fbpx

Czym różni się pożyczka dla firmy od pożyczki dla osoby fizycznej?

Na rynku istnieje wiele rodzajów pożyczek. Część z nich jest przeznaczona tylko dla przedsiębiorców i firm. Inne jedynie dla osób fizycznych. Są i takie, które pobierać mogą zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Oferta jest naprawdę szeroka. Warto więc wiedzieć, czym się różnią pożyczki oraz jaką wybrać i która jest najbardziej korzystna.

Kredyty dla firm oraz te dla osób prywatnych to są dwie różne kategorie przyznawania zobowiązań. W obu przypadkach są wymagane nieco inne dokumenty, inaczej też przebiega sam proces przyznania takiej pożyczki. W takim przypadku warto wiedzieć, na co się przygotować oraz jakie papiery wziąć ze sobą.

Pożyczka dla firm – krótki opis

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na pobranie kredytu dla firm na rozkręcenie działalności bądź wprowadzenie innowacji. Wynika to z faktu, że znaczna większość osób woli założyć swoją działalność niż być jednym z trybików w dużych korporacjach. Tym bardziej, że warunki rozliczania są korzystniejsze w takim przypadku.

Pierwszym rodzajem kredytu są te wybierane na założenie własnej firmy. W takim przypadku kredytobiorca musi mieć w głowie gotowy plan dotyczący wykorzystania funduszy oraz działalności przedsiębiorstwa. W prosty sposób musi pokazać bankowi, że marka ma przyszłość, będzie zarabiała, rozwijała się i nie upadnie po pierwszych miesiącach.

Drugim rodzajem jest pożyczka podobna do kredytu gotówkowego. Jest zaciągana w sytuacji, gdy firma potrzebuje zastrzyku pieniędzy w formie małej kwoty, dzięki czemu będzie mogła realizować bieżące potrzeby. W takim przypadku bank chętnie dokonuje zobowiązania, gdyż stanowi to dla niego niewielkie ryzyko.

Trzeci rodzaj odnosi się do szybkiego i intensywnego rozwoju firmy. Ta pożyczka jest zaciągana w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo potrzebuje dużej kwoty na dalszy rozwój mający szeroką perspektywę na lata. W tym przypadku bank może zażądać zabezpieczenia w postaci hipoteki lub zastawu.

Kredyt dla osoby fizycznej – ważne informacje

Osoba prywatna zaciąga kredyt konsumpcyjny. Jest on skierowany na zakupy dowolnych produktów. Mogą to być wycieczki, meble, sprzęt RTV i AGD czy samochód. Jest on przeznaczony tylko dla osoby fizycznej i nie może być zaciągnięty np. na działalność gospodarczą.

Wśród pożyczek dla osób prywatnych wyróżnia się te gotówkowe i bezgotówkowe. W pierwszym przypadku pieniądze są przekierowywane od razu na rachunek kredytobiorcy. Zaciągane są na różne potrzeby, przy czym nie musi być wykazany cel, ale zapewnienie o tym, że klient spłaci zobowiązanie.

Kredyty bezgotówkowe są brane w celu zakupu konkretnej rzeczy i trafiają od razu na konto osoby albo firmy, od której produkt został nabyty. Wówczas sam kredytobiorca nie ma bezpośredniego kontaktu z pieniędzmi. Bank przesyła odpowiednią kwotę na wskazane konto w celu uiszczenia zapłaty za zakup.

Osoba fizyczna może zaciągnąć kredyt, jeżeli jej sytuacja finansowa jest jasna i wykazuje zdolność kredytową. Pożyczka jest wyliczana na podstawie zmiennych lub też stałych stóp procentowych. W przypadku jasnej sytuacji, wystarczy już jedna wizyta w siedzibie banku, aby uzyskać zobowiązanie.

Więcej na temat zaciągania pożyczek, rodzajów kredytów oraz możliwości pozyskania dodatkowych świadczeń dla firmy i osób prywatnych można znaleźć na stronie pożyczkowy-portal.pl.