Przejdź do głównej treści

Czy przyjmowanie jagód acai rzeczywiście się opłaca?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

 

Wiele składników odżywczych, czy egzotycznych owoców mają ukryte zastosowanie, których odkrycie zajmuje trochę czasu. Inne zaś, choć na początku wydają się rewelacyjne, to z czasem wychodzą niepożądane skutki uboczne, które ciągną się latami. Jak jest w przypadku jagód acai? Czy rzeczywiście są tak odkrywczo dobre dla organizmu, czy może mają więcej wad niż zalet?

 

Jagody acai – właściwości

Te niezwykłe owoce są smaczne i zdrowe, choć na ojczystym rynku pojawiły się stosunkowo niedawno. Są to owce pochodzenia egzotycznego, dlatego nie uprawia się ich w ogródku przydomowym. By owoce były dojrzałe i nabrały wszystkich specyficznych właściwości, potrzebują ściśle określonych warunków wzrostu i dojrzewania. To wyjątkowo ważne, gdyż w innym razie mogą nie mieć owoców w ogóle lub ich skład może mieć dużo mniej wartości odżywczych.

W przemyśle medycznym są stosowane, głównie przez ogromną ilość utleniaczy, jakie zawierają. Ich stężenie jest wysokie i w pełni przyswajalne przez człowieka. Świetnie sprawdza się to w walce wielu chorób, ale również w ich profilaktyce.

Acai stosuje się w takich sytuacjach, jak:

  • problemy z krążeniem,
  • choroby serca,
  • profilaktyka nowotworowa,
  • odchudzanie,
  • problemy z trawieniem,
  • przedwczesne starzenie się organizmu.

Wszystkie te czynniki są trudną do wyleczenia i problematyczną kwestią zdrowotną. Jagody jednak sprawdzają się zarówno w profilaktyce, jak i wspomaganiu walki z chorobą. Kontrowersyjne tu może wydawać się to, jak wysokokaloryczne jagody acai mogą wspomagać proces odchudzania. Otóż ma to swoje uzasadnienie medyczne. Jak się bowiem okazuje, owoce te wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej i wspomaga działanie układu trawiennego. Wiąże się to z tym, że organizm nie odkłada niechcianych składników w postaci tkanki tłuszczowej, a zresztą lepiej sobie radzi i rozkłada je, czerpiąc ze zdrowego jedzenia energię do działania. Jeśli będziesz jeść garściami te jagody, to nie przyniesie to efektu, jednak jeśli będziesz je regularnie dawkować podczas procesu odchudzania, możesz być mile zaskoczonym.

Jagody acai hit, czy mit?

Podobnie jak z innymi egzotycznymi owocami, również jagody acai mają tak wiele zwolenników, co przeciwników. Są to jednak zdrowe i pełnowartościowe owoce, których nie praktycznie nie można przedawkować. Mogą mieć zbawienny wpływ zarówno na nasz organizm, jak i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by umieć dokładać je do zbilansowanej diety. Duża ilość przeciwutleniaczy, jaką zawierają te owoce, może zapobiec chorobom nowotworowym w ciele oraz powstrzymać proces przedwczesnego starzenia się organizmu. To wyjątkowo ważne dla każdego, kto troszczy się o zdrowie i dobrą kondycję swojego organizmu.

 

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, jaki atakuje kobiety. Dlatego lekarze namawiają, aby regularnie się badać, a NFZ refunduje mammografię wszystkim kobietom od 45 do 74 roku życia. Sprawdź, kiedy mammobus będzie u Ciebie! 
Windy dla niepełnosprawnych to jedno z rozwiązań niezbędnych dla pełnej dostępności budynków dla osób z ograniczoną mobilnością. Z ich pomocą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, z innymi trudnościami w poruszaniu się, czy seniorzy zyskują swobodę przemieszczania się między piętrami. Jak…
11 kwietnia na obornickim targowisku będzie można wykonać badanie cytologiczne. Specjalny cytobus będzie do dyspozycji kobiet urodzonych w latach 1961-2000.
Niemal połowa nastolatków zetknęła się z przemocą online. Co czwarty był wyzywany w sieci, a co piąty doświadczył ośmieszania – wynika z raportu NASK „Nastolatki 3.0”.
Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań.
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. (OPEN) w Poznaniu przeprowadzi bezpłatne badania cytologiczne w Ryczywole. Odbędą się one 17 marca.
Suchość i podrażnienie oczu mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najczęstszych należą długotrwała praca przy komputerze, ekspozycja na klimatyzację, suche powietrze czy zanieczyszczenia środowiskowe. Problem może nasilać się również u osób noszących soczewki kontaktowe o…