Skip to main content


Rezonans magnetyczny: bezinwazyjne badanie, do którego trzeba się przygotować

| Artykuł sponsorowany | Zdrowie

Diagnostyka laboratoryjna to najskuteczniejszy sposób na wykrycie chorób i dolegliwości, a następnie wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Wyróżnia się dwa typy badań: inwazyjne, polegające na naruszeniu tkanki np. podczas pobierania krwi, a także nieinwazyjne, które wykonuje się bez żadnego dyskomfortu dla pacjenta. Do tej drugiej grupy należy między innymi rezonans magnetyczny.

Badanie podstawowe diagnostyki

W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne oraz towarzyszące mu fale radiowe, które odbijane są od tkanek wewnętrznych i tworzą wizualny obraz wnętrza organizmu. Całość nie powoduje u pacjenta żadnych zmian fizycznych, nie wymaga narkozy, znieczulenia ani stosowania specjalnych leków. Niekiedy dla lepszego zobrazowania rozmiarów choroby konieczne jest podanie dożylnie środka z kontrastem, który wypełnia tkanki i narządy, dzięki czemu są doskonale widoczne na obrazie z rezonansu. Ze względu na swoją nieinwazyjność sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Niezbędnym warunkiem jest pozostanie na czczo do 4 godzin przed badaniem. Dotyczy to zarówno jedzenia, picia jak i korzystania z różnych używek, w tym papierosów i alkoholu.

Przeciwwskazania do badania

Znacznie dłuższa jest lista przeciwwskazań wykluczających chorych z tego zabiegu. Rezonans magnetyczny nie powinien być stosowany u chorych, którzy mają wszczepione medyczne urządzenia lecznicze, np. rozrusznik serca albo różne rodzaje neurostymulatorów. Fale radiowe mogłyby zakłócić działanie takich urządzeń i doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjenta. Ponieważ rezonans wykorzystuje pole magnetyczne, nie może być wykonywany osobom, które mają w organizmie ciała obce z metalu. Ze względów komfortu psychicznego i możliwości zafałszowania wyników poprzez stres i nerwowość, badania nie wykonuje się zazwyczaj u osób cierpiących na silną klaustrofobię lub robi się to po podaniu im środków uspokajających. Niektórzy lekarze i technicy laboratoryjny przestrzegają również przed przeprowadzaniem rezonansu u kobiet w I trymestrze ciąży.

***

Bezpłatne mammografia w Obornikach

Bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia raz na 2 lata a w przypadku obciążeń genetycznych raz na 1 rok.

Zmniejsz ryzyko cukrzycy - przewodnik po diecie niskoglikemicznej

Coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i styl życia. Wśród nich, wiele osób skupia się na swojej diecie, zwłaszcza tych, które są narażone na ryzyko cukrzycy. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak możesz zmniejszyć to ryzyko poprzez modyfikację swojego stylu odżywiania? Dieta niskoglik...

Jakie środki przeciwbólowe są dozwolone w ciąży, a jakich należy unikać?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety, kiedy dbałość o zdrowie, zarówno matki, jak i dziecka, jest priorytetem. Jednym z powszechnych problemów, z którymi kobiety mogą się zetknąć w tym okresie, są bóle różnego rodzaju.

Kleszcze groźne już nie tylko w lesie, lecz także na osiedlowym trawniku 

Na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) zachorowało w Polsce w 2023 roku 659 osób, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. Na tę sytuację wpływ mają m.in. zmiany klimatyczne, które sprzyjają całorocznej aktywności kleszczy. Co ważne, ponad 90 proc. zakażonych kontakt z tymi pajęczaka...

Czym są elektrolity i kiedy warto je przyjmować?

Elektrolity odpowiadają za elektrochemiczną równowagę w organizmie. Utrzymanie ich prawidłowego poziomu jest kluczowe dla zachowania zdrowia i funkcjonowania wielu procesów życiowych. Niestety, różne okoliczności wpływają na niedobry tych cennych składników. Kiedy należy uzupełnić elektrolity? Cz...

Zostańcie Bohaterami Dla Innych - Oddajcie Krew już 28 marca!

Wasza krew to dar życia dla wielu osób, które walczą z chorobami, a Wasza hojność może być kluczem do odzyskania zdrowia.

1 na 6 osób dorosłych w Polsce ma chore nerki. Większość o tym nie wie. Badania profilaktyczne może zlecić każdy lekarz rodzinny

4,7 mln dorosłych w Polsce ma chore nerki czyli aż 1 na 6 osób dorosłych. Tymczasem diagnozę postawiono tylko ok. 400 000 pacjentów, w tym 200 000 jest pod opieką nefrologów.