fbpx

Polisa OC na raty – sprawdź, ile zapłacisz

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, o którym nie mogą zapominać właściciele pojazdów mechanicznych. Polisa pokrywa koszty wynikające z ewentualnych wypadków czy kolizji, dlatego zawsze powinna być aktualna. Wykupienie OC wiąże się jednak ze stosunkowo dużym wydatkiem, na który część kierowców nie może sobie pozwolić. Rozwiązaniem dla nich jest ubezpieczenie samochodu na raty. Sprawdź, czy warto się na to zdecydować.

 

Ubezpieczenie samochodu w ratach

Znalezienie odpowiedniego OC bywa dla kierowców nie lada wyzwaniem. Dla wielu z nich cena ubezpieczenia bywa zaporowa, dlatego świadomie decydują się oni na jazdę bez aktualnej polisy. Jest to nie tylko niebezpieczne i nieodpowiedzialne, ale też naraża na konsekwencje karne oraz wysokie koszty w razie, gdyby doszło do wypadku. Pomocny w wybraniu pakietu ochrony jest kalkulator ubezpieczenia OC, który wyszukuje najatrakcyjniejsze i najtańsze oferty. Taki kalkulator można znaleźć na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac.

Ubezpieczenie OC płaci się raz w roku. Wielu ubezpieczycieli oferuje z czasem zniżki za bezszkodową jazdę czy lojalność. Nie mogą na nie jednak zwykle liczyć najmłodsi kierowcy czy osoby, które chociażby spowodowały kolizję. Oznacza to, że nawet w przypadku korzystnej ceny samej polisy, jednorazowy wydatek sporej sumy, będzie stanowił nadwyrężenie dla domowego budżetu. Konkurencja pomiędzy firmami oraz dążenie do zachęcenia klienta sprawiły, że dzisiaj ubezpieczyciele proponują OC w ratach.

O tym, na ile rat będzie można rozłożyć opłaty, decyduje towarzystwo ubezpieczeniowe. Niektórzy oferują rozłożenie kosztów na 2 czy 4 części, inni wprowadzają OC na wzór abonamentu – składki odprowadzane są wówczas co miesiąc. Finalna cena usługi będzie uzależniona także od tego, czy zdecydujemy się jedynie na polisę OC, a może sięgniemy po pakiet OC+AC lub inne formy ubezpieczenia. Spłacanie OC w ratach bywa wygodne, jednak nie należy zapominać o tym, że musi być też korzystne dla firm ubezpieczeniowych. Oznacza to podniesienie składowych wpłat. Czy polisa OC na raty w ogóle się więc opłaca?

ea1

Czy wykupienie OC w ratach się opłaca?

Właściciele pojazdów muszą zdawać sobie sprawę z tego, że finalnie koszt ubezpieczenia na raty będzie wyższy od jednorazowej opłaty za polisę. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie nie przynosi korzyści. Rzecz ma się podobnie, jak chociażby w przypadku kupowania na raty sprzętu elektronicznego. Rozłożenie kosztów w czasie pozwala na mniejsze obciążenie konta, a jednocześnie zapewnia aktualność usługi. W kontekście polisy OC płatność w ratach jest łagodniejsza dla kieszeni, a wciąż zapewnia pełną ochronę w razie kolizji czy wypadku. Nawet, jeśli kierowca zapomni o uiszczeniu opłaty za którąś z rat, nie zostanie pozbawiony ubezpieczenia. Będzie musiał jednak liczyć się z naliczeniem odsetek czy przekazaniem sprawy do windykacji.

To, czy wykupienie OC w ratach okaże się opłacalne, wynika z warunków oferty. Koszty OC mogą być krańcowo różne, a ich wysokość uzależniona jest od konkretnej firmy. Nie inaczej jest w przypadku OC na raty. Porównując propozycje różnych firm, np. za pomocą kalkulatora OC, można znaleźć nawet taką opcję, która finalnie okaże się droższa jedynie o kilkadziesiąt złotych. Należy przy tym pamiętać, że im większa ilość rat, tym wyższe koszty.