Nastrojowe święta Bożego Narodzenia z wyjątkowym koncertem kolęd

Wspólne śpiewanie kolęd to zwyczaj, który jest obecny nie we wszystkich domach. Niektórzy wolą kolęd słuchać. Inni poza śpiewaniem z rodziną chętnie wybierają się na koncerty kolędowe, takie jak te, które odbędą się w całej Polsce w grudniu.

Na co dzień o tym zapominamy, ale zwyczaj śpiewania kolęd sięga czasów średniowiecza. Najstarsza polska kolęda pochodzi z 1424 roku. Z tych, które nadal śpiewamy, warto wspomnieć o „W żłobie leży”. Została ona napisana w XVII lub XVIII wieku do melodii poloneza koronacyjnego Władysława IV. 

Również za granicą koncerty kolęd są popularne. Szczególnie w krajach anglojęzycznych. Tamtejsze kolędy jak Jingle Bells trafiają i do nas wraz z filmami czy albumami gwiazd muzyki popularnej. Zwyczaj świątecznego śpiewania przyjął się też w krajach Ameryki Łacińskiej czy w Grecji i na Cyprze. I właśnie ta uniwersalność, a przy tym różnorodność kolęd z różnych krajów stała się inspiracją dla serii koncertów, które odbędą się w grudniu w kilku polskich miastach. Bilety na to wydarzenie można jeszcze kupić na https://www.biletomat.pl. A co czeka na uczestników?

porzucnudeiidznaimpreze 1

W jakich miastach odbędą się koncerty kolęd?

Pierwszy koncert kolęd świata w wykonaniu Prestige Chamber Orchestra z tej serii miał miejsce w zeszłym roku. Spotkał się z tak dużym entuzjazmem publiczności, że w tym planowana jest powtórka w większej liczbie miast. Planowane są imprezy w:

  • Krakowie,
  • Warszawie,
  • Bydgoszczy,
  • Szczecinie,
  • Katowicach,
  • Wrocławiu,
  • Gdańsku
  • i Lublinie.

Wszystkie będą miały miejsce w kościołach znanych z dobrej akustyki dzięki temu, że często organizowane są tam koncerty, jak np. w kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach czy w kościele Dominikanów w Warszawie. To imponujące świątynie, w których nie powinno zabraknąć miejsca. I co ważne – ma być w nich ciepło!

grudzienwkrakowie1

Repertuar i wykonawcy świątecznych przebojów

W czasie koncertu zagra jazzowy band Prestige Chamber Orchestra, który z wyczuciem łączy nowoczesne brzmienie z tradycyjnym podejściem do świątecznych piosenek. Towarzyszyć im będą młodzi, uzdolnieni wokaliści.

W programie koncertów kolędowych mają znaleźć się z jednej strony znane polskie piosenki świąteczne a z drugiej utwory zagraniczne. Niektóre, jak te z amerykańskiego kręgu kulturowego, są znane każdemu fanowi filmu „:To właśnie miłość” czy Franka Sinatry. Inne, tak jak portorykańskie Feliz Navidad, polscy słuchacze będą mogli poznać po raz pierwszy.

Na kiedy zaplanowane są koncerty kolęd?

Przy okazji będzie czas na podziwianie imponującej architektury kościołów, w których odbędą się koncerty. Szczególnie w Lublinie, gdzie impreza odbędzie się w bazylice i we wrocławskiej katedrze. Całość zaplanowana jest na tydzień od 25 grudnia do 4 stycznia, a więc wtedy, gdy wiele osób ma wolne i spędza czas wśród rodziny. Bilet na koncert kolęd to świetny pomysł na prezent nie tylko dla najbliższych, ale też pracowników czy znajomych. Trudno bowiem znaleźć w Polsce kogoś, kto nie lubi przynajmniej niektórych kolęd.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież