Skip to main content

Jak walczyć ze wstydliwym poceniem się?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Jednym z trudniej ukrywanych i wstydliwych objawów wielu chorób, może okazać się właśnie nadmierna potliwość. To właśnie ona potrafi sprawić, że czujesz się źle ze sobą i masz problemy z kontaktami w społeczeństwie. Taka potliwość potrafi mocno napiętnować daną osobę i sprawić, że przestanie ona wychodzić z domu i zamknie się przed światem.

 

Jakie przyczyny ma nadmierna potliwość?

Zazwyczaj nadmierna potliwość to znak od organizmu, że nie radzi sobie on w walce z daną chorobą. Jeśli spocenie się nie ma związku z dużym wysiłkiem fizycznym, powinno nas to zastanowić i skłonić do wizyty u lekarza.

Przyczyny nadmiernej potliwości można upatrywać w wielu chorobach, takich jak:

  • nadczynność tarczycy lub inne problemy z gospodarką hormonalną,
  • nowotwory niektórych organów lub układów organów,
  • choroby wirusowe,
  • gruźlica,
  • cukrzyca,
  • choroba Parkinsona.

Jednym z ważniejszych objawów jest silne pocenie się tuż przed bardzo trudnym i nagłych atakiem, takim jak zawał serca. Silny ból spowodowany zawałem sprawia, że ciało pokryte jest rzęsistym potem już w kilka minut. To ważny objaw dla każdego. Kto znajduje się w otoczeniu takiej osoby. Może pomóc to zdiagnozować silny ból, który wymaga pomocy, nawet jeśli nikt o nią nie prosi.

Jednym z częstych powodów, jakie mogą powodować nadmierną potliwość, jest otyłość. Dla osoby z dużą liczbą nadprogramowych kilogramów każdy ruch jest pewnym wysiłkiem, które w konsekwencji wyzwala pot. Jeśli więc pocisz się często, a twoja sylwetka, ma dużo do zarzucenia, może czas zrzucić kilka kilogramów.

Ważnym wyznacznikiem u dzieci jest również niezdrowa potliwość. Może to wiązać się z gorączką i stanem zapalnym w organizmie. Choć przyczyną gorączki może okazać się zwykłe przeziębienie, to czasem problem tkwi o wiele głębiej. Wówczas może okazać się niezbędna pomoc lekarza specjalisty, a potliwość może być pomocnym symptomem.

Co stosować na nadmierną potliwość?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy zrobić, w momencie, gdy pojawia się nadmierna potliwości, to określenie przyczyny tej potliwości. Jeśli okaże się, że tkwi za tym wysiłek lub nadwaga, to można łatwo sobie z tym poradzić. Dużo gorzej, jeśli okaże się, że przyczyną jest poważna choroba. Wówczas należy podjąć wszelkie kroki, by się z niej wyleczyć. Nie ma innego sensownego sposobu na to, by pozbyć się potliwości. Jeśli jednak przyjąć ją jako symptom choroby, to może okazać się bardzo przydatna.

Po wizycie u lekarza zazwyczaj przepisywane są leki związane z blokowaniem wydzielania potu. Nic one jednak nie pomogą, jeśli nie wyleczy się źródła choroby. Tylko wówczas ma się szanse na całkowite pozbycie się problemu.

 

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.