fbpx

Czy dopadło Cię wypalenie zawodowe?

Jeśli pracujesz od dłuższego czasu na jednym stanowisku istnieje ryzyko, że poczujesz wypalenie zawodowe. U jego podstaw leży stres, którego nie umiesz rozładować, brak poczucia spełnienia zawodowego, niezadowolenie ze swojego statusu materialnego.

Sprawdź, jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że zaczynasz się wypalać w swojej pracy.

Pogłębiające się zmęczenie

Jeśli czujesz się stale zmęczony i senny, może to świadczyć o początkach wypalenia zawodowego. Spróbuj wziąć kilka dni wolnego, które poświęcisz na odpoczynek. Jeżeli przerwa nie sprawi, że wrócisz do pracy z nową energią, a wręcz spowoduje, że z niechęcią pomyślisz o konieczności powrotu do obowiązków zawodowych, możesz zacząć podejrzewać, że dotknęło Cię wypalenie zawodowe.

Spadek kreatywności

Od pewnego czasu zauważasz, że nie czujesz potrzeby angażowania się w życie firmy. Twoja głowa zawsze była pełna pomysłów związanych z pracą, a teraz nie potrafisz przywołać żadnego. Powoli wycofujesz się z życia społecznego, nie bawią Cię żarty kolegów i stajesz się apatyczny. Wszystkie te zjawiska mogą być symptomami wypalenia zawodowego.

Zmniejszenie wydajności

Osoby, które borykają się z wypaleniem zawodowym wolniej niż dotychczas wykonują czynności zawodowe. Nie potrafią skoncentrować uwagi na pracy i są rozkojarzone. Prowadzi to do osiągania coraz gorszych efektów pracy, co potęguje poczucie niezadowolenia z sytuacji zawodowej i przygnębienia z powodu własnej niemocy.

Rozpad kontaktów ze współpracownikami

Jeżeli ludzie, których dotąd lubiłeś zaczynają Cię drażnić, a ich dowcipy przestają bawić może to świadczyć o pojawieniu się wypalenia zawodowego. Jego objawami na poziomie relacji ze współpracownikami jest zwiększona tendencja do kłótni, nieumiejętność opanowania emocji, cynizm i złośliwość w stosunku do kolegów z pracy.

Skutki braku reakcji na wypalenie zawodowe

Jeśli w porę nie zaczniesz walczyć z wypaleniem zawodowym przez wdrożenie zmian w codziennej zawodowej rutynie bądź skorzystaniu z pomocy stron takich jak Pracuj.pl do znalezienia sobie nowych wyzwań na ścieżce kariery, możesz doprowadzić do zaburzeń zdrowia. Spadek odporności, zaburzenia snu, obniżenie libido, problemy z układem trawiennym i krwionośnym to dolegliwości, które często towarzyszą wypaleniu zawodowemu. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się depresja i próby samobójcze. Z tego powodu bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie niepokojących objawów i skuteczne przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.