fbpx

Peeling do twarzy – dlaczego powinien być stałym elementem pielęgnacji

Peeling do twarzy to zabieg często stosowany nie tylko w domowym zaciszu, ale także w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych. Nic w tym dziwnego – jego regularne wykonywanie może dać naprawdę znakomite efekty.

Jeśli zmagasz się z suchymi skórkami, które zaburzają wygląd makijażu, a do tego cera wygląda na poszarzałą i zmęczoną, to znak, że potrzebuje peelingu. Jakie jest jego działanie i na jaki produkt się zdecydować w zależności od typu skóry?

 

Peeling do twarzy – jakie jest jego zadanie?

Na samym wstępie warto sobie uświadomić, że proces złuszczania naskórka jest stałym i w pełni naturalnym zjawiskiem, które umożliwia pełną regenerację skóry. Martwe komórki zostają regularnie zastąpione przez nowe, których zadaniem jest ochrona płaszcza hydrolipidowego oraz wiązanie wody wewnątrz skóry. W momencie, gdy komórka obumiera, zaczyna się złuszczać, a na jej miejscu pojawia się nowa.

W normalnych, zdrowych warunkach regeneracja skóry poprzez złuszczanie trwa 28 dni. Niestety wiele czynników może przełożyć się na to, że ten cykl zostanie znacznie wydłużony, wobec czego martwy naskórek będzie zalegał na powierzchni cery i zapychał pory. Niezdrowa dieta, życie w stresie, warunki pogodowe, a nawet wiek sprawiają, że odnowa komórkowa zwalnia, wobec czego konieczne okazuje się mechaniczne usunięcie obumarłych komórek. W przeciwnym razie skóra traci zdrowy wygląd, jej koloryt jest nierównomierny, a w dotyku może być szorstka.

Właśnie do tego celu służy peeling do twarzy. Skutecznie usuwa martwe komórki naskórka oraz inne zanieczyszczenia, dzięki czemu pory zostają odblokowane, co z kolei efektywnie zapobiega powstawaniu zaskórników i innych niedoskonałości. Systematyczne sięganie po peeling sprawia, że cera nabiera blasku, kosmetyki pielęgnujące łatwiej w nią wnikają, a naturalna regeneracja skóry jest stymulowana do szybszego działania.

Jaki peeling do twarzy wybrać?

Formuła peelingu do twarzy jest równie istotna, co jego regularne stosowanie – co ważne, złuszczać skóry nie powinniśmy częściej niż 1-2 razy w tygodniu, ponieważ w przeciwnym wypadku narazimy się na podrażnienia. Produkty należące do peelingów w dużej mierze dzielą się na gruboziarniste, drobnoziarniste oraz enzymatyczne.

Peelingi gruboziarniste zwykle powstają na bazie kryształków soli, cukru lub zmielonych łupinek orzechów bądź pestek. Nie zaleca się stosować ich do twarzy, gdzie skóra jest bardzo delikatna. Zamiast tego mogą być stosowane do reszty ciała, np. na uda, łydki, stopy i ramiona. Znakomicie poprawiają krążenie, oczyszczają i pomagają usunąć zrogowaciały naskórek.

Peelingi drobnoziarniste zawierają niewielkie drobinki i to właśnie za ich sprawą możliwe jest usunięcie obumarłych komórek skóry. Tego typu kosmetyki sprawdzają się znakomicie w przypadku cery tłustej, mieszanej lub normalnej – po wmasowaniu pozostawiają skórę odświeżoną, gładszą i bardziej miękką.

Peelingi enzymatyczne zaś są całkowicie pozbawione drobinek, ponieważ o działaniu złuszczającym decydują enzymy roślinne. Taki peeling to najlepszy wybór dla osób z cerą suchą, wrażliwą, naczynkową czy trądzikową, ponieważ jest delikatniejszy w działaniu i nie podrażnia skóry.