fbpx

Lokata czy konto oszczędnościowe — który produkt wybrać do gromadzenia naszych finansów?

Podczas decyzji o przekazaniu swoim oszczędności do banku, często dotykamy popularnego problemu. Dotyczy on wyboru rozwiązania, które znajdziemy w prawie każdej z tych instytucji. Spotkamy się z produktami takimi jak lokata bankowa oraz konto oszczędnościowe.

Czym właściwie różnią się te dwa produkty?

Za lokatę uznajemy depozyt naszych własnych pieniędzy w banku, na określony przez nas termin. Okres, na który możemy się zdecydować, bywa bardzo zróżnicowany. Zdarzają się nawet jednodniowe lokaty, ale znacznie częściej wybieramy kilkuletni okres. Decydując się na ten produkt, musimy zdać sobie sprawę z konsekwencji, które poniesiemy, zrywając lokatę przed końcowym terminem. Bank nierzadko w takiej sytuacji obniży nam naliczone odsetki, a nawet może nam ich w ogóle nie wypłacić. Natomiast dużym plusem tego rozwiązania jest stałe oprocentowanie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie oszacować nasz zysk, w przypadku, jeżeli lokata zostanie utrzymana do końca.

Sytuacja ta całkiem inaczej wygląda w przypadku konta oszczędnościowego. Tutaj będziemy opierać się przede wszystkim na oprocentowaniu zmiennym, co niestety nie jest w stanie zagwarantować nam stabilnych zysków. Co zatem przemawia za takim rozwiązaniem? Szczególnym ważnym aspektem jest dużo większa swoboda niż w przypadku lokat bankowych. Oznacza to, że w każdym momencie możemy wpłacić czy wypłacić pieniądze z rachunku. Często natomiast takie wypłaty są limitowane, czyli ograniczają liczbę darmowych wypłat w miesiącu.

Co więc powinieneś wybrać?

W trakcie podejmowania takiej decyzji duże znaczenie mają nasze osobiste oczekiwania.

W przypadku lokaty decydujemy się, wtedy gdy posiadamy naprawdę dużą kwotę, którą chcielibyśmy zaoszczędzić. Dosyć mocno pomagają nam w tej sytuacji aspekty psychologiczne. Myśl o utracie odsetek, bardzo dobrze chroni nas przed wypłatą pieniędzy przed określonym terminem. Dlatego lokaty bankowe są dużo bardziej skuteczne w oszczędzaniu. To rozwiązanie powinny wybrać również osoby, które z góry lubią wiedzieć, ile dokładnie są w stanie zyskać.

Dla kogo zatem lepiej sprawdzi się konto oszczędnościowe?

Na takie rozwiązanie, powinny zdecydować się osoby, którym zależy na częstszych wypłatach. Rachunek oszczędnościowy, bardzo często pełni miejsce rachunku rezerwowego, który ma za zadanie regularnie uzupełniać nasze saldo. Świetnie sprawdzi się w nagłych wypadkach, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, ponieważ po pieniądze możemy sięgnąć w dowolnym momencie.

Źródło: http://www.wktorymbanku.pl - znajdziesz tam rankingi i informacje o lokatach i kontach oszczędnościowych.