Jaki alkomat dowodowy wybrać?

Alkomaty dowodowe, jak sama nazwa wskazuje mogą posłużyć, jako dowód np. podczas rozpraw sądowych. Wykorzystywane są one przez przedsiębiorstwa, policję, wojsko, a także wiele innych służb bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że tutaj nie liczy się wyłącznie rodzaj urządzenia. Pomiar nie będzie wiarygodnym dowodem, jeśli alkomat nie będzie posiadać stosownego dokumentu. Mowa tutaj o świadectwie wzorcowania.

Elektrochemiczny, czy spektrometryczny?
Alkomaty spektrometryczne to modele najwyższej klasy, które działają w oparciu o podczerwień. Zwykle wykorzystywane są one przez sąd, czy też policję. Należy podkreślić, że są to urządzenia stacjonarne, co zmniejsza ich uniwersalność. Dodatkowym minusem jest wysoki kosz zakupu.
Alkomaty elektrochemiczne (np. Alkohit X100) są mobilne, co zwiększa zakres ich zastosowań. Mogą być wykorzystywane podczas wielu rozmaitych sytuacji. Odczytanie wyniku jest proste i bezproblemowe. Pomiar może obywać się w dwóch trybach, czyli aktywnym lub pasywnym. Takie urządzenia wyposażone są w czujnik elektrochemiczny, który odznacza się wysoką precyzją pomiaru. Na rynku można znaleźć modele z modułem Bluetooth lub z wbudowaną drukarką. Wybór jest na tyle szeroki, że bez problemu można znaleźć model dopasowany do potrzeb.

Czy świadectwo wzorcowania jest obowiązkowe?
Alkomaty elektrochemiczne wymagają kalibracji. Jej częstotliwość uzależniona jest od parametrów wybranego modelu. Bezpośredni wpływ na częstotliwość ma ilość przeprowadzonych pomiarów. Kalibracji nie wykonuje się zwykle częściej niż raz a 6 lub 12 miesięcy, jednak przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją produktu. Warto wspomnieć, że alkomaty dowodowe wymagają świadectwa wzorcowania, który można wyrobić za pośrednictwem sklep-alkomaty.pl. Bez tego dokumentu pomiar nie będzie mógł zostać uznany za wiarygodny, a tym samym nie będzie stanowił dowodu w sprawie.

Alkomaty dowodowe wykorzystywane są przede wszystkim w firmach oraz w Policji. Nie ma najmniejszego sensu wykorzystywać tego rodzaju urządzeń do użytku osobistego.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież