Skip to main content

Weronika Stachowiak - historia dawcy komórek macierzystych

| dkms | Zdrowie

Mieszkanka gminy Oborniki Weronika Stachowiak została dawcą komórek macierzystych.
 
Dwa najpiękniejsze dni w moim życiu: dzień, w którym urodził się mój syn oraz dzień, w którym podarowałam komórki macierzyste mojemu bliźniakowi genetycznemu. 
Mam na imię Weronika, pochodzę z niewielkiego miasta 30 kilometrów od Poznania. Zarejestrowałam się jako potencjalny dawca w 2015 roku, krótko po moich 18 urodzinach. Do tego samego zachęciłam także mojego obecnego narzeczonego. Oboje zawsze chcieliśmy pomagać innym, jesteśmy również Honorowymi Dawcami Krwi.
 
W czerwcu 2019 roku otrzymałam maila z Fundacji DKMS z prośbą o pilny kontakt, ponieważ jest ktoś, kto potrzebuje mojej pomocy. Był to dla mnie bardzo trudny czas, często bywałam z wtedy półrocznym synkiem w szpitalach. Oddzwoniłam do Fundacji, przeprowadzono ze mną wywiad i zapytano czy nadal chcę pomóc. Odpowiedź była oczywista, choć nie do końca to wszystko do mnie docierało. Po badaniach wstępnych, które określiły dokładnie moją zgodność genetyczną z biorcą czekałam na wyznaczenie terminu następnych badań i pobrania, które miały odbyć się w Warszawie. Miałam obawy, jak poradzę sobie w takiej dalekiej podróży z tak małym dzieckiem, co się stanie jak znów trafie z małym do szpitala, czy ktoś będzie przez to musiał czekać lub straci szansę na zdrowie? Fundacja DKMS bez problemu wszystko zorganizowała, do Warszawy jechałam z synkiem i narzeczonym.
 
Kilka dni przed pobraniem komórek macierzystych musiałam przyjmować zastrzyki z czynnikiem wzrostu. Ból pleców i gorsze samopoczucie po zastrzykach to nic, w porównaniu z tym co musi przejść pacjent podczas np. chemioterapii.
 
Samo pobranie komórek macierzystych trwało około 5 godzin, odbyło się dzień po moich 22 urodzinach. Świadomość, że ratuję komuś życie było najpiękniejszym prezentem jaki mogłam sobie wymarzyć. Moim bliźniakiem genetycznym okazał się mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych.
 
Serdecznie dziękuję Fundacji DKMS oraz pracownikom kliniki w Warszawie za wsparcie, organizację całego wyjazdu oraz troskliwą opiekę.
Zachęcam wszystkich niezdecydowanych, również moich znajomych do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Może akurat ktoś potrzebuje Waszej pomocy?

Życia i zdrowia nie można kupic, można je komuś podarować.
 
www.dkms.pl
 

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.

Autyzm u dzieci – jak się objawia?

Autyzm u dzieci jest kompleksowym zaburzeniem rozwojowym, które ma różnorodne objawy i nasilenie. Pierwsze symptomy często zauważane są we wczesnym dzieciństwie. Dzieci z autyzmem mogą wykazywać trudności w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ograniczone zainteresowania oraz problemy w nawiązyw...