Generator tlenu a azotu - jakie są różnice i zastosowania?

Generatory tlenu i azotu są urządzeniami coraz szerzej wykorzystywanymi we współczesnym świecie. Są one wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki i skutecznie wypierają butle wypełnione danym rodzajem gazu. Jest to rozwiązanie znacznie praktyczniejsze, a jednocześnie o wiele bardziej bezpieczne.

Generator tlenu — co to takiego?

Generator tlenu jest to urządzenie, które pozwala na uzyskanie tlenu z powietrza atmosferycznego. Odbywa się to za pomocą systemu, który wyposażony jest w cylindry wypełnione zeolitem absorbującym azot z powietrza. W związku z tym generator powinien posiadać dwa zbiorniki buforowe na tlen oraz na powietrze. Dzięki temu proces przebiega płynnie i sposób ciągły. Taki proces nazywany jest metodą adsorpcyjną. Obecnie jest ona bardzo popularna na rynku i to właśnie na niej większość generatorów tlenu opiera swoje działanie. Dzięki temu generatory (wytwornice, koncentratory) pozwalają na uzyskanie tlenu z powietrza atmosferycznego o koncentracji od ok. 92% do 95%. W zależności od potrzeb i rodzaju generatora mogą one pracować w różnych warunkach i posiadać zróżnicowany poziom automatyki.

Generator azotu — co to takiego?

Generator azotu jest urządzeniem, które umożliwia pozyskiwanie azotu z powietrza sprężonego. Obecnie bardzo popularnymi metodami pozyskiwania azotu jest właśnie metoda zmiennociśnieniowa oraz membranowa. Są one alternatywą dla metody kriogenicznej, która opiera się na skraplaniu azotu w niskich temperaturach. Współczesne generatory azotu składają się z kilku części. Pierwszą z nich jest sekcja kompresorowa opartej o wtryskarkę olejową lub bezolejową. Po niej zaś występują urządzenia, które mają na celu uzdatnienie powietrza. Następnie w zależności od tego, z jakim generatorem mamy do czynienia następuje albo membrana, przez którą przepuszczane jest powietrze w celu filtracji lub przez substancję adsorbującą. Czystość azotu pozyskiwanego z takich generatorów wynosi mniej więcej od 95% do 99,9%. Jest zatem bardzo wysoka.

Czym się różni generator tlenu od generatora azotu?

Podstawową różnicą pomiędzy generatorami tlenu i azotu jest przede wszystkim ich zastosowanie. Generatory azotu wykorzystuje się bardzo często w miejscach i sytuacjach, gdzie konieczna jest ochrona przed wybuchem, pożarem itp. Azot jest wykorzystywany do inertyzacji, czyli do zastępowania tlenu, który jest niezbędny do podtrzymania procesu spalania innym obojętnym gazem. Oczywiście azot jest wykorzystywany także do innych celów, jednak w zestawieniu z tlenem widać, że wykorzystywanie tych gazów jest odmienne. Z kolei generatory tlenu są szeroko wykorzystywane w szpitalach, przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Z pewnością generatory tlenu muszą być przemyślaną decyzją w miejscach, gdzie znajdują się łatwopalne substancje lub w miejscach narażonych na pożar. Warto także zaznaczyć, że generatory tlenu wykorzystują głównie metodę adsorpcyjną, natomiast generatory azotu mogą opierać się także na metodzie membranowej.

Wykorzystanie generatorów tlenu

Generatory tlenu mają szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, choć to pierwsze skojarzenie, jakie może przyjść na myśl. Oczywiście coraz częściej szpitale stosują generatory zamiast tradycyjnych butli z tlenem. Ponadto są one wykorzystywane w:
- obróbce metali (np.spawanie, cięcie),
- energetyce (głównie spalanie oraz procesy, gdzie jest ono wykorzystywane),
- fermach rybne (do natleniania wody),
- oczyszczalniach ścieków (do uzdatnianie wody),
- przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Wykorzystanie generatorów azotu

Generatory azotu są świetnym rozwiązaniem tam, gdzie wymagane jest zapobieganie pożarom. Mogą one służyć do przeprowadzania inertyzacji azotem, ale także do zabezpieczania zbiorników z paliwem. Jednakże generatory azotu mają także szerokie zastosowanie w:
- przemyśle spożywczym,
- przemyśle farmaceutycznym,
- obróbce metali (np. odlewnie, cięcie laserem),
- energetyce,
- elektronice (lutowanie w osłonie azotu),
- obróbce cieplnej metali,
- pompowaniu opon samochodowych.

Zalety generatorów tlenu i azotu

Generatory tlenu i azotu mają liczne zalety. Oto najważniejsze z nich, które decydują o coraz większej popularności tego rozwiązania:
- uniezależnienie od kriogenicznych metod pozyskiwania tych gazów,
- większe bezpieczeństwo, niż w przypadku butli wypełnionych gazem,
- uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców,
- innowacyjne technologie sterowania i możliwości dostosowania do swoich potrzeb,
- wykorzystanie technologi bezpiecznych dla środowiska.

Efektywne generatory azotu i tlenu znajdą Państwo w ofercie firmy Arbatech - http://www.arbatech.pl/produkty/inmatec-generatory

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież