fbpx

Cena OC czy zakres ubezpieczenia? Na co zwracać uwagę?

fot: pixabay.com

Dla właścicieli samochodów ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest ochroną obowiązkową. W momencie, gdy ubezpieczony musi pokryć naprawę szkody wyrządzonej osobie trzeciej, wówczas jest ona regulowana z funduszu OC. Roczna wysokość składki na ubezpieczenie uzależniona jest m.in. od właściwości pojazdu oraz cech charakteryzujących ubezpieczającego. Jednak nie tylko cena OC powinna odgrywać dużą rolę przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego. Liczy się także zakres polisy.

Koszt ubezpieczenia OC

Podstawowym kryterium wyboru polisy OC jest jej koszt. Cena ubezpieczenia uzależniona jest od kilku wariantów, do których zalicza się między innymi historię ubezpieczeniową właściciela pojazdu oraz parametry samochodu, wpływające na wysokość uzyskanej zniżki. Towarzystwa ubezpieczeniowe dowolnie regulują ceny polis OC. Różnice pomiędzy ofertami ubezpieczalni dla tego samego klienta mogą wynosić nawet kilkaset złotych rocznie. Za niższą ceną składki idą jednak pewne ustępstwa.

W celu obniżenia kosztów ubezpieczenia OC, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują mniejszy zakres polisy. To właśnie dlatego poleca się, by cena nie była jedyną determinantą wyboru ubezpieczalni. Podczas, gdy tańszy pakiet obejmuje tylko podstawową ochronę (jej zakres jest zawsze taki sam, niezależnie od tego, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzemy), rozszerzona polisa wspiera kierowców także podczas wystąpienia nietypowych zdarzeń na drodze, proponując między innymi holowanie pojazdu czy podstawienie samochodu zastępczego.

Gdzie porównać oferty ubezpieczeń?

Zanim podpiszemy umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, ważne jest abyśmy zwrócili uwagę nie tylko na cenę polisy, ale i na jej zakres. Porównanie poszczególnych ofert ułatwiają bezpłatne rankingi OC, których szukać można w sieci. Po wybraniu odpowiednich parametrów dotyczących pojazdu, można sprawdzić jakie oferty proponują ubezpieczalnie. Na jednej stronie wyświetli się wówczas tabela z informacjami na temat danych polis OC. Ich porównanie nie odbywa się wyłącznie na podstawie ceny, ale także w oparciu o zakres ubezpieczenia. W przypadku zainteresowania daną ofertą, można szybko przełączyć się na stronę towarzystwa ubezpieczeniowego za pomocą linku, prowadzącego bezpośrednio z tabeli ofert w porównywarce. Dlaczego sprawdzenie, co obejmuje polisa OC, ma tak istotne znaczenie?

Zakres ubezpieczenia OC istotny przy wyborze

Ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu. Oznacza to, że polisa pokrywa ewentualne szkody powstałe podczas prowadzenia samochodu przez dowolną osobę w czasie trwania ubezpieczenia. Standardowy pakiet ubezpieczeniowy obejmuje swoim zakresem m.in.:

  • szkody w ruchu drogowym, obejmujące zniszczenie lub uszkodzenie mienia,
  • szkody w ruchu drogowym, obejmujące śmierć, uszkodzenie ciała,
  • szkody powstałe przy wsiadaniu do/ wysiadaniu z pojazdu,
  • szkody powstałe przy załadunku/ rozładunku,
  • szkody powstałe podczas postoju, garażowania.

Tradycyjny pakiet OC nie obejmuje m.in. szkód powstałych w wyniku kradzieży czy pożaru auta. Chcąc ochronić się przed skutkami tych działań, konieczne będzie wykupienie rozszerzonej polisy, obejmującej wypłatę odszkodowania w następstwie opisanych zdarzeń. To dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem umowy z ubezpieczalnią przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zawierające informacje o zakresie polisy. Cena nie zawsze świadczy bowiem o kompleksowości pakietu ochrony - jest uzależniona od czynników związanych bezpośrednio z autem i jego posiadaczem.

Przy wyborze OC nie zawsze należy kierować się wyłącznie ceną. Bardziej istotne znaczenie powinien mieć tu zakres ubezpieczenia, czyli pakiet zdarzeń objętych ochroną. Pozwoli to kierowcy na uzyskanie faktycznego wsparcia w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych szkód.

Źródło:
Compero.pl Ranging OC (https://www.compero.pl/poradnik/ranking-oc)