Nie zapomnij ... pospać dłużej :)

czas

Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza, ze śpimy godzinę dłużej. Twórcą idei zmiany czasu był  Benjamin Franklin, jednak prekursorami byli Niemcy, to właśnie w tym kraju, podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunięto wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył.

Podstawowym efektem zmiany czasu ma być efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędności energii. W UE ustanowiono specjalną dyrektywę, która obowiązuje od 2001 roku bezterminowo i wskazuje iż „"Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Szczegółowe wytyczne w naszym kraju określone zostały w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016. Do ciekawostek należy fakt iż w tym roku do państw dokonujących zmiany czasu ponownie dołączy Rosja, gdzie przesunięcie wskazówek nastąpi 26 października.

Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej niedzieli marca, poniżej prezentujemy daty kolejnych zmian czasu.

Zmiana czasu na zimowy 2013 - 2016
w 2015 r. - dnia 25 października, z 3 na 2 w nocy
w 2016 r. - dnia 30 października, z 3 na 2 w nocy

Zmiana czasu na czas letni 2014 - 2016
w 2015 r. - dnia 29 marca, z 2 na 3 w nocy
w 2016 r. - dnia 27 marca, z 2 na 3 w nocy

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież