Skip to main content


Jak wybrać odpowiedni kojec ogrodowy dla psa? O tym musisz pamiętać!

| Artykuł sponsorowany | Różne

Jeśli Twój pies kocha przebywanie na dworze lub z wielu innych względów chcesz, aby miał swoje miejsce w ogrodzie, koniecznie rozważ kupno kojca. Wybór powinien być jednak starannie przemyślany. Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów?

Własna, ogrodzona przestrzeń spełniająca wszystkie psie potrzeby i zapewniająca bezpieczeństwo – to właśnie kojec dla psa. Musi jednak być dobrany odpowiednio do potrzeb zwierzęcia. Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, czym kierować się podczas zakupów.

Rodzaj kojca dla psa

Istnieje wiele rodzajów kojców, dlatego wcześniej poznaj te najbardziej popularne, aby podjąć trafną decyzję. Najczęściej wybierane są następujące:

  • kojce pojedyncze lub podwójne – w zależności od tego, jaka liczba psów ma w nich przebywać. Podwójne mogą mieć wspólną przestrzeń, jak również mogą być oddzielone;
  • kojce szeregowe – przeznaczone głównie dla schronisk i fundacji, zapewniają miejsce wielu psom;
  • kojce z drewutnią lub z pomieszczeniem gospodarczym – dwufunkcyjne, dzięki czemu wykorzystasz każdą dostępną przestrzeń w ogrodzie;
  • z wybiegiem – jeśli często nie ma Cię w domu i chcesz, aby Twój pies miał nieco więcej ruchu podczas oczekiwania na spacery.

Masz specjalne potrzeby? Wiele firm produkujących kojce dla psów ma w ofercie możliwość zamówienia kojca na wymiar

Bezpieczeństwo

Bez względu na rodzaj kojca zwróć uwagę, aby miał szczelne zadaszenie chroniące psa przed deszczem czy nadmiernym słońcem, jak również aby na jego terenie znajdowała się buda. Stanowi ona dodatkowy azyl dla zwierzęcia. Całkowicie osłonięte powinno być jednak nie tylko zadaszenie, ale również tylna ścianka, a niekiedy nawet ścianki boczne. Wykończenia natomiast powinny być maksymalnie bezpiecznie – pozbawione wystających gwoździ, zadziorów, ostrych krawędzi, o które pies mógłby się skaleczyć. 

Dostępna przestrzeń

Szacuje się, że minimalne wymiary kojca dla psa są następujące:

  • psy poniżej 50 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 9 m²;
  • psy między 51 a 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 m²;
  • psy powyżej 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 15 m².

Im większy pies, tym więcej przestrzeni w kojcu potrzebuje. Najbardziej komfortowe dla psa są oczywiście modele z wybiegiem, z którego będzie mógł korzystać zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie. Jeśli jednak nie masz możliwości postawienia takiego kojca, zwróć uwagę, aby w innym modelu Twoje zwierzę mogło w pełni się wyciągnąć (w pozycji leżącej w każdym kierunku). 

Trwałość

Kojec dla psa powinien być wykonany z najlepszych, solidnych i wytrzymałych materiałów. Dzięki temu ścianki nie przewrócą się na psa, nawet jeśli będzie intensywnie się bawił czy pogoda będzie mocno wietrzna, a wieloletnie użytkowanie nie zniszczy za bardzo tworzyw. Wszelkie metalowe elementy powinny zostać dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Podłoga, po której pies chodzi i na której może leżeć, nie powinna być metalowa – najlepiej sprawdzają się drewniane. Metal może generować zimno i niekorzystnie wpływać na zdrowie pupila. 

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co sprawia, że pobyt w hotelu jest tak przyjemny i komfortowy? Wszystko zaczyna się od detali.
Zarządzanie hotelem to nie lada wyzwanie. Każdy detal ma znaczenie, a goście oczekują najwyższej jakości usług. Jednym z aspektów, który często jest niedoceniany, ale ma ogromny wpływ na komfort pobytu gości, są ręczniki hotelowe.
Masz zamiar latem więcej czasu spędzać poza domem? A może planujesz wakacyjne wyjazdy? W obu przypadkach poszukujesz pewnie pomysłów na ciekawe stylizacje i pasujące do nich dodatki, jak choćby torebki ze skóry. Jak dobrać odpowiednie do swoich potrzeb i preferencji? Na to pytanie oraz wiele inny...
Dbasz o swoją garderobę, jednak mimo znajomości najgorętszych trendów, możesz pochwalić się sporymi brakami w bieliźniarce?
Każdy grzybiarz to potwierdzi — samodzielnie zebrane grzyby smakują najlepiej. A co powiesz na pieczarkę lub borowika… z domowej hodowli? Okazuje się, że stworzenie własnej, grzybowej „rodziny” jest możliwe — i nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Które gatunki grzybów można hodować — i cze...
Lato to idealny czas, by wyzwolić stopy z ograniczeń zamkniętych butów i pozwolić im oddychać w stylowych sandałach. Od plaży po miejskie ulice, odpowiednie sandały mogą dodać każdej stylizacji lekkości i elegancji. Sprawdź nasz przegląd sandałów damskich od Wojas, które łączą w sobie najnowsze t...
Uczestnictwo w turniejach sztuk walki oraz codzienne treningi mogą generować wiele kontuzji. Chodzi nie tylko o zwichnięcia kończyn czy złamania, ale także uszkodzenia zębów. Wielu zawodników zawodowo trenujących sporty walki doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa ochraniacz na zęby. Kiedy warto m...