fbpx

Roznoszenie ulotek - opis zawodu. Gdzie szukać pracy?

Praca jako roznosiciel ulotek nie jest dla każdego. Dla wielu jest to nieatrakcyjna opcja zarobku, ale nadal, mimo wszystko cieszy się sporą popularnością. Często młodzi ludzie, studenci albo po prostu ludzie szukający sposobu na dorobienie sobie decydują się na to, aby roznosić ulotki. Czym charakteryzuje się właściwie ten rodzaj pracy? Co warto wiedzieć o roznoszeniu ulotek? Czy to naprawdę jest to tak słaba praca, jak często pisze się w Internecie albo jak przedstawiają ją ludzie? Bez wątpienia jest ciężka…

Kto może zostać roznosicielem ulotek?

Praca roznosiciela ulotek nie jest specjalnie wymagająca. Jest to praca, która nie wymaga wykształcenia, doświadczenia czy jakichkolwiek konkretnych umiejętności. Jest to bardzo specyficzny rodzaj pracy i raczej nie jest to przyszłościowy zawód. Najczęściej decydują się na takie zajęcie osoby młode – studenci i uczniowie, którzy planują sobie zarobić trochę pieniędzy. Często można również spotkać osoby starsze, które roznoszą ulotki – ci z kolei chcą sobie dorobić do emerytury. Znacznie częściej jednak spotyka się młodych, ponieważ mimo wszystko praca roznosiciela ulotek jest dość wymagająca fizycznie. Ulotki trzeba roznosić w różną pogodę, często przechodzi się z miejsca na miejsce, niekiedy ulotki trzeba roznieść po kilkudziesięciu różnych ulicach i powrzucać je do każdej skrzynki na listy, którą napotyka się na drodze.

Gdzie szukać pracy jako roznosiciel ulotek?

Jest to praca raczej dorywcza, dodatkowa, więc można szukać jej na stronach, które zajmują się tego rodzaju pracą. Można również zgłosić się do agencji pracy czy doradztwa personalnego. Można bezpośrednio poszukać firmy, która zajmuje się tylko roznoszeniem ulotek. Można także skorzystać z serwisów internetowych, na których znajdują się takie oferty. Jednym z takich serwisów będzie Joob.pl, gdzie znajduje się specjalna kategoria poświęcona jedynie roznoszeniu ulotek.

Ile zarabia osoba, która roznosi ulotki?

Jest to kwestia silnie indywidualna. Zależy to od pracodawcy, miasta w którym roznosi się ulotki, czy ulotki rozdaje się w jednym, konkretnym miejscu, czy roznosi się je od domu do domu. Roznoszenie ulotek płatne jest w rozliczeniu godzinowym. Przeważnie jest to od 7 do 10 złotych za godzinę. Niektórzy patrzą również na to ile ulotek zostało rozdanych czy rozniesionych. Jest sporo prawdy w tym, że nie jest to najlepiej opłacane zajęcie. Ale jeśli uda nam się znaleźć dobrą, większą firmę – stawki będą znacznie wyższe.

Plusy i minusy roznoszenia ulotek

Praca ulotkarza nie jest łatwa – często trzeba się sporo nastać, nachodzić i poradzić sobie z niechęcią potencjalnych osób, które można napotkać podczas roznoszenia ulotek. Poważnym problemem pracy w tym „zawodzie” są również umowy. Przeważnie niestety są to tzw. „śmieciówki”.
Ale jest również sporo plusów – na pewno można do nich zaliczyć elastyczność, łatwość w dostaniu pracy, a także dość prosty zakres obowiązków.

Jeśli planujecie sobie dorobić albo zarobić trochę pieniędzy w wolne weekendy – zdecydowanie jest to praca dla was!