fbpx

Gdzie kupić drewniane zabawki?

Powrót do korzeni rozpoczęliśmy stosunkowo niedawno, ale za to na wielu poziomach. Jesteśmy skłonni zrezygnować z samochodu na rzecz roweru, nie ufamy już przetworzonej żywności, a i estetyka skręca w stronę inspiracji pochodzących wprost z natury. Robimy to również myśląc o wychowaniu naszych dzieci.

 Same początki

Historia zabawek mocno związana jest z rozwojem ekonomicznym i technologicznym ludzkości. Jest również tak długa jak cywilizacja. Badania i odkrycia wskazują, że zabawki były wytwarzane na terenach położonych między rzekami Tygrys i Eufrat, oraz w Egipcie. To dwa miejsca powstania najstarszych, znanych ośrodków cywilizacyjnych. Wiadomo też, że w czasach starożytnych, popularnymi zabawkami dziecięcymi były gliniane lub drewniane grzechotki, kule i kręgle.

(Sprawdź drewniane zabawki - https://misioohandmade.pl/drewniane-zabawki/)

Przez cały ten okres, zabawki były wytworem pracy rzemieślniczej, powstającym niejako przy okazji realizowania zamówień na narzędzia. Powstawały też z materiałów tanich i łatwo obrabialnych. Zabawki z cennego i nie najtańszego drewna wymagały umiejętności jego obróbki, nie mogły być więc powszechne.

Zabawki wieków średnich

Czas najwyższy skończyć z mitem o średniowieczu, jako epoce barbarzyństwa i religijnego obskurantyzmu. Był to okres, w którym prężnie rozwijało się rzemiosło, skupione w cechach.  Zabawki zaczęły przypominać mechaniczne precjoza - teatry lalek, ruchome kukiełki lub prymitywne pozytywki. Zaczęło powstawać zabawkarstwo, jako odrębna i intratna dziedzina rzemiosła. To w średniowieczu właśnie powstał konik na biegunach, powstały z prymitywnych koników na kiju.

Zabawki w skali przemysłowej

Wraz z rozwojem przemysłu, zabawki taniały i stawały się coraz powszechniejsze. W 1760 roku powstał Hamleys, jeden z najbardziej znanych i do dzisiaj działających sklepów zabawkarskich. Poprzez rozwój wzornictwa przemysłowego oraz użycie materiałów ceramicznych, szklanych i w końcu syntetycznych, przyszedł czas na renesans zabawek drewnianych.

Drewno stanowi lekki i ciepły materiał, idealnie nadający się na zabawki. To również powrót do pierwotnej roli, jaką pełniły. Już od najwcześniejszego okresu historii ludzkości, zabawki bowiem traktowano jako przedmioty służące nie tylko rozrywce, lecz także edukacji.

Gdzie kupić drewniane zabawki?

Z pewnością tam, gdzie oferuje się je w wysokiej jakości. Należy wybierać zabawki, które mają certyfikaty oznaczone literami CE na etykiecie. Oznacza to bowiem, że producent zadbał o to by zabawki spełniały nakazane normy bezpieczeństwa.

Najlepiej przemyśleć też, jakiego rodzaju zabawki chce lub potrzebuje nasze dziecko. Może to być zabawka edukacyjna, motoryczna, logiczna, służąca tylko do zabawy itp. Zabawka powinna też być dostosowana do wieku dziecka, a informację o tym możemy znaleźć na opakowaniu lub w opisie dostępnym na stronie internetowej sklepu.

Reasumując, najlepiej poświęcić uwagę trzem zasadom w wyborze zabawek z drewna:

- należy wybierać zabawki z certyfikatami CE

- najlepiej dostosować zabawkę do wieku dziecka

- powinniśmy również zbadać, czy zabawka nie jest wybrakowana lub uszkodzona

Drewniane zabawki to idealna alternatywa dla plastiku i świetna metoda na rozwijanie inteligencji i zdolności motorycznych dziecka. Drewno pod wieloma względami jest również trwalsze niż plastik, oraz lepsze pod względem estetycznym. Jest to też kolejna metoda na otoczenie siebie i swoich dzieci przedmiotami pochodzenia naturalnego.