List motywacyjny – o czym warto pamiętać?

Wiele firm oczekuje, by do dokumentów składanych podczas aplikacji dołączony był list motywacyjny. Dla osób poszukujących pracy pisanie go jest często uciążliwe i irytujące. Jak powinien wyglądać nowoczesny list i dlaczego warto przyłożyć się do jego pisania?

W jakim celu pisze się listy motywacyjne?

List motywacyjny można potraktować jak reklamę naszej osoby. Powinien wyjaśniać przyszłemu pracodawcy, z jakich powodów zależy nam na podjęciu pracy w danej firmie. W treści listu podkreślajmy, dlaczego to właśnie my jesteśmy najlepszym kandydatem do zatrudnienia. Warto przytaczać konkretne argumenty poparte przykładami z życia zawodowego. Określenie siebie jako osoby punktualnej, obowiązkowej i kreatywnej bez wskazania konkretnych sytuacji, które stanowią dowody naszych pracowniczych zalet, nie ma znaczenia.

Jakie elementy powinny się znaleźć w liście do pracodawcy?

Istnieją zasady dotyczące kompozycji listu motywacyjnego, którymi powinniśmy kierować się podczas pisania. Struktura listu przedstawia się w następującej kolejności: dane adresata, data i miejscowość, nagłówek, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Warto poszukać przykładów takich pism, dzięki czemu łatwiej wczujemy się w ich styl, np. na Pracuj.pl. Znajdziemy tam nie tylko przykładowe listy, ale i wiele wskazówek ułatwiających ich prawidłowe napisanie. We wstępie nawiążmy stanowiska, na jakie aplikujemy i źródła ogłoszenia, z którego dowiedzieliśmy się o prowadzonej rekrutacji. Rozwinięcie jest elementem, gdzie chwalimy się osiągnięciami i wartością, jaką możemy wnieść do nowej firmy. W tej części listu motywacyjnego rozwijamy wszystko, co zostało wspomniane w CV, a może świadczyć o naszych kompetencjach do pracy na wybranym stanowisku. Przeczytajmy wnikliwie ogłoszenie, na które aplikujemy i zastanówmy się, jakich umiejętności oczekuje pracodawca. Te cechy najlepiej podkreślić w treści listu. Starajmy się nie powtarzać wytartych formułek. Nie stosujmy archaicznych zwrotów w rodzaju: „Prośbę swoją motywuję…” lub „Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie…”.

Czego unikać podczas pisania listu do pracodawcy?

Powinniśmy unikać powtarzania informacji zawartych w CV. Nie wysyłajmy jednego wzoru dokumentu w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia. Warto poświęcić chwilę na dopasowanie listu motywacyjnego do konkretnej oferty pracy. Literówki, błędy ortograficzne i brak podziału na akapity nie świadczą najlepiej o piszącym, dlatego zwróćmy na to szczególną uwagę.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież