fbpx

Jaki smoczek jest najlepszy dla dziecka?

Na temat smoczków dla dzieci istnieje wiele opinii. Jedni twierdzą, iż po smoczek sięgają jedynie leniwi rodzice, którzy nie wyrażają chęci poświęcić własnemu dziecku odpowiedniej uwagi. Inny natomiast uważają, iż smoczek jest remedium na wszystkie potrzeby i troski dziecka oraz doradzają, aby pozostał jego nieodłącznym przyjacielem do 5 roku życia. Czy warto dać maluszkowi smoczek? Jak tak, to jaki?

 

Smoczek – po co on jest?

Smoczek jest między innymi po to, aby pomóc dziecku zaspokoić silną potrzebę odruchu ssania. Są dzieci, u których potrzeba ta jest nadzwyczaj silna i nie jest możliwe zaspokojenie jej wyłącznie piersią mamy. Smoczek wspiera opanowanie emocji, frustracji, wyciszenie i zasypianie. Oczywiście nie ma to, jak ramiona mamy czy taty, ale nawet czasem one bywają zajęte domowymi obowiązkami, a czasem rodzeństwem.

Co ciekawe, smoczek wielokrotnie zalecany jest dzieciom z różnymi problemami i wcześniakom. Pomaga on odciąć się od pełnego bodźców świata zewnętrznego, ułatwia przetrwanie procedur medycznych, jak i ćwiczy mięśnie i umiejętności, które będą niezbędne, gdy dziecko zacznie ssać pierś.

Dlaczego smoczek jest powodem wielu dyskusji?

Niezależnie czy mowa o zwykłym smoczku, czy chodzi o bardziej renomowany produkt jak smoczek MAM, może być on jako produkt powodem wielu problemów np. ze zdrowiem zębów, z wymową, czy ze zgryzem. Jednak tak naprawdę, to nie smoczek jest głównym źródłem kłopotów, lecz sposób, w jaki był stosowany: podawany zbyt często, a czasem nawet wtykany dziecku do buzi non stop, źle dobrany rozmiarem, niewymienny, maczany w słodkich napojach. W przypadku unikania tych błędów smoczek nie wyrządzi dziecku krzywdy, a zarazem może pomóc maluszkowi i rodzicom.

Czym się różnią poszczególne smoczki?

Smoczki można podzielić ze względu na materiał, z jakiego są wykonane oraz biorąc pod uwagę ich kształt. Tak więc ich pierwszy podział wygląda następująco:

  • smoczki kauczukowe, lateksowe – można poznać je na pierwszy rzut oka, ponieważ są one brązowe. Naturalny kauczuk jest miękki, przyjemny, bezpieczny, przypomina sutek, ma swój smak i zapach. Smoczki lateksowe szybciej się odkształcają i zużywają. Zdarza się, iż kauczuk może wywołać reakcję alergiczną. Po pewnym czasie gumka staje się mniej estetyczna i matowieje.
  • Smoczki silikonowe – gumka jest bezbarwna, nie odkształca się, jest trwała, bezwonna i bezsmakowa.

Drugi podział, ze względu na kształt gumki, wygląda następująco:

  • smoczki okrągłe,
  • smoczki płaskie lub symetryczne,
  • smoczki anatomiczne lub smoczki ortodontyczne,
  • smoczki dynamiczne – są smoczkami, których celem jest prowokacja właściwego tzn. naturalnego sposobu ssania. Są bardziej miękkie w części, która znajduje się w buzi i nieco twardsze u nasady. Kurczą się i rozciągają, imitując „zachowanie piersi” w czasie karmienia i dopasowując się do indywidualnego rytmu ssania dziecka.

Koronawirus w powiecie: 1 osoba zmarła, 55 nowych…

26-11-2020 | Wyświetleń:484

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych 16687 przypadkach zakażeń koronawirusem. 

Soczewki Alcon – topowe marki soczewek kontaktow…

25-11-2020 | Wyświetleń:50

Ruszyły atrakcyjne promocje na soczewki Alcon. To topowa marka szkieł kontaktowych oferująca wysokiej jakości produk...

1420 nowych zakażeń w województwie wielkopolski…

25-11-2020 | Wyświetleń:891

Wg danych Ministerstwa Zdrowia w Wielkopolsce odnotowano 1420 nowych przypadków zakażeń Covid-19. ...

Oddział położniczo-ginekologiczny działa bez z…

25-11-2020 | Wyświetleń:314

Cały czas pracuje Oddział Położniczo-Ginekologiczny w obornickim szpitalu.

400.000 zł na karetkę dla Powiatu Obornickiego (…

24-11-2020 | Wyświetleń:147

Czek na 400.000 zł trafił dziś na ręce Dyrektor SP ZOZ Oborniki Małgorzaty Ludzkowskiej.

Kolejne zakażenia w naszym regionie

23-11-2020 | Wyświetleń:693

Ponad 15 tysięcy nowych zakażeń zostało zarejestrowanych w ostatniej dobie.

Pozostałe - zdrowie ...