fbpx

Ekspozycja we wnętrzu budynków. Jak przygotować efektowną, dopracowaną wystawę?

Istnieje mnóstwo wartościowych rzeczy, które warto prezentować jak najszerszej publiczności. Dzieła sztuki, okolicznościowe prace przygotowane przez grupę pasjonatów, materiały edukacyjne na ważny społecznie lub historycznie temat. Przykłady można mnożyć praktycznie w nieskończoność. Kwestie merytoryczne odgrywają oczywiście pierwszoplanową rolę, ale nie wolno przy tym zapominać o podstawowej logistyce: choćby odpowiednich materiałach ekspozycyjnych.

Stabilne ścianki wystawiennicze należy dostosować do prezentowanych przedmiotów

W przeciwnym wypadku ambitna, naprawdę cenna inicjatywa może skończyć się małą katastrofą. Wystawione na widok publiczny rzeczy – obrazy, plansze i tablice informacyjne, zabytkowe elementy kolekcji – należy nie tylko pokazać w optymalny sposób, ale też stosownie zabezpieczyć. Słabe mocowanie eksponatów albo wywracające się po przypadkowym potrąceniu konstrukcje to zdecydowanie zły wybór. Dlatego zamiast improwizować i zwracać się do „złotej rączki”, lepiej zdać się na profesjonalne wyroby od doświadczonych fachowców. Precyzyjnie wykonane ścianki wystawiennicze  posiadają rozbudowaną specyfikację i zaawansowane parametry. Rama wykonana z aluminiowego profilu zapewnia wysoką stabilność oraz dużą odporność całej konstrukcji. Jednocześnie całość waży stosunkowo niewiele, więc ściankę łatwo przestawić z miejsca na miejsce.

Wykonawcy nośników potrzebują maksymalnie precyzyjnych wytycznych

Każdy element systemu wystawienniczego z reguły dostosowywany jest pod konkretne wymagania. Te uzależnione są zarówno od właściwości eksponatów, jak również charakterystyki pomieszczenia oraz przepisów prawa. Niektóre, szczególnie cenne przedmioty, muszą mieć zapewnioną należytą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. A jak zwracają uwagę eksperci z firmy Omega System: przygotowanie ażurowej konstrukcji to zupełnie inne zadanie, niż wyprodukowanie prostej ścianki wystawienniczej o ekonomicznym profilu, z magnetyczną planszą. Wymogi względem ekspozycji w muzeum są diametralnie różne od wystawy przygotowywanej przez bibliotekę publiczną, urząd albo stowarzyszenie. Z tego względu właściwie żadna firma z branży nie posiada katalogu z gotowymi rozwiązaniami oraz cennikiem. W kategorii systemów wystawienniczych zamówienia realizuje się wedle indywidualnych potrzeb, za każdym razem nieco innych.