fbpx

Niesamowite właściwości prozdrowotne podbiału pospolitego

Podbiał pospolity wspiera leczenie chorób górnych dróg oddechowych, takich jak przewlekły suchy kaszel, mokry kaszel z zalegającą wydzieliną, zapalenie krtani czy ból gardła. Ta powszechnie występująca w Polsce roślina wykorzystywana jest od wieków w medycynie ludowej. Jakie inne właściwości prozdrowotne wykazuje podbiał pospolity?

 

Podbiał pospolity – ogólna charakterystyka

Podbiał pospolity (Tussilago farfara L., ośla stopa, białkuch, boże liczko, końskie kopyto, kniat, grzebień, kaczyniec, gęsie łebki, białodrzew, kwiat szczupaczy) preferuje wilgotne i gliniaste podłoże, co sprawia, że bardzo często rośnie przy brzegach jezior i rzek, na polach, łąkach, nadmorskich klifach, przydrożnych rowach, gdzie jednocześnie ma dostęp do słońca. Nie jest rośliną zbyt okazałą – osiąga maksymalnie około 30 cm wysokości, ma drobną łodygę, dość duże charakterystyczne liście i żółte kwiaty. To właśnie przede wszystkim liście są wykorzystywane w ziołolecznictwie, ponieważ zawierają wiele cennych składników, m.in.:

  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • związki śluzowe i mineralne,
  • karotenoidy,
  • olejek eteryczny,
  • kwasy fenolowe.

To właśnie dzięki tym składnikom podbiał pospolity wykazuje działanie:

  • osłonowe,
  • przeciwskurczowe,
  • przeciwzapalne,
  • wykrztuśne,

W związku z tym, że podbiał pospolity jest rośliną kwitnącą bardzo wcześnie, należy zwrócić uwagę, aby zebrać go we właściwym czasie. W celach leczniczych stosuje się małe liście bez ogonka, a czasem także koszyczki podbiału – jedne i drugie należy dobrze wysuszyć, aby nie wdała się w nie wilgoć.

Ośla stopa – kiedy ją stosować?

Podbiał pospolity jest zalecany przede wszystkim w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych. Kwiatów podbiału można użyć do kąpieli – wtedy zadziała on zarówno łagodząco na stany zapalne skóry, jak i da efekt wyciszający i relaksujący.

Dzięki właściwościom wykrztuśnym doskonale sprawdza się w infekcjach przebiegających z kaszlem z zalegającą wydzieliną. Wspiera odkrztuszanie, ponieważ pobudza ruchy rzęsek nabłonka oddechowego. Jednocześnie wykazuje działanie rozkurczowe, dlatego dodatkowo stosuje się go przy astmie, zapaleniach oskrzeli czy rozedmie płuc.

Co więcej, dzięki właściwościom dezynfekującym i osłaniającym stosuje się go także przy bólach gardła, zapaleniu krtani oraz przy przewlekłym suchym kaszlu, który pojawia się przy infekcjach, lecz także u osób palących papierosy.

Natomiast kwiaty podbiału stosowane są przede wszystkim zewnętrznie do łagodzenia zmian skórnych i odkażania. Najpierw przygotowuje się odwar, którym można przemywać wszelkiego rodzaju czyraki, wypryski, ropnie, wrzody, odciski, siniaki.

Jakie są przeciwwskazania do stosowanie podbiału?

Podbiał pospolity zaleca się stosować z rozwagą, ponieważ zawiera również niewielkie ilości toksycznych związków. Właśnie dlatego nie powinno się stosować go dłużej niż 6 tygodni w ciągu całego roku. Podbiału pospolitego nie należy podawać dzieciom do 12 roku życia oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (17.10.20…

17-10-2021 | Wyświetleń:499

Coraz więcej zakażeń i coraz mniej osób szczepiących się. Miniony tydzień to drastyczny spadek liczby os&oa...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (10.10.20…

10-10-2021 | Wyświetleń:599

W tygodniu między 4 a 10 października 2021 roku,  w powiecie obornickim stwierdzono kolejne zakażenia.

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (03.10.20…

03-10-2021 | Wyświetleń:812

 Miniony tydzień (27.09 - 3.10.2021)  przyniósł w naszym powiecie kolejne zakażenia i spadek liczby ...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (26.09.20…

26-09-2021 | Wyświetleń:874

Niestety w Polsce dochodzi do coraz większej liczby zakażeń COVID-19, w powiecie obornickim w minionym tygodniu stwie...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (19.09.20…

19-09-2021 | Wyświetleń:753

W minionym tygodniu (13-19.2021) w powiecie obornickim stwierdzono jedno zakażenie na COVID-19 i dalszy spadek liczby o...

Raport Covid-19 dla powiatu obornickiego (12.09.20…

12-09-2021 | Wyświetleń:566

Czy jesteśmy już w tzw. czwartej fali pandemii, czy może ona dopiero nadejdzie? Prezentujemy kolejny raport covidowy ...

Pozostałe - zdrowie ...