fbpx

Wesele a koronawirus - ile osób można zaprosić?

Jaki jest limit gości i jak można ich usadzać przy stolikach? Dowiedz się z naszego przewodnika po weselu w dobie pandemii.

Wesele a koronawirus - liczba gości

Według obecnych przepisów w weselu może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Jeśli organizujesz je dla sporej grupy, bardzo ważne jest to, aby przy jednym stoliku siedziały osoby z jednej rodziny i najlepiej maksymalnie dziesięć. Jeśli musisz usadzić przy stole obce osoby, należy zmniejszyć przy nim liczbę gości do maksymalnie ośmiu oraz posadzić ich tak, aby nie siedzieli do siebie vis a vis. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej dwa metry.

Goście nie muszą na szczęście nosić maseczek, powinna natomiast nosić je obsługa, zwłaszcza kelnerzy, którzy przynoszą dania. Dlatego zadbaj o to, aby w trakcie wesela byli w ten sposób zabezpieczeni. Ważne jest również to, aby w weselu nie uczestniczyły osoby z objawami mogącymi sugerować koronawirusa. Dlatego poinformuj gości, że jeśli ktoś nie czuje się najlepiej, warto, aby dla dobra wszystkich, został może w domu.

 

Jak powinna wyglądać sala weselna w czasach koronawirusa?

Jeśli planujesz wesele latem, dobrze, aby przynajmniej część lokalu była na otwartym powietrzu. Jeśli sala jest wyłącznie zamknięta, powinna mieć dobrą wentylację naturalną. Silna klimatyzacja jest ryzykowna, bo może sprzyjać rozprzestrzenianiu się infekcji, jeśli na weselu pojawiłby się ktoś chory. Sama aranżacja sali musi też wyglądać inaczej, niż na klasycznym weselu. Wszystko dlatego, że przy każdym stoliku jest dozwolona tylko określona liczba gości, a odstęp między nimi musi być większy. Dlatego być może będziesz potrzebować więcej stolików, za to mniejszych. Sama sala być może też będzie musiała być większa, aby umożliwić zachowanie dystansu społecznego. Więcej szczegółów, jak ją wybrać, znajdziesz w artykule: "Sprawdź, o co należy pytać przy wyborze sali weselnej".

 

Wesele w czasach koronawirusa - o czym jeszcze pamiętać

O zachowaniu odpowiedniego dystansu i dbaniu o bezpieczeństwo powinien pamiętać każdy z gości z osobna. Zawsze warto jednak powiesić dla przypomnienia przed wejściem „listę zasad”. Zadbajcie też o to, żeby w łazience oraz przy wejściu znajdowały się płyny antybakteryjne. Dobrze, aby jeden znajdował się też na każdym stole. Możecie również pomyśleć o tym, aby na początku wesela każdemu z gości „wręczyć” mały podarunek, taki jak mini płyn antybakteryjny.
W przypadku wesela w dobie koronawirusa konieczna może być większa liczba spotkań z restauracją czy domem weselnym i omówienie więcej szczegółów.

Według nowych przepisów jeden kelner może obsługiwać maksymalnie piętnastu gości i to tych przebywających przy jednym stoliku. Nie może być też stołów samoobsługowych, na przykład stołu wiejskiego czy z kawą lub słodyczami. Warto omówić więc na oddzielnym spotkaniu z właścicielami obiektu to, jak można wszystko zaaranżować zgodnie z nowymi zasadami. Jeśli nie macie jeszcze sali, najlepsze lokale blisko miejsca zamieszkania możesz przeglądać tutaj: http://www.lokale-wesele.pl/Poznań,miasto,sale_lokale_weselne.html.
Przed weselem musicie też mieć przygotowaną dokładną listę gości z danymi kontaktowymi, która w razie wystąpienia ryzyka zakażenia, powinna zostać przekazana do sanepidu.