Przejdź do głównej treści

Żurawina – skład, właściwości, zastosowanie

| Dynamite | Zdrowie

Żurawina niesie za sobą wiele korzyści związanych z jej spożywaniem. Najczęściej jednak słyszy się, iż jest ona stosowana podczas leczenia infekcji dróg moczowych. Tak naprawdę żurawina posiada wiele właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych. Jest ona skuteczna zarówno w terapii leczenia pęcherza moczowego, jak i w przypadku wrzodów żołądka. Jakie właściwości wykazuje żurawina? 

 

Żurawina – ogólna charakterystyka

Żurawina to zimozielona krzewinka, która dobrze wykształca się na podmokłym, bagiennym terenie. Jej zbiory trwają od połowy września, aż do początku listopada. Żurawina zawiera mnóstwo proantocyjanidynów. Są to związki cechujące się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, a więc takimi, dzięki którym organizm wolniej się starzeje. Proantocyjanidyny sprawiają również obniżenie cholesterolu (redukują elastyczność stawów oraz przyczyniają się do spadku stężenia cholesterolu (obniżają stężenie frakcji LDL, podnosząc stężenie frakcji HDL). Co więcej, związki te warunkują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Ponadto żurawina chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Żurawina jest bogatym źródłem witamin A, E oraz C, jak i witamin z grupy B. Zawiera ona również antocyjany – naturalne barwniki, które chronią naczynia krwionośne. W owocach żurawiny obecne są spore ilości błonnika, karotenu, jak i minerałów, takich jak: fosfor, potas, magnez, jod, sód czy żelazo. W związku z powyższym zaleca się spróbować zarówno świeże, jak i suszone owoce, jak również we właściwym momencie zrobić zapasy i zamrozić owoce żurawiny. 

Jak wspomóc walkę z infekcjami dróg moczowych?

Właściwy odczyn moczu jest lekko kwasowy. W przypadku pojawienia się infekcji bakteryjnych (przeważnie następuje zakażenie bakterią Escherichia coli) pH moczu zwiększa się, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Owoce żurawiny mają kwaśny odczyn, w związku z tym stosowane w leczeniu infekcji pęcherza moczowego obniżają pH, przyczyniając się do zmniejszenia namnażania bakterii. Żurawina powoduje więc zmniejszenie ilości bakterii w moczu, ponadto upośledza adhezję (przyleganie) bakterii E. Coli do ścian nabłonka pęcherza moczowego. Badanie ukazują, iż kobiety częściej chorują na infekcje dróg moczowych niż mężczyźni. Co więcej, zapalenie pęcherza moczowego ma tendencję do nawracanie. Żurawina chroni organizm przed nawrotem zakażenia. 

Jakie jest inne zastosowanie żurawiny?

Z owoców żurawiny można robić przetwory. Sok z żurawiny, poza dobroczynnym działaniem na drogi moczowe, może zapobiegać również rozwojowi kamicy nerkowej. Żurawina jest również skuteczna w przypadku profilaktyki próchnicy, ponieważ zwalcza bakterie odpowiedzialne za jej powstania. Ponadto wspomaga obniżanie cholesterolu, dzięki czemu przyczynia się do redukcji ryzyka rozwoju miażdżycy.

 

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…