Skip to main content

Jak pozbyć się zapalenia dziąseł?

| nadesłane do eobornik | Zdrowie

Jednym z bardziej bolesnych i niebezpiecznych schorzeń, jakie tyczą się jamy ustnej, jest zapalenie dziąseł. Choć przyczyny mogą być różne, to konsekwencje mogą wiązać się nawet z utratą zębów. To ważne i niepokojące, gdyż jak się okazuje przez nieleczone zapalenie dziąseł, można nawet stracić zęby.

Skąd bierze się zapalenie dziąseł i jakie są tego objawy?

Zapalenie dziąseł to schorzenie, które ma najróżniejsze podłoże. W zależności od genetycznych skłonności, po tryb życia, można przysporzyć sobie wielu problemów w jamie ustnej. Zazwyczaj samo zapalenie bierze się z niedokładnej higieny jamy ustnej. Jeśli po posiłku między zębami pozostaną drobinki jedzenia, to mogą one zablokować odpowiednie kanaliki i doprowadzić do zapalenia dziąseł. To bolesne i nieprzyjemne schorzenie może być również efektem przebytej choroby lub chociażby przyjmowaniem używek.

 

Objawami zapalenia dziąseł, są:

  • krwawienie z dziąseł,
  • napuchnięte i miękkie dziąsło,
  • chwiejące się zęby,
  • pojawienie się ropy,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

W konsekwencji dochodzi do wypadania zębów. To niebezpieczne i nieprzyjemne schorzenie jest jednak wyleczalne. Z pierwszymi objawami można wybrać się do lekarza specjalisty, który przepisze lek na zapalenie w jamie ustnej. Ważna jest jednak profilaktyka w domu.

Ważne jest, by wykryć szybko objawy zapalenia dziąseł. Już szczotkując zęby podczas codziennej higieny jamy ustnej, zwróć uwagę, czy na szczoteczce nie pojawiła się krew. Co więcej, myjąc zęby, zastanów się, czy nie odczuwasz bólu, jeśli tak, to przyjrzyj się temu. Ważne jest również, by zwracać uwagę podczas codziennych czynności, na zamykanie jamy ustnej. Jeśli pojawi się nowy uczucie nierównych zębów, to może okazać się, że spuchnięte dziąsło wypycha ząb, który z czasem może całkowicie wypaść.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Chociaż najskuteczniejsze jest leczenie u specjalisty, to można radzić sobie również domowymi metodami. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Po każdym posiłku trzeba upewnić się, że między zębami nie pozostały żadne fragmenty jedzenia. Można to sprawdzić za pomocą nitki dentystycznej. Warto również płukać usta za pomocą płynu do higieny jamy ustnej. Jest on stworzony w celu zabijania bakterii, które znajdują się w jamie ustnej i mogłyby zapoczątkować zapalenie dziąseł. Dobrą metodą jest również przepłukiwanie jamy ustnej rumiankiem lub szałwią, które mają działanie anty zapalne i łagodzące. Jednak przy regularnej higienie jamy ustnej i dokładnym dbaniu o jej czystość, zapalenie nie pojawia się często, a jeśli tak, to zazwyczaj w łagodniejszej wersji. Z długotrwałym zapaleniem, które nie chce zejść, mimo stosowanych środków, należy się wybrać do lekarza, gdyż może okazać się, że podłoże zapalenia nie jest tak proste, jak może się wydawać.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...