fbpx

Koszty wynajmu sal weselnych – jak je liczyć?

 

Bez wątpienia to sala weselna jest kosztem wynoszącym najwięcej w całym cenniku ślubnych przygotowań. To wydatek, który zależny jest nie tylko od liczby zaproszonych gości, wybranego menu i atrakcji dodatkowych, ale również formy obsługi. Niektóre sale weselne udostępniają kuchnię dla zewnętrznych kucharek i kelnerów; inne zgadzają się tylko na własną obsługę. 

Koszt wynajmu a koszt talerzyka

Większość osób uważa, że cena za wynajem sali weselnej to wyłącznie koszt liczony od tak zwanego talerzyka. Zwykle to stawka od 180 do nawet 500 złotych – wszystko zależy od lokalizacji sali weselnej, menu, liczby potraw oraz samego czasu wesela (na przykład wliczonych poprawin następnego dnia). Jednak do tej ceny należy dodać jeszcze osoby koszt samego wynajmu, a więc wypożyczenia miejsca pod imprezę. Często dodatkowo liczone są też koszty zużycia energii, wody, gazu, wyposażenia łazienek, sprzątania itp. 

Łatwo zmniejsz koszty

Aby uniknąć niepotrzebnego przepłacania za salę weselną warto szukać ofert, które czarno na białym przedstawiają rzeczywiste koszty i nie namnażają ich po pretekstem sztucznych dopłat. W tym celu można szukać na przykład sal weselnych w hotelach i specjalnych ośrodkach, gdzie nie ma ryzyka wdepnięcia w finansową pułapkę. Koszty wesela Lublin można zmniejszać też poprzez wybór własnej kucharki lub kucharza, wstawienie własnego alkoholu, ciast oraz napojów, co wbrew pozorom bardzo je obniża – nawet o 20% całości! 

Opcje dodatkowe

W koszt wynajmu sali weselnej wlicza się też wszelkie wydatki na opcje dodatkowe, jakich zażyczą sobie nowożeńcy. Są one często przeszacowane i z punktu widzenia ekonomii nieopłacalne, ale ponieważ stanowią ważną część tradycji weselnej, decyduje się na nie mnóstwo par. Mowa tu przede wszystkim o wiejskim stole, którego koszt to nawet kilka tysięcy złotych w zależności od znajdujących się na nim potraw. Inne wydatki to chociażby bar z drinkami, kącik ze słodyczami dla dzieci, animator dla maluchów oraz oczywiście wynajem noclegów dla gości przybywających na ślub i wesele z dalszych stron.