDL). Co więcej, związki te warunkują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Ponadto żurawina chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Żurawina jest bogatym źródłem witamin A, E oraz C, jak i witamin z grupy B. Zawiera ona również antocyjany – naturalne barwniki, które chronią naczynia krwionośne. W owocach żurawiny obecne są spore ilości błonnika, karotenu, jak i minerałów, takich jak: fosfor, potas, magnez, jod, sód czy żelazo. W związku z powyższym zaleca się spróbować zarówno świeże, jak i suszone owoce, jak również we właściwym momencie zrobić zapasy i zamrozić owoce żurawiny. 

Jak wspomóc walkę z infekcjami dróg moczowych?

Właściwy odczyn moczu jest lekko kwasowy. W przypadku pojawienia się infekcji bakteryjnych (przeważnie następuje zakażenie bakterią Escherichia coli) pH moczu zwiększa się, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Owoce żurawiny mają kwaśny odczyn, w związku z tym stosowane w leczeniu infekcji pęcherza moczowego obniżają pH, przyczyniając się do zmniejszenia namnażania bakterii. Żurawina powoduje więc zmniejszenie ilości bakterii w moczu, ponadto upośledza adhezję (przyleganie) bakterii E. Coli do ścian nabłonka pęcherza moczowego. Badanie ukazują, iż kobiety częściej chorują na infekcje dróg moczowych niż mężczyźni. Co więcej, zapalenie pęcherza moczowego ma tendencję do nawracanie. Żurawina chroni organizm przed nawrotem zakażenia. 

Jakie jest inne zastosowanie żurawiny?

Z owoców żurawiny można robić przetwory. Sok z żurawiny, poza dobroczynnym działaniem na drogi moczowe, może zapobiegać również rozwojowi kamicy nerkowej. Żurawina jest również skuteczna w przypadku profilaktyki próchnicy, ponieważ zwalcza bakterie odpowiedzialne za jej powstania. Ponadto wspomaga obniżanie cholesterolu, dzięki czemu przyczynia się do redukcji ryzyka rozwoju miażdżycy.

 

 

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (17.10.20…

17-10-2021 | Wyświetleń:444

Coraz więcej zakażeń i coraz mniej osób szczepiących się. Miniony tydzień to drastyczny spadek liczby os&oa...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (10.10.20…

10-10-2021 | Wyświetleń:591

W tygodniu między 4 a 10 października 2021 roku,  w powiecie obornickim stwierdzono kolejne zakażenia.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (03.10.20…

03-10-2021 | Wyświetleń:810

 Miniony tydzień (27.09 - 3.10.2021)  przyniósł w naszym powiecie kolejne zakażenia i spadek liczby ...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (26.09.20…

26-09-2021 | Wyświetleń:870

Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby zakażeń COVID-19, w powiecie obornickim w minionym tygodniu stwie...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (19.09.20…

19-09-2021 | Wyświetleń:746

W minionym tygodniu (13-19.2021) w powiecie obornickim stwierdzono jedno zakażenie na COVID-19 i dalszy spadek liczby o...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (12.09.20…

12-09-2021 | Wyświetleń:562

Czy jesteśmy już w tzw. czwartej fali pandemii, czy może ona dopiero nadejdzie? Prezentujemy kolejny raport covidowy ...

Pozostałe - zdrowie ...