Rezonans magnetyczny: bezinwazyjne badanie, do którego trzeba się przygotować

Diagnostyka laboratoryjna to najskuteczniejszy sposób na wykrycie chorób i dolegliwości, a następnie wdrożenie szybkiego i skutecznego leczenia. Wyróżnia się dwa typy badań: inwazyjne, polegające na naruszeniu tkanki np. podczas pobierania krwi, a także nieinwazyjne, które wykonuje się bez żadnego dyskomfortu dla pacjenta. Do tej drugiej grupy należy między innymi rezonans magnetyczny.

Badanie podstawowe diagnostyki

W badaniu wykorzystuje się pole magnetyczne oraz towarzyszące mu fale radiowe, które odbijane są od tkanek wewnętrznych i tworzą wizualny obraz wnętrza organizmu. Całość nie powoduje u pacjenta żadnych zmian fizycznych, nie wymaga narkozy, znieczulenia ani stosowania specjalnych leków. Niekiedy dla lepszego zobrazowania rozmiarów choroby konieczne jest podanie dożylnie środka z kontrastem, który wypełnia tkanki i narządy, dzięki czemu są doskonale widoczne na obrazie z rezonansu. Ze względu na swoją nieinwazyjność sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Niezbędnym warunkiem jest pozostanie na czczo do 4 godzin przed badaniem. Dotyczy to zarówno jedzenia, picia jak i korzystania z różnych używek, w tym papierosów i alkoholu.

Przeciwwskazania do badania

Znacznie dłuższa jest lista przeciwwskazań wykluczających chorych z tego zabiegu. Rezonans magnetyczny nie powinien być stosowany u chorych, którzy mają wszczepione medyczne urządzenia lecznicze, np. rozrusznik serca albo różne rodzaje neurostymulatorów. Fale radiowe mogłyby zakłócić działanie takich urządzeń i doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia a nawet życia pacjenta. Ponieważ rezonans wykorzystuje pole magnetyczne, nie może być wykonywany osobom, które mają w organizmie ciała obce z metalu. Ze względów komfortu psychicznego i możliwości zafałszowania wyników poprzez stres i nerwowość, badania nie wykonuje się zazwyczaj u osób cierpiących na silną klaustrofobię lub robi się to po podaniu im środków uspokajających. Niektórzy lekarze i technicy laboratoryjny przestrzegają również przed przeprowadzaniem rezonansu u kobiet w I trymestrze ciąży.

***

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież

Oddaj krew w Obornikach

05-02-2020 | Wyświetleń:581

W piątek 7 lutego odbędzie się w Obornikach akcja honorowego krwiodawstwa.

Kremy pod oczy

30-01-2020 | Wyświetleń:168

Skóra pod oczami to jedno z bardziej wrażliwych miejsc, dlatego warto szczególnie o nie zadbać i zastoso...

Trwa akcja honorowego krwiodawstwa w Bogdanowie

25-01-2020 | Wyświetleń:354

W świetlicy wiejskiej w Bogdanowie trwa akcja honorowego krwiodawstwa.

Detoks alkoholowy - co zrobić ze skutkami alkohol…

22-01-2020 | Wyświetleń:246

Zachorowanie na alkoholizm jest z pewnością dużo prostsze aniżeli wyleczenie tego zaburzenia. Obecnie żadna ze stos...

Jak zadbać o swoje zatoki?

10-01-2020 | Wyświetleń:138

Zatoki pełnią bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Często jednak zdarza się, że nie funkcjonują tak, jak pow...

Jak pomóc sobie podczas odchudzania?

09-01-2020 | Wyświetleń:129

Wielu z nas chciałoby zrzucić zbędne kilogramy. Schudnięcie poprawia bowiem nie tylko nasz wygląd, ale także og&oa...

Pozostałe - zdrowie ...