Skip to main content


Co to jest aspartam i gdzie go można spotkać?

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Stosowanie słodzików zamiennie dla cukrów ma wiele zastosowań. Jednym z nich jest aspartam, który jest prawie 200 razy słodszy od cukru. Czym dokładnie jest i gdzie jest stosowany ten popularny słodzik?

Aspartam to związek chemiczny należący do grupy estrów peptydowych. Znakowany jest kodem E951 na opakowaniach. Dodawany jest do żywności ze względu na olbrzymie walory słodzące. Zastępuje czy nawet rekompensuje brak cukru i tłuszczy. Nawet nieduża ilość słodzika może zagwarantować słodki posmak. Do tego jego kaloryczność jest niemal równa zeru, co sprawia, że doskonale sprawdza się podczas diet. Stosowanie słodzików nie jest szkodliwe, a więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Czy słodziki są szkodliwe? Aspartam, acesulfam, stewia i inne”. Jego walory smakowe oraz niska kaloryczność sprawiają, że aspartam stosowany jest wielu produktach oraz preparat słodzący zamiast cukru.

W jakich produktach można spotkać aspartam?

Aspartam można spotkać w napojach gazowanych czy słodzonych wodach mineralnych – smakowych. Dzięki niemu napoje uzyskują słodycz, a nie zawierają zbędnych cukrów. Niektóre produkty naturalne takie jak jogurty również zawierają aspartam.

Herbata mrożona czy rozpuszczalne kakao również są wzbogacone o ten popularny słodzik. Zastępuje cukry proste, dzięki temu dzieci nie spożyją nadmiernej ich ilości. Podczas rozwoju dziecka jest to szczególnie ważne, aby nie doprowadzać do otyłości w młodym wieku. Dzieci mogą również spożywać dropsy, gumy do żucia, drażetki bez obaw o dużą ilość cukru. Także w tych produktach aspartam zastępuje cukier. Ważne jest, aby na opakowaniu znajdował się symbol E951 oznaczający aspartam.

Miłośnicy deserów mrożonych czy galaretek nie muszą rezygnować z tych przyjemności. Aspartam często jest stosowanych w wymienionych produktach. Świetnie zastępuje cukry przez słodki smak. Do tego jest niskokaloryczny, co sprawia, że desery nadal rozkoszują podniebienie bukietem słodkich smaków, ale nie wpływają na przyrost wagi przez nadmiar cukrów.

Leki, suplementacja i napoje izotoniczne

Aspartam bywa składnikiem wielu tabletek rozpuszczających i tabletek do ssania na gardło. Jest dostępny w suplementach i zastępuje cukry. Przede wszystkim poprawia smak niezbyt lubianych lekarstw i uprzyjemnia ich spożywanie. Występuje także w formie granulatu w popularnych lekach na grypę czy przeziębienia.

Aspartam dostępny jest także w napojach izotonicznych, które często używają osoby uprawiające sport. Słodzik eliminuje cukry proste z diety i „puste” kalorie. Ułatwia odchudzanie, co jest ważne szczególnie w pierwszej fazie treningów – redukcji masy.

Aspartam a przyswajalność

Aspartam jest jedynym słodzikiem przetwarzanym przez ludzkie organy. Poprzez procesy trawienne rozbijany jest na dwa podstawowe aminokwasy naturalne. Mowa o kwasie asparginowym i fenyloalaninie. Ten drugi aminokwas szkodzi osobom chorym na rzadką i dziedziczną chorobę – fenyloketonurię. Oprócz tego w wyniku procesów metabolicznych powstaje metanol w bardzo niskim stężeniu, nieszkodliwym dla człowieka.

Aspartam jest słodzikiem zastępującym cukier i doskonałą alternatywą dla restrykcyjnej diety oraz rezygnacji z deserów czy słodyczy. Spotkać go można w wielu produktach, a jego symbolu należy szukać na opakowaniu.

 

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...

Uzależnienie od ekranów i gier dotyczy nawet małych dzieci

Ponad połowa maluchów do sześciu lat korzysta z urządzeń mobilnych – wynika z badania „Brzdąc w sieci”. Niemal dwie trzecie rodziców daje swoim pociechom urządzenia cyfrowe jako nagrodę lub gdy płaczą i marudzą, nieświadomie ucząc dzieci regulowania emocji za pomocą technologii. Zdaniem ekspertów...

Catering dr Dąbrowskiej- posiłki, które pozwolą przywrócić doskonały stan zdrowia

Post Dąbrowskiej, to menu, które docenia niezwykle szerokie grono odbiorców. Już dziś oferta może poszczyć się bogatym dorobkiem i znaczącymi osiągnięciami.