fbpx

A może otworzyć kawiarnię? Stwórz miejsce, do którego chce się wracać

Nasze przyzwyczajenia i sposoby spędzania wolnego czasu ulegają zmianom i rośnie liczba rodaków skorych do częstszego korzystania z oferty lokali gastronomicznych – przede wszystkim po to, by odbywać w nich spotkania towarzyskie. Kawiarnia może być tymczasem znakomitym do tego miejscem – jeśli tylko będzie odpowiednio zlokalizowana, a przede wszystkim jej oferta sprosta oczekiwaniom jak najszerszej rzeszy konsumentów

Mamy coraz bardziej wyrafinowane potrzeby. Odpowiedz na nie!

Nie tylko coraz chętniej spędzamy czas w lokalach (zwłaszcza w weekendy, gdy też zostawiamy w nich najwięcej pieniędzy), ale i powoli odzyskujemy zatracone w okresie minionego ustroju zwyczaje. Znów doceniamy m.in. dobrą kawę. Jednocześnie i do nas dotarła fala popularności lokali sieciowych, niekoniecznie przyciągających klientów jakością menu, za to na pewno czarem znanej na Zachodzie marki, wcześniej tutaj nieobecnej. Nie trzeba się jednak tym martwić – liczba konsumentów o znacznie bardziej wyrafinowanych oczekiwaniach również stopniowo rośnie.

Do pomysłu otwierania kawiarni mimo wszystko należy jednak podjeść na zimo i z pewnym dystansem. Skala trudności jest znacznie niższa, niż ma to miejsce w przypadku restauracji, jednak nie znaczy to, że w zawsze będzie to przedsięwzięcie łatwe.

To nie jest pizzeria, gdzie ogromna część oferty realizowana jest na dowóz. W przypadku kawiarni lokalizacja jest niezwykle ważna. Nie oznacza to, że w pobliżu nie może być konkurentów – jeśli ich nie ma, to może dlatego, że nie ma też klienteli. Tam, gdzie jednak uda nam się być pierwszymi, mamy szansę na przewagę.

Do kawiarni nie chodzimy tylko po to, by spożywać kawę czy dania deserowe. Chcemy tu dobrze spędzić czas, a to wymaga odpowiedniej atmosfery. Dobry, oryginalny pomysł na lokal jest więc kluczowy. Wreszcie, jakość oferty. Tą zaś osiągniemy tylko dzięki właściwemu wyposażeniu.

Ekspres do kawy, witryna cukiernicza i inne wyposażenie

Dobra kawa wymaga odpowiedniego ekspresu, który nie tylko pozwoli na przygotowywanie napojów odpowiadających oczekiwaniom klientów ale przede wszystkim sprosta dużemu obciążeniu pracą, jakie – miejmy nadzieję – nas czeka. To jedno z najważniejszych urządzeń, jakie muszą się znaleźć we wnętrzu, w widocznym miejscu – niejeden miłośnik kawy rozpoczyna ocenę lokalu od przyjrzenia się ekspresowi i jego stanowi. Niezbędna jest ponadto witryna cukiernicza, w której będziemy w stanie efektownie wyeksponować wszystko, co może filiżance kawy towarzyszyć. A skąd weźmiemy dania deserowe? Możemy skorzystać z oferty zewnętrznej cukierni. Z punktu widzenia klientów atutem może jednak okazać własny wyrób ciast, tym bardziej, że pozwala on nam na tworzenie wyrobów unikalnych, które mogą przywiązać do nas część z nich. Wówczas rosną nasze potrzeby w zakresie zaplecza kuchennego. Oferta producentów wychodzi jednak naprzeciw im wszystkim, o czym łatwo przekonać się np. przeglądając asortyment firmy Resto Quality.

Kawiarnia jest przedsięwzięciem, które wymaga zatem sporo pracy i namysłu, a o tym, że okazało się udanym, przekonamy się dopiero po pewnym czasie, gdy skończą się wizyty motywowane zaciekawieniem nowym miejscem. Rosnąc ich liczba każe jednak sądzić, że wciąż jest nie miejsce.