5 powodów, dla których twój portfel jest pusty. Skończ ze złymi nawykami!

siano

Auto na kredyt, sprzęt RTV i AGD na raty, nieaktywna karta kredytowa i cieknący od miesiąca kran to tylko kilka powodów, przez które twój domowy budżet nie spina się na koniec każdego kolejnego miesiąca. Jeśli chcesz zapanować nad swoimi finansami, otwórz Excela i licz.

Wcale nie musisz odmawiać sobie każdej przyjemności

Przez pojęcie oszczędzania pieniędzy powinieneś rozumieć raczej racjonalne gospodarowanie swoim osobistym portfelem, niż odmawianie sobie kolejnych przyjemności. Otwórz Excela, porównaj dochody z kosztami i upewnij się, że wiesz, na co wydajesz najwięcej pieniędzy.

Nawet jeśli nie prowadzisz firmy, liczby nauczą cię dyscypliny.

Tych błędów nie wybaczy ci domowy budżet

Błąd 1: Nie prowadzisz kalkulacji dochodów i rozchodów

Jeśli myślisz, że cotygodniowe przeglądanie rachunku bankowego wystarcza do bieżącej analizy swojego budżetu, to jesteś w błędzie.

Zbieraj rachunki, a wszystkie koszty wpisuj do Excela. Dziel je na grupy, np.: żywność, rozrywka, odzież itd. W ten sposób będziesz wiedział, na co wydajesz więcej niż powinieneś.

Błąd 2: Drobne usterki usuwaj tak szybko, jak to możliwe

Cieknący kran i wyjąca pompa od wspomagania w aucie to na ogół dopiero początek problemów. Jeśli za usunięcie typowych usterek nie zabierzesz się odpowiednio wcześnie, bądź pewien, że za pozornie banalne zaniedbanie zapłacisz z czasem dwa razy tyle.

Błąd 3: Kupiłeś mieszkanie na kredyt, bo sądzisz, że to opłacalne

Gdyby od nas to zależało, to wolelibyśmy, gdybyś pieniądze wysyłane każdego miesiąca do kiesy tłustego bankiera zainwestował w siebie. Edukację, podróże lub szkolenia. Na zakup domu lub mieszkania będziesz miał jeszcze czas. Teraz myśl o rozwoju swojej wiedzy biznesowej i rozszerzaniu horyzontów.

W końcu średnia rata kredytu hipotecznego to 2,500 zł, a niewielką kawalerkę w Warszawie wynajmiesz za 1,500 zł [za źródłem: porównanie kosztów kredytów hipotecznych]. Inwestycja 1,000 złotych miesięcznie we własnym zakresie może przynieść ci więcej korzyści niż 1 nieruchomość po 25 latach spłaty na rzecz banku.

Błąd 4: Lubisz podjadać w pracy, najlepiej drogie batoniki i gazowane napoje z automatu

Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że nieświadome podjadanie drogich przekąsek w ciągu dnia pracy to nawet 10% twojego miesięcznego budżetu! Sam przyznaj – zdarza ci się sięgać do automatu z kawą, napojami lub słodyczami, prawda?

Błąd 5: Masz 2 karty kredytowe i 3 rachunki osobiste mimo że z połowy nie korzystasz

Podlicz wszystkie koszty za utrzymanie rachunków bankowych i wydanych ci do nich kart debetowych i kredytowych. Może ci się wydawać, że 10-15 złotych miesięcznie to niewiele, ale jeśli przemnożysz tę kwotę przez 12 miesięcy, to w skali roku koszty są jak najbardziej odczuwalne.

Koniecznie poznaj więcej rad dotyczących domowego budżetu cd. >>