fbpx

Praca dla seniora

Człowiek pięćdziesięcioletni rzadko kiedy czuje się seniorem. Wręcz przeciwnie, w takim wieku, kiedy dzieci są już dorosłe i obowiązków wychowawczych jest mniej, ludzie szczególnie chętnie skupiają się na pracy. Jeszcze kilka lat temu pracodawcy widzieli w osobach starszych głównie problem. Dzisiaj trend ten na szczęście się odmienia. A ludzi starszych zatrudnia się coraz chętniej w wielu branżach.

Poszukiwania pracy dla seniora

Główną przeszkodą w znalezieniu pracy w przypadku osób starszych jest nieznajomość zasad, jakimi rządzi się współczesny rynek. Nie wiedzą, gdzie znaleźć oferty pracy czy jak opracować ciekawe cv, które mogłoby zainteresować pracodawców. Nie mówiąc już o tym, że starsi obywatele nie zawsze potrafią się poruszać po rzeczywistości wirtualnej, podczas gdy to właśnie Internet najbardziej przydaje się w poszukiwaniu pracy.

Na szczęście osoby starsze mogą liczyć na wsparcie. Począwszy od regionalnych urzędów pracy przez różnego rodzaju organizacje zajmujące się aktywizacją zawodową seniorów, aż po profesjonalnych coachów. Świadczona przez nich pomoc może sprowadzać się do przygotowania atrakcyjnego cv czy wskazania, gdzie znaleźć oferty z danej branży. Warto z niej korzystać, ponieważ często przekłada się na wiele cennych informacji dotyczących współczesnego rynku pracy. Jak podkreślają doradcy zawodowi, grunt to się nie poddawać i z otwartą postawą podchodzić do kolejnych zawodowych wyzwań. W pewnym wieku, zwłaszcza po dłuższej przerwie, nowa praca może przerażać. Jednak opłaca się o nią powalczyć i zmierzyć z tym zadaniem. Jak pokazują badania, aktywność zawodowa ma bowiem dobry wpływ na zachowanie zdrowia.

Atuty starszych pracowników

Błędem było zakładać, że osoby starsze są na straconej pozycji. Owszem, może być im trudniej odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynku pracy. Mają jednak pracodawcom wiele do zaoferowania. Przede wszystkim są to lata doświadczenia, którego wielu firmom bardzo potrzeba. Ponadto ludzie w poważniejszym wieku mogą być nauczycielami dla kolejnych pokoleń. Nie tylko jeżeli chodzi o wiedzę branżową, ale również podejście do pracy, odpowiedzialność, ustalanie priorytetów czy organizacją czasu. Niejeden pracodawca bardzo sobie ceni właśnie starszych, bardziej stonowanych pracowników. Ludzie ci wychowywali się bowiem w zupełnie innych realiach, przez co mają poważniejsze podejście do wykonywanych obowiązków. Oceniani są również jako bardziej rzetelni. Dodatkową zaletą jest też to, że większość z nich nie ma potrzeby ciągłego zaglądania na portale społecznościowe. Wielu nawet nie ma tam konta, więc nie tracą czasu na surfowanie po sieci i sprawdzanie, co słychać u znajomych.

W każdym wieku można znaleźć pracę. Oczywiście będzie to wymagać pewnego poświęcenia, a także cierpliwości. Mimo to przedstawiciele starszych generacji nie powinni sami siebie stawiać na straconej pozycji. Wręcz przeciwnie, mają obecnie powody do zadowolenia, ponieważ ich wiedza i doświadczenie są coraz bardziej cenione przez pracodawców.