Skip to main content

Zastanawiasz się nad przebranżowieniem? Oto co musisz wiedzieć!

| tekst sponsorowany | Różne

Wybierając ścieżkę kariery, jesteśmy jeszcze bardzo młodzi i nasze wyobrażenia o świecie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Nietrudno zatem o pomyłkę i utknięcie w zawodzie, który nie sprawia żadnej przyjemności. Może być i tak, że niegdyś ukochana profesja, wykonywana z pasją, przestała cieszyć – np. na skutek wypalenia zawodowego albo złej atmosfery w zakładzie pracy. W obu przypadkach rozwiązaniem może być przebranżowienie. Jak do niego podejść i czego się spodziewać?

Kto powinien rozważyć zmianę profesji?

Zmiana zawodu może nastąpić na różnych etapach życia. Im wcześniej zdasz sobie sprawę, że to, co robisz, nie jest jednak dla ciebie, tym łatwiej będzie ci podjąć decyzję o przebranżowieniu. Jeśli więc wybrana szkoła policealna czy studia stanowią rozczarowanie, lepiej zmienić je od razu, niż tracić kolejne lata.

Rozważyć nowy zawód powinny także osoby pracujące już od dawna, które jednak doszły do momentu krytycznego. Wypalenie zawodowe, frustracja, brak perspektyw, całkowita utrata radości z wykonywanych czynności – tych symptomów nie warto lekceważyć. Nawet jeśli masz już 40 czy 50 lat, przed tobą nadal kilkanaście czy kilkadziesiąt lat pracy – nie pozwól, aby były one męczarnią.

Jak wybrać nowy zawód, aby znów nie żałować?

Ponowne rozważanie dostępnych opcji może być o wiele bardziej stresujące niż wybór pierwszego zawodu. Mamy świadomość, że jedna szansa już przepadła i czujemy ciężar odpowiedzialności. Należy więc rozważyć kilka kluczowych aspektów.

Sprawdź Barometr Zawodów i ogłoszenia o pracę na https://www.gowork.pl/praca/gniezno;l. Przekonasz się w ten sposób, jakie profesje są w twojej okolicy deficytowej i jakich pracowników szukają pracodawcy.

Cały czas miej też na uwadze, że praca to nie tylko źródło zarabiania pieniędzy, ale jeden z kluczowych obszarów życia, który powinien być satysfakcjonujący. Zastanów się, do czego masz smykałkę, co sprawia ci przyjemność, co lubisz i potrafisz robić. Nie wybieraj profesji, o której nie masz pojęcia i z którą nigdy nie miałeś styczności – to zbyt duże ryzyko jak na drugą próbę.

Jak długo trwa i ile kosztuje zdobywanie nowego zawodu?

Nowy zawód można zdobyć na kilka sposobów. Będą się one różnić zarówno pod kątem wysokości ponoszonych kosztów, jak i czasu trwania procedury przebranżowienia. Jeśli jesteś absolwentem studiów wyższych, może wystarczyć zrobienie studiów podyplomowych. Trwają one najczęściej od 2 do 4 semestrów, a koszt jednego semestru to kilka tysięcy złotych. Szkoła policealna generuje podobny koszt, ale przy tym trwa dłużej.

Najszybszą i najtańszą opcją jest skorzystanie z kursu lub szkolenia, zapewniającego zaznajomienie z nowym zawodem. Ich długość i cena zależą od profesji i od tego, jak bardzo zaawansowaną wiedzę chcesz zdobyć na start. Kluczowym jest wybranie rzetelnego podmiotu organizującego kurs. Jeśli do wykonywania zawodu potrzebne są dodatkowe uprawnienia, warto, aby były one możliwe do uzyskania w toku nauki (np. certyfikat UDT).

Czy kurs przebranżawiający jest wystarczającą gwarancją znalezienie nowej pracy?

Jeśli w twojej miejscowości występuje deficyt w ramach zawodu, w którym się kształcisz, szanse na uzyskanie zatrudnienia są dość wysokie. Musisz jednak pamiętać, że nikt nie da ci gwarancji znalezienia pracy w świeżo wyuczonej profesji.

Sporo zależy od twojej determinacji i od tego, jak wiele wiedzy i umiejętności przyswoiłeś w toku przebranżowienia. Pamiętaj też, że jako nowicjusz w branży, możesz na początku otrzymywać oferty gorzej płatne.

Jak dobrać odpowiednie gadżety reklamowe dla nowych pracowników?

Istnieje niepisany zwyczaj, że nowi pracownicy w firmie otrzymują specjalny „pakiet powitalny”. Co się na niego składa? Przede wszystkim praktyczne gadżety firmowe. Mogą być to zarówno długopisy i notesy, jak również parasole, torby czy nawet breloki z latarką. W jaki sposób dobrać je tak, aby by...

Jak ławki miejskie wpływają na jakość życia w mieście?

Ławki miejskie są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, odgrywającym kluczową rolę w tworzeniu funkcjonalnych i przyjaznych przestrzeni publicznych. Ich obecność w miastach ma znaczący wpływ na zdrowie, dobrostan mieszkańców oraz jakość życia w obszarach miejskich.

Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Komentuje ekspert IMGW 

IMGW: wiele staropolskich przysłów pogodowych już nie jest aktualna. „Gdy listopad mroźny, to lipiec niegroźny”, „Święta Zofija kłosy rozwija”, „Marzec zimny i słoneczny plon zapewnia dostateczny” - wiele z nas pamięta staropolskie przysłowia o pogodzie i uprawie ziemi, których używali nasi dziad...

Wybierz buty na płaskiej podeszwie

Buty na płaskiej podeszwie od lat cieszą się dużą popularnością. Zapewniają komfort i doskonale pasują zarówno do eleganckich stylizacji, jak i mniej formalnych. Mokasyny, baleriny, czółenka i trampki to tylko część z opcji, które można znaleźć na sklepowych półkach. Wybór jest ogromny, dlatego k...

Krótkie spodenki damskie jako sposób na letnią stylizację

Damskie szorty to od lat niezwykle popularne rozwiązanie. Pozwalają one poczuć się komfortowo i swobodnie w te przepełnione upalnym skwarem, gorące dni. Krótkie spodenki damskie mogą również stanowić ważną część garderoby.

Sprzątanie - sztuka porządku i harmonii w Twoim domu

Dowiedz się, jak osiągnąć perfekcyjny porządek w swoim domu! Artykuł o sprzątaniu, który rozwieje Twoje wątpliwości i przyniesie harmonię do Twojego życia.

Jak wyróżnić się na rowerze w mieście?

Rower w mieście to nie tylko środek transportu, ale także wyraz osobistego stylu i postawy proekologicznej. W dzisiejszym zatłoczonym świecie, gdzie każdy z nas chce podkreślić swoją unikalność, wyróżnianie się na rowerze staje się coraz bardziej popularne. Jak więc osiągnąć ten cel i jednocześni...