fbpx

Na co zwrócić uwagę podczas kontaktu z rekruterem?

Perfekcyjnie dopracowane CV nie gwarantuje jeszcze sukcesu podczas rekrutacji. Równie istotne jest wrażenie, jakie sprawiasz podczas kontaktu z osobą rekrutującą. Zadbaj o to, by w każdej sytuacji wykazać się kulturą i profesjonalizmem, a sukces będzie należał do Ciebie.

Ważne dokumenty

W ogłoszeniu na Pracuj.pl znajdziesz informację o dokumentach, jakie pracodawca chciałby otrzymać od aplikującego na wybrane stanowisko. Być może należy oprócz CV dołączyć także list motywacyjny lub swoje portfolio? Ważną kwestią jest dodanie aktualnej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli o niej zapomnisz, nie doczekasz się odpowiedzi na swoją kandydaturę.

Wygoda rekrutera

Wysyłając wiadomość z załączonymi dokumentami możesz w temacie wpisać swoje nazwisko i imię oraz stanowisko, na jakie kandydujesz. Ułatwi to pracę osobie rekrutującej, która otrzymuje setki maili. Nie zapomnij także dołączyć aktualnych danych kontaktowych, by rekruter bez problemu mógł się z Tobą skontaktować.

Kontakt przez media społecznościowe

Rekruterzy kontaktują się czasem za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zadbaj, by komunikacja była poprawna pod względem językowym. Pilnuj form grzecznościowych i oficjalnego tonu wypowiedzi.

Potwierdzanie spotkania i informacja o rezygnacji

Może zdarzyć się, że podczas rozmowy telefonicznej z rekruterem zostaniesz poinformowany, że szczegóły dotyczące spotkania otrzymasz drogą elektroniczną. Pamiętaj, aby potwierdzić mailowo swoją obecność. Jeżeli planujesz zrezygnować z uczestnictwa w rozmowie kwalifikacyjnej - zadzwoń, by o tym poinformować. W dobrym tonie jest wykazanie się poszanowaniem dla czasu pracy rekruterów.

Ustalanie terminu spotkania

Nie zawsze jest możliwość spotkania się w terminie proponowanym przez rekrutera. Być może właśnie wtedy będziesz na wyjeździe lub wiesz, że nie będziesz mógł wziąć wolnego w obecnej pracy. Powiedz otwarcie, że nie pasuje Ci data spotkania i zapytaj czy istnieje szansa na inny termin. Dajesz w ten sposób do zrozumienia, że do zobowiązań podchodzisz rzetelnie. Osoba prowadząca rekrutację rozumie, że kandydaci nie zawsze są dyspozycyjni w wyznaczonych terminach.

Przygotuj się do rozmowy

W czasie poszukiwania pracy warto notować sobie ogłoszenia, na które wysłało się aplikację. Gdy już rekruter zadzwoni do Ciebie z propozycją spotkania, z łatwością znajdziesz odpowiednią ofertę pracy i będziesz mógł spokojnie przypomnieć sobie jej treść i przygotować się do rozmowy.