Przejdź do głównej treści

Jaki smoczek jest najlepszy dla dziecka?

| Dynamite | Zdrowie

Na temat smoczków dla dzieci istnieje wiele opinii. Jedni twierdzą, iż po smoczek sięgają jedynie leniwi rodzice, którzy nie wyrażają chęci poświęcić własnemu dziecku odpowiedniej uwagi. Inny natomiast uważają, iż smoczek jest remedium na wszystkie potrzeby i troski dziecka oraz doradzają, aby pozostał jego nieodłącznym przyjacielem do 5 roku życia. Czy warto dać maluszkowi smoczek? Jak tak, to jaki?

 

Smoczek – po co on jest?

Smoczek jest między innymi po to, aby pomóc dziecku zaspokoić silną potrzebę odruchu ssania. Są dzieci, u których potrzeba ta jest nadzwyczaj silna i nie jest możliwe zaspokojenie jej wyłącznie piersią mamy. Smoczek wspiera opanowanie emocji, frustracji, wyciszenie i zasypianie. Oczywiście nie ma to, jak ramiona mamy czy taty, ale nawet czasem one bywają zajęte domowymi obowiązkami, a czasem rodzeństwem.

Co ciekawe, smoczek wielokrotnie zalecany jest dzieciom z różnymi problemami i wcześniakom. Pomaga on odciąć się od pełnego bodźców świata zewnętrznego, ułatwia przetrwanie procedur medycznych, jak i ćwiczy mięśnie i umiejętności, które będą niezbędne, gdy dziecko zacznie ssać pierś.

Dlaczego smoczek jest powodem wielu dyskusji?

Niezależnie czy mowa o zwykłym smoczku, czy chodzi o bardziej renomowany produkt jak smoczek MAM, może być on jako produkt powodem wielu problemów np. ze zdrowiem zębów, z wymową, czy ze zgryzem. Jednak tak naprawdę, to nie smoczek jest głównym źródłem kłopotów, lecz sposób, w jaki był stosowany: podawany zbyt często, a czasem nawet wtykany dziecku do buzi non stop, źle dobrany rozmiarem, niewymienny, maczany w słodkich napojach. W przypadku unikania tych błędów smoczek nie wyrządzi dziecku krzywdy, a zarazem może pomóc maluszkowi i rodzicom.

Czym się różnią poszczególne smoczki?

Smoczki można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz biorąc pod uwagę ich kształt. Tak więc ich pierwszy podział wygląda następująco:

  • smoczki kauczukowe, lateksowe – można poznać je na pierwszy rzut oka, ponieważ są one brązowe. Naturalny kauczuk jest miękki, przyjemny, bezpieczny, przypomina sutek, ma swój smak i zapach. Smoczki lateksowe szybciej się odkształcają i zużywają. Zdarza się, iż kauczuk może wywołać reakcję alergiczną. Po pewnym czasie gumka staje się mniej estetyczna i matowieje.
  • Smoczki silikonowe – gumka jest bezbarwna, nie odkształca się, jest trwała, bezwonna i bezsmakowa.

Drugi podział, ze względu na kształt gumki, wygląda następująco:

  • smoczki okrągłe,
  • smoczki płaskie lub symetryczne,
  • smoczki anatomiczne lub smoczki ortodontyczne,
  • smoczki dynamiczne – są smoczkami, których celem jest prowokacja właściwego tzn. naturalnego sposobu ssania. Są bardziej miękkie w części, która znajduje się w buzi i nieco twardsze u nasady. Kurczą się i rozciągają, imitując „zachowanie piersi” w czasie karmienia i dopasowując się do indywidualnego rytmu ssania dziecka.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…