Przejdź do głównej treści

Dlaczego jemy dziś pączki?

| eoborniki.pl, wikipedia | Święta

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem.

 

28 lutego 2019 rozpoczynamy ostatni tydzień karnawału W Polsce w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchowmym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartienia. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca - czytamy na wikipedii.

 

W tłusty czwartek jemy najczęściej pączki i faworki. Wg polskiego przysłowia: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Nie zjedzenie dziś choć jednego pączka będzie oznaczało, wg przesądów, brak powodzenia w życiu.

 

Jeden pączek może mieć od 200 do nawet 500 kalorii. To dużo, zważywszy na to, że przeciętny człowiek potrzebuje dziennie ok. 2 tysięcy kalorii. Jednak w Tłusty Czwartek, czyli ostatni czwartek przed 40-dniowym Wielkim Postem, można o kaloriach zapomnieć. 

Wielkanoc jest świętem chrześcijańskim obchodzonym na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Symbolizuje triumf nad śmiercią oraz nadzieję na życie wieczne dla wiernych.
Uroczystości związane ze świętem Trzech Króli tradycyjnie zwieńczone zostaną uroczystym Orszakiem Trzech Króli.
Udział w Pasterce do dla wielu osób to ogromne przeżycie, pozwalające na refleksję nad istotą Świąt Bożego Narodzenia. 
W czasach, ogromnej komercji chcemy WAM życzyć na Święta Bożego Narodzenia, przede wszystkim bliskości, bliskości w Rodzinach! Dedykujemy wam coroczną, pastorałkę przygotowaną przez Leśników z Baligrodu.
Żeby impreza sylwestrowa była udana, trzeba poświęcić wiele czasu i wysiłku. Jest przecież tak wiele rzeczy, o które trzeba zadbać. A może wcale nie? Czy istnieje prostszy sposób na przeżycie niezapomnianej nocy sylwestrowej? Oczywiście, że tak!
Życzymy w ten magiczny czas po prostu … SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU. Chwila, w której kończy się stary rok i rozpoczyna nowy rozdział życia.
Życzymy wszystkim ciepłych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, które mogą być okazją do wytchnienia od pędu i zgiełku codziennego życia.